Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.10.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
AYŞE KEŞİR’DEN MECLİSTE 12 KASIM KONUŞMASI
Gündem 10.11.2017 - 15:44:10

Ayşe Keşir, "Türkiye Afet Risk Azaltma Planı'yla afet zararlarının önlenmesi için Derin Kuyu Sismografi Projesi kapsamında kurulan 7 istasyonuyla Marmara'daki fay hatları yakın takibe alınmıştır" dedi.

AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir  ‘12 Kasım Düzce Depremi’nin yıldönümü münasebetiyle TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz aldı.

 

“BÜYÜK BİR FELAKETİN TANIĞI OLDUK”

 

Keşir, yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Bundan tam on sekiz yıl önce, 12 Kasım Cuma günü saat 18.57'de gerçekleşen Düzce depreminin yıl dönümünde, hayatını kaybeden hemşehrilerimi anmak, hafızalarımızı tazelemek ve depremin izlerini yüreklerinde taşıyan hemşehrilerimizin acısını paylaşmak amacıyla gündem dışı söz almış bulunuyorum. Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 17 Ağustos depreminin yaralarını henüz saramadan şehrim Düzce 12 Kasım günü büyük bir şiddetle sarsılarak otuz saniye içinde yine büyük bir felaketin tanığı olmuştur. Depremde şehrimizin yüzde 80'i yıkılmış, 710 hemşehrimiz hayatını kaybetmiş, 2 bin 679 vatandaşımız yaralanmış, binlerce kişi de enkazın altından sağ kurtulmuş fakat evsiz kalmıştır.

 

“DEPREMİ GÖZ ARDI ETMEDEN ŞEHİRLEŞMELİYİZ”

 

Değerli milletvekilleri, afetler can kaybı kadar bölgede meydana getirdikleri ekonomik kayıplarla da gelecek neslin yarınlarına ambargo koymaktadır. Türkiye bir deprem ülkesidir ve gelecekte ne yazık ki depremler olmaya devam edecektir. Biz bu gerçeği göz ardı etmeden şehirleşmek zorundayız. Unutmamalıdır ki deprem değil ihmal ve yanlış yapılaşma öldürür. Bu yüzden, deprem olgusuyla yaşamayı öğrenmek, depreme uygun yapılaşmayı yaygınlaştırmak ve her bir vatandaşımızı bilinçlendirmek önem arz etmektedir.

 

“AFAD’IN ÇALIŞMALARI OLDUKÇA ÖNEMLİDİR”

Değerli milletvekilleri, 1999 tarihi hem 17 Ağustos hem de 12 Kasım depremleriyle ülkemizin afet yönetim stratejisi için bir milat olmuştur. Deprem bilinci ve tecrübesi için de her türlü gelişmeyi sağlamak düşüncesiyle tüm kurumlar depremle mücadeleye seferber olmuşlardır. Özellikle AFAD'ın geçmiş deneyimlerden de faydalanarak yaptığı çalışmalar oldukça önemlidir. AFAD, Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı'yla Türkiye'nin depremle mücadele yol haritasını çizmiş, Türkiye'nin genelinde 24 lojistik merkeziyle güçlü bir lojistik altyapısı oluşturmuştur.

 

“MARMARA’DAKİ FAY HATLARI YAKIN TAKİPTE”

 

Değerli milletvekilleri, yine AFAD çalışmaları kapsamında Afete Hazır Türkiye kampanyasıyla 6,5 milyon vatandaşımıza afet bilinci eğitimi verilmiş, Türkiye Afet Müdahale Planı'yla Türkiye'nin afetlere müdahale gücü bir çatı altında birleştirilmiştir. 784 deprem gözlem istasyonuyla Avrupa'nın en büyük 2'nci gözlem ağı kurulmuştur. Türkiye Afet Risk Azaltma Planı'yla afet zararlarının önlenmesi için Derin Kuyu Sismografi Projesi kapsamında kurulan 7 istasyonuyla Marmara'daki fay hatları yakın takibe alınmıştır.

 

“DÜZCE’NİN 2023 VİZYONU İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

 

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Türkiye'nin en genç ili olan şehrim Düzce, Kafkaslardan, Balkanlardan ve başta Karadeniz olmak üzere Anadolu'nun dört bir yanından gelen insanlara kucak açmış, farklı kültürlere sahip insanların uzun yıllardır huzur içinde ve kardeşçe yaşadığı özel bir şehirdir. İstanbul ve Ankara'nın tam ortasında, organize sanayi bölgeleri, üniversitesi, tarım turizm yatırımları, tarihî kimliği, eşsiz doğal güzellikleriyle şehrimiz birçok bakımdan avantajlara sahip ekolojik bir kenttir. İlimizin kalkınması ve Türkiye ölçeğinde hak ettiği yere kavuşması için bizler önümüzde uzun bir yol olduğunun farkındayız. Düzce'nin 2023 vizyonu için çalışmakta ve şehrimizin potansiyelini geliştirmek için projeler üretmekteyiz, üretmeye de devam edeceğiz.

 

“BİR DAHA BÖYLE FELAKETLERLE KARŞILAŞMAYALIM”

 

Değerli milletvekilleri, diğer doğal yıkımlar sonrasında yaşadığımız birliktelik duygusuyla acılara ortak olma, zorluklar karşısında tek vücut olma bilincini aziz Türk milleti 12 Kasım depreminde de göstermiştir. Güzel ilimiz Düzce'nin bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamasını temenni ediyor, depremler ve tüm doğal afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet diliyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive