Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DEPREMİN ACILARI HALA TAZE
Düzce'de, 12 Kasım 1999 tarihinde yaşanan 7,2 şiddetindeki depremin acısı halen tazeliğini koruyor. Deprem sırasında belediye otobüsünde kız kardeşi ile birlikte enkaz altında kalan Onur Çatana, aynı otobüste bulunan 35 kişiden sağ kurtulan 5 kişiden biri.
Gündem 2011.-1.1- - 13:40:48

Düzce'nin Konuralp beldesine bağlı Düzköyü'nde ikamet eden Onur Çatana, acıların hala taze olduğunu ama depremle yaşamaya alıştıklarını belirterek “12 Kasım 1999 depreminde enkaz altında kalan binlerce insandan yalnızca biri. Çatana, 12 Kasımı hiç unutmadık. Zaten Düzce’de 30 senede bir deprem oluyormuş, bizde bunu 19 yaşımızda yaşadık bir daha yaşayacağımızı da biliyoruz. Kendimizi alıştırmaya çalışıyoruz ama bu çok zor bir durum. Hayat devam ediyor” dedi.

 

“KIZ KARDEŞİMLE GÖZ GÖZE GELDİK”

 

Aynı otobüste kız kardeşi Nur Çatana’yı kaybeden Onur Çatana “İnsanın o anı tekrar yaşaması o anı anlatması zor. Bir gün öncesi iş arkadaşlarımızla Boğaziçi Belediyesine binmiştik. Yine Boğaziçi Belediyesine binecektik Rahmetli Ömer abimiz bu sefer Konuralp belediyesine binelim yol paralarını da ben vereceğim. Bindik otobüse otobüsün en arka koltuğun önündeki ikili koltuğa oturmuştum. Ömer abi yanıma oturmuştu. Hüseyin abi rahmetli arkaya oturmuştu. Kız kardeşimde bindi biz göz göze geldik. Sonrasında otobüs tamamen doldu. Tabi deprem olunca Ömer abi rahmetli ayağa kalktı, ‘Panik yapmayın geçer’ dedi. Tam o sırada bina çöktü otobüsün üzerine. O sırada toz bulutu oluştu. Belki de rahmetli olanların çoğu tozdan da ölmüş olabilir. Sonra ben yandaki camı kırdım oradan temiz bir hava geldi. Bağrışmalar salavat getirenler oldu. Sonra yavaş yavaş insanlar toparlandı, 4,5 saat sonra çıktık ama ben çıkarılırken gözlerimi kapattım etrafımdakileri görmeyeyim diye” dedi.

 

“KARDEŞİMİN ÖLDÜĞÜNÜ ANLAMIŞTIM”

 

Yaşadığı o korku dolu dakikaları anlatmakta zaman zaman güçlük çeken Onur Çatana, “Kız kardeşimi çıkartılırken ben görmedim. O öndeydi, inmesine yakın yakalandı zaten. Ama tahmin ediyordum rahmetli olduğunu. Çünkü otobüsün ön tarafından daha fazla hasar olmuştu biz arkadaydık. Anlamıştım rahmetli olduğunu” diye konuştu.

 

“DEPREMİN BİZE VERDİĞİ

DERSLERDE VAR ALDIĞI DA VAR”

 

Korkularının olduğunu söyleyen Çatana, “Toplu taşıma araçlarına biniyorum ama psikolojik olarak herkesin korktuğundan daha çok korkuyorum. Askerde bile alt ranzada yatamadım üstteki ranza üzerime devrilir diye. Depremi yaşamayan insanlardan daha çok korkuyorum. Korkularım var, ama bunlar bir yandan da bana çok büyük tecrübe oldu. En azından bir yere girerken oranın çıkışlarına bakıyorum. Bir şey olursa nasıl soğukkanlı davranırım onları öğrendim. Bize verdiği dersler de var bizden aldıkları da var. Ama hayat bu devam ediyor” şeklinde konuştu.

Çatana bulunduğu otobüste sağ kurtulan 5 kişiden biri fakat “Otobüste 35 kişi var diyorlar. 5 kişi kurtulduk. Onlarla da zaman zaman görüşüyorum. İçlerinde en sağlam benim gibi görünüyor. Çünkü diğerlerinin psikolojik sorunu olan var, bedensel sıkıntıları olanlar var. Yani yiyecek ekmeğimiz varmış günümüz varmış yaşayacağımız yaşıyoruz” dedi.

Onur Çatana yaşadığı depremlerden ders çıkardığını ve herkesin bu dersi çıkarması gerektiğini söylüyor.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Allah rahmet eylesin
Hasan - 12.11.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,73

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8