Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜZCE DEPREMZEDELER DERNEĞİ'NDEN AÇIKLAMA
Düzce Depremzedeler Derneği Başkanı Ayşegül Şenol Can, “Afete karşı önceden önlem almak ülkemizin afet güvenliğini yükseltmek, yurttaşları ileride meydana gelecek afetlerin zararlarından korumak; bizi yönetenler açısından siyasal, toplumsal ve anayasal bir sorumluluktur” dedi.
Gündem 2011.-1.1- - 13:38:28

12 Kasım 1999 depreminin yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan Düzce Depremzedeler Derneği (DEPDER) Başkanı Ayşegül Şenol Can bir açıklama yaptı.

Ayşegül Şenol Can'ın açıklaması şöyle: “12 Kasım 1999 tarihinde yaşanan deprem, son yüzyılın en büyük depremlerinden biri olarak tarihe geçen 17 ağustos 1999 depreminin hemen ardından Düzce/Kaynaşlı merkezli olarak yaşadığımız bir depremdir.17 Ağustos depreminde orta hasarlı az hasarlı yada hasarsız olarak tespiti yapılan binaların 12 kasım depremi ile hemen yıkıldığını görmek öncelikle deprem sonrası uygulanan hasar tespitlerinin yetersizliğini ve bilim ve teknolojiden uzak yapılan tespitler olduğunu bizlere göstermiştir.

 

“ŞEHRİMİZİN ZEMİNİ, TÜM DEPREMLERDEN

ETKİLENECEK BİR ZEMİN YAPISINA SAHİP”


Ülkemizde en yıkıcı depremlerin meydana geldiği kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde kurulu olan şehrimizi çevreleyen dağlardan gelen alüvyon topraklardan oluşan zemini ile yakın illerde olabilecek tüm depremlerden etkilenecek bir zemin yapısına sahiptir. Coğrafi olarak kurulu bulunduğu alan itibariyle bir ova olarak tanımlayabileceğimiz şehir verimli tarım toprakları üzerine kurulmuştur. Aynı zamanda bir su toplama havzası olan ilimizde hakim rüzgarlardan faydalanması açısından da maalesef şanssız bir konumu vardır. Bu durum hemen hemen tüm doğal afetlere karşı duyarlı hassas bir coğrafyada yaşadığımızı göstermektedir. Yani depreme sele heyelana açık bir bölgede mümkün olduğu kadar toprağı, havayı ve suyu kirletmeden ve tahrip etmeden yaşamak mecburiyetindeyiz.

 

“ÖNLEM ALMAZSAK KENDİ

FELAKETİMİZİ HAZIRLAMIŞ OLURUZ”


Bütün bunları anlamak ve küçük ilimizde bu risklere ilişkin önlemleri alarak yaşamak mecburiyetinde olduğumuz unuttuğumuz anda kendi felaketimizi hazırlamış oluruz. Bunun için doğru planlar yapmak ve bu planlara uygun yaşamak mecburiyetindeyiz. Ancak böyle mi yapıyoruz. Tabi ki hayır!

Mümkün olduğu kadar yerleşimimizi nispeten daha sağlam olan zeminlere kaydırmak zorunda olduğumuz halde mevcuttaki tek merkezli hali ile bırakmakta ısrar ettiğimiz şehrimizde depremden arta kalan binaların elden geçirilmesini yapmamakta ısrarcıyız. Depremden arta kalan binaların sağlamlaştırılması için hiçbir çalışma yapmadık. Tek yapılan orta hasarlı binaların onarım ve tadilatı oldu ki bu konuda herkesin bildiği üzere çok tartışmalı bir konu idi. Kaldı ki, yapı denetimi hizmetini yeterince verip vermediğini tartışamadığımız belediyenin her kat artış kararına alkış tutmak rantı artırdığı için şükür etmek bize sağlam bir Düzce'de yaşamanın hayal olduğunu göstermektedir.

 

“DENETLEME YETERLİ Mİ?”

 

Düzce'nin nispeten daha sağlam zeminli olduğunu bildiğimiz ancak zemin etütlerinin ne denli özenli yapıldığını bilmediğimiz şehrin kuzeyi olarak tanımlayabileceğimiz kalıcı konutların ve üniversite ile Konuralp çevresinin birden bire çok katlı binalarla doldurulmasının ise bize güvenli bir gelecek vaat etmediği aşikardır. Çok katlı dediğimiz ise 18-20 katlı olup hali hazırda 40 katın üzerinde bina projelerinin belediyede ruhsat beklediğini bilmek herkesi endişelendirmelidir. Kaldı ki, her zeminde her türlü bina yapılır sözünün bir kısım yapı denetimi gerekleri yerine getirildikten sonra konuşulacak bir konu olduğunu hepimiz bilmeliyiz. Yani bu denetim yapı denetimi yapan firmaların yaptığı bir denetim değil bizzat belediyenin yaptığı yapı denetimi olmalıdır. Mevcut belediyenin teknik bilgi donanım itibariyle bırakın 40 katlı binayı, dört katlı binayı dahi hakkınca denetleme yeterliliği olup olmadığı şüpheli iken, 40 katlı binaların şehirde yükselmesinin başkaca felaketlere davetiye çıkarmak olduğunu bilmek gerekmektedir.

Şehirleşmede gelinen nokta dağ köyleri hariç Düzce merkezde eli kulağında %100 e ulaşmak üzeredir. Köy arazileri ise bilindiği üzere tarıma elverişli araziler olup özellikle şehrin güney kısmındaki köylerin şehre katılmasının yüksek katlı yapıların hızla yükselmesinin verimli tarım arazilerinin yok olması ve şehrin tarım gelirlerinin düşmesine sebebiyet vermesi söz konusu olduğu gibi alüvyon zeminde yapılan çok katlı yapıların yapı denetiminin de çok önemli olduğunun altını bir kez daha kalın kalın çizmek gerekmektedir. Dere yataklarına bina dikmekten kaçınmak gerektiği halde bu konuda da gereken hassasiyetin gösterilmediğini görmekteyiz.

Düzce'nin yukarıda anlattığımız coğrafi konumu ve hakim rüzgarlar konusundaki konumsal şanssızlığı ile çevresinden geçen otoban yolu ve geçen araç sayısı nazara alındığında şehir içi trafik yoğunluğu ve toplu taşımanın yetersizliği nazara alındığında sanayi kurumlarının yeterince denetlenmemesi gibi faktörlere bir de yüksek katlı binaların rüzgar akımı kesecek şekilde konumlanması nazara alınınca yaz-kış ancak özellikle kış aylarında şehir merkezi nefes alınacak bir durumdan çıkmakta olup bırakın hastaları, sağlıklı insanların dahi sağlığını bozacak bir hal almaktadır. Bu anlamda ısınmada kullanılan yakıtın denetlenmesi çok önemli olup yalnızca şehir merkezinde değil çevre köylerde de denetimsiz yardım kömürü dağıtımının durdurulması ve doğalgaz kullanımının artırılması gerekmektedir.

Afete karşı önceden önlem almak ülkemizin afet güvenliğini yükseltmek, yurttaşları ileride meydana gelecek afetlerin zararlarından korumak; bizi yönetenler açısından siyasal, toplumsal ve anayasal bir sorumluluktur.

 

“KAT SINIRLAMASI GETİRİLECEK

İSE ACİLEN GETİRİLMELİ”


Mevcut planların bu anlamda yeniden elden geçirilmesi yüksek katlı yapıların olduğu alanlarda plan notlarını tekrar ele alınarak bir çeki düzen verilmesi, kat sınırlaması getirilecek ise hemen acilen getirilmesi gerekmektedir.

 

“İMAR PLAN TADİLATLARI İLE GÜNDELİK ÇIKARLAR

GÖZETİLEREK KAT ARTIŞ KARARLARI ALINMAKTA”


İki büyük deprem sonrası ilimizde yapılan Çevre Düzeni Planı ve imar planları deprem riskleri başta olmak diğer çevre sorunlarının halli ile ilgili gereken önlemlerin alınması merkezli yapılmamıştır. Belediye meclisleri eliyle yapılan imar plan tadilatları ile gündelik çıkarlar gözetilerek kat artış kararları alınmaktadır.

Kaldı ki, yerel meclislerde dahi karar haline getirilmeyen yerel yöneticilerin bireysel tasarrufları ile yapılan gündelik uygulamalarda, sınırlı olan kamu kaynaklarının kullanımında gereken hassasiyetin gösterilmemesi sabahtan akşama alınan kararlarla şehrin yönetildiğini görmek bizleri üzmekte ancak değişmesini ve dönüşmesini beklediğimiz halkın katılımını öne alan sivil toplum örgütlerinin görüş ve düşüncelerine değer veren şeffaf katılımcı bir yerel yönetim anlayışı şehrimizde hala hakim olmadığını görmekteyiz. Bu durum aynı zamanda sorumluluk verilmeyen bir toplumun afetler karşısında ne kadar kırılgan olacağını da bizlere anlatmaktadır.

Yapılacak olan yeni proje ve uygulamaların halkla paylaşılması sonucunda israfa neden olan göz boyamaya yönelik lüks uygulamalar yerine şehrin gerçek ihtiyaçları ortaya çıkacak, kamu kaynakları yerinde kullanılacak örneğin Düzce'de yaşayanların ulaşıma yönelik olarak gündelik ihtiyacı olan uygulamalar öncelikli olarak ele alınacak ve şehirde yaşayanların herkesin yaşam standartları yükselecektir.

Depremlerden ve diğer bütün doğal ve yapay afetlere karşı etkili önlem alınması yönünde talepler, sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama isteği her yurttaş için temel bir insan hakkıdır.

 

“YAPI DENETİMDE EN ÖNEMLİ

GÖREV BELEDİYE VE VALİLİKLERİN”


Yaşanan depremler bize göstermiştir ki depremde en önemli yanlışları planlamalar eliyle ve plan tadilatları eliyle yapmaktayız. Uygulama aşamasında ise etkili bir yapı denetimi mekanizması kuramıyoruz. Malzemeden çalanı iş başında yakalayamıyoruz. Yapı denetiminde en önemli görev Belediyeler başta olmak üzere Valiliklere düşmektedir. Ancak toplumsal manada bu konuda meslek odaları başta olmak üzere tüm toplumun duyarlı olması gerekmektedir.

Deprem bir doğa olayıdır. Biz yaptığımız yanlışlarla depremi afete dönüştürüyoruz. Ancak bu bir kader değildir. Önceden önlem almak yani doğru planlama ve kamusal denetim ile deprem risklerinden kaçınabiliriz.

İki büyük depremi arka arkaya yaşamış bir şehrin yaşayanları olarak 17 ağustos ve 12 Kasım Depremlerinde kaybettiklerimizi ve deprem gerçeğini unutmamak ve unutturmamak için, yeni nesillerde çevre duyarlılığının oluşması deprem ve diğer doğal afetlere önceden hazırlıklı olma farkındalığının oluşması için merkezi ve yerel yöneticilerden gereken her türlü imkanı kullanmalarını ve gereken çalışmaları yapmalarını beklemek ve istemekteyiz.

12 Kasım depreminin 18.yılında depremde kaybettiklerimizi de unutmadık unutturmayacağız.. Kaybettiğimiz insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyor saygı ile anıyoruz.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8