Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
ATATÜRK’Ü ANLATTILAR
Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Recai Özcan ve Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçelik panelde birer konuşma gerçekleştirdi.
Gündem 2011.-1.1- - 14:08:34

Düzce Üniversitesi, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin yıl dönümünde saygı ve rahmetle anmak amacıyla “10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı” düzenledi.

Rektörlüğü temsilen Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’in Düzce Üniversitesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başlayan anma programına; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, Fakülte dekanları, akademik ve idari personeller ile öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhuriyet Konferans Salonu’ndaki programa geçildi.

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ile Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen programın panel bölümünde, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Recai Özcan ve Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçelik birer konuşma gerçekleştirdi.

“Atatürk’ün Düşünce Temelleri” başlıklı konuşmasına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anarak başlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Atatürk’ü anmanın bir güne mahsus olmadığını ifade etti. Mustafa Kemal’in idealizminin oluşmasında, Namık Kemal ve Tevfik Fikret gibi edebiyatçıların izleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. İlhan Genç, O’nun düşünce temellerinde Fransız aydınlanmasının da büyük etkisi olduğunu sözlerine ekledi. Mustafa Kemal’in sadece Batıyla ilgilenmediğini dile getiren Prof. Dr. Genç, Atatürk’ün İslam dünyasını da araştırdığına işaret etti. Mustafa Kemal’in düşünce dünyasını geliştirirken realiteye mağlup olmadığını da vurgulayan Prof. Dr. İlhan Genç, O’nun geçmişte yapılan hataları irdeleyerek gerekli dersleri çıkarmış idealist bir devlet adamı olduğunun altını çizdi. Cumhuriyetin korunup yaşatılmasında gençlere büyük sorumluluklar düştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. İlhan Genç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere hitaben söylediği “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz”  sözüyle konuşmasını sonlandırdı.

Panelin bir sonraki konuşmacısı Doç. Dr. Recai Özcan,  “Medeniyet Yolunda Atatürk ve Edebiyat” konulu sunumuna; Şinasi, Namık Kemal, Ziya Paşa, Tevfik Fikret ve Mehmet Akif gibi Atatürk’ü etkileyen edebi şahsiyetlerin düşünce ve hayal dünyalarından bahsederek başladı. Atatürk’ün saltanatın kaldırılması, cumhuriyetin kurulması, kadınların hayata aktif katılımının sağlanması ve eğitim-öğretimin birleştirilmesi gibi önemli inkılaplar gerçekleştirdiğini belirten Doç. Dr. Özcan, bu inkılaplar ile O’nun, medeniyet tasavvurunda bireyin özgürleşmesine büyük katkı sağladığına vurgu yaptı. Atatürk’ün fikri hür bireyin önemini daha o yıllarda dile getirdiğini söyleyen Doç. Dr. Recai Özcan, O’nun Nutuk’taki medeni toplum ile ilgili tespitlerini paylaşarak sunumunu noktaladı.

Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçelik ise “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Türk inkılabının dünyadaki diğer inkılap hareketlerinden farklı olduğunu ifade eden Özçelik, Türk inkılabında yenilikleri düşünen kişilerin o düşüncelerini gerçekleştirdiklerini ve inkılaplarda iç karışıklık yaşanmadığını sözlerine ekledi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti ilan etmesine kadar geçen sürede yaşanan tarihi olaylar ve dönüm noktalarından söz eden Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçelik, Mustafa Kemal’i, içerideki saltanat taraftarları ve dışarıdaki düşmanla mücadele ederek Cumhuriyeti kuran bir deha olarak nitelendirdi. Emperyalizmin dünyadaki sınırları yeniden çizdiğine ve dünyayı daha küçük devletler şeklinde yönetmek istediğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Özçelik, gençlere vatanın korunmasında önemli görevler düştüğünü söyleyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Panelin ardından Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin düzenlediği “Atamızın Dilinden Nağmeler” adlı müzik dinletisi icra edildi. Yrd. Doç. Dr. Haluk Yücel, Yrd. Doç. Dr. Filiz Kaya ve Ercan Can tarafından gerçekleştirilen dinleti, katılımcılar tarafından beğeniyle takip edildi.

“10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı” , Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş ile Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Yıldız Doyran tarafından programda emeği geçenlere teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle son buldu.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8