Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
ENVER KONUKÇU’YA SAYGI GÜNÜ YAPILDI
Düzce Üniversitesi; ülkemizin yetiştirdiği önemli bilim insanları arasında yer alan ve yaptığı bilimsel çalışmalarla tarih alanında birçok konuya ışık tutan Prof. Dr. Enver Konukçu için “Saygı Günü” programı düzenledi.
Eğitim 2022.-1.2- - 14:49:49

Yarım asra dayanan birikimlerinin yer aldığı, hazine niteliğindeki yaklaşık 35 bin kitap, belge ve farklı eserlerden oluşan büyük koleksiyonunu Düzce Üniversitesi’ne armağan eden değerli bilim insanı için düzenlenen “İnsanlığa Değer Katanlar: Prof. Dr. Enver Konukçu’ya Saygı Günü” başlıklı program, Düzce Üniversitesi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Enver Konukçu’nun onur konuğu olarak yer aldığı programa; Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, davetli konuklar, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Program, Prof. Dr. Enver Konukçu için Düzce Üniversitesi tarafından hazırlanan belgesel filmin gösterimi ile başladı. Belgesel filmde, Prof. Dr. Enver Konukçu’nun yaşamı, eğitim hayatı, ülkemiz ve Düzce tarihine yaptığı katkılar etkileyici bir dille aktarıldı. Başarıyla oluşturulan film, katılımcılar tarafından ilgi ve beğeniyle takip edildi.

 

ÖZÇELİK: TARİHİ BİR GÜNE TANIKLIK EDİYORUZ

 

Belgesel filmin ardından program, protokol konuşmalarıyla devam etti. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçelik, Türk tarih bilimi otoritelerinin bir arada olduğu tarihi bir güne tanıklık ettiklerini ifade etti. Düzce’nin yetiştirdiği Prof. Dr. Enver Konukçu’nun dünya çapında bir bilim adam adamı olduğunu söyleyen Özçelik, O’nun herkesle dost olan hayırsever bir kişiliğe sahip olduğunu belirtti. Prof. Dr. Enver Konukçu’nun bağışladığı kütüphanenin öğrenciler ve Düzce için çok önemli olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçelik, değerli bilim insanına şükranlarını sundu.

 

ÇAKAR: DERSLİĞE ADINI VERDİK

 

Programda konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi’nin ilk kez düzenlediği “İnsanlığa Değer Katanlar” programını Prof. Dr. Enver Konukçu adına gerçekleştirdikleri için büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Bilinmeyeni söylemenin, cesur olmanın çok zor olduğuna dikkat çeken Rektör Çakar,  zamanın koşulları düşünüldüğünde Prof. Dr. Enver Konukçu’nun sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı yaptığı bilimsel çalışmaların çok değerli olduğuna vurgu yaptı. Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ndeki derslik binasına Prof. Dr. Enver Konukçu’nun adını verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, O’nun Düzce tarihi için yapılan çalışmaları kitaplaştırma aşamasına getiren Düzce Valisi Zülkif Dağlı’ya teşekkür etti.

 

DAĞLI: VEFANIN ÇOK GÜZEL BİR ÖRNEĞİ

 

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Valisi Zülkif Dağlı, vefanın çok güzel bir örneğini yaşadıklarını belirterek programı düzenleyen Düzce Üniversitesi’ne teşekkür etti. Düzce Tarihi adlı iki bin sayfalık kitabın Türk Tarih Kurumu tarafından basılacağını söyleyen Zülkif Dağlı, kitabın basım ve dağıtımında Valilik olarak her türlü desteği vereceklerini sözlerine ekledi. Türk Tarih Kurumu ve Düzce Üniversitesi ile birlikte Konuralp Gazi ve Akçakoca Bey sempozyumlarını düzenlemek istediklerinin altını çizen Vali Dağlı, Prof. Dr. Enver Konukçu’nun takdire şayan bir hayatı olduğunu dillendirerek kendisine yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

 

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

 

Protokol ve açılış konuşmalarının sonrasında programın plaket töreni bölümüne geçildi. Yaptığı akademik çalışmalar ve yetiştirdiği öğrencilerle ülkemize büyük katkı sağlayan ve Düzce Üniversitesi’ne 35 bin eserden oluşan koleksiyonunu armağan eden Prof. Dr. Enver Konukçu’ya, Düzce Valisi Zülkif Dağlı ve Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından plaket takdim edildi.

 

KONUKÇU: DÜZCE’YE LAYIK BİR KÜTÜPHANE

 

Prof. Dr. Enver Konukçu yaptığı konuşmada, kendisi için düzenlenen programdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Büyük hazinesi olan ve Düzce Üniversitesi’ne bağışladığı kütüphanesinin Düzce’ye layık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Konukçu, Allah’ın kendisine bu kütüphaneyi bağışlamayı nasip ettiğini belirtti.  Geçmiş yıllarda vali ve kaymakamlarla iyi diyalogları olduğunu ifade eden Prof. Dr. Konukçu, sadece Düzce tarihi değil, diğer il ve ilçelere yönelik birçok çalışma yürüttüğüne işaret etti. Türk milli gururunu ve haysiyetini yansıtan eserler oluşturduklarını söyleyen Prof. Dr. Enver Konukçu, bu anlamlı programı düzenleyen Düzce Üniversitesi’ne ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Programın son bölümünde ise “Öğrencilerinin Gözünden Prof. Dr. Enver Konukçu” başlıklı panel gerçekleştirildi. Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’in yönettiği panelde; Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Prof. Dr. Dursun Ali Akbulut, Prof. Dr. Esin Dayı, Prof. Dr. Enis Şahin, Prof. Dr. Haluk Selvi, Prof. Dr. Mustafa Keskin, Prof. Dr. Neslihan Durak, Prof. Dr. Salim Çöhçe ve Prof. Dr. Serpil Sürmeli değerli bilim insanıyla ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştı.

“İnsanlığa Değer Katanlar: Prof. Dr. Enver Konukçu’ya Saygı Günü” başlıklı program, düzenlenen panelin ardından sona erdi.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8