Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜZCE MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ İZAYDAŞ’TA
“İZAYDAŞ Tehlikeli Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” ile “Kentsel ve Tehlikeli Katı Atık Düzenli Depolama” tesislerini incelediler.
Eğitim 2022.-1.2- - 15:12:51

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencileri, ‘Katı Atıklar ve Kontrolü’ dersi kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen “İZAYDAŞ Tehlikeli Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” ile “Kentsel ve Tehlikeli Katı Atık Düzenli Depolama” tesislerine teknik gezi düzenledi.

Düzce Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Taşpınar ve Çevre Yüksek Mühendisi Şevhan Sayar eşliğinde gerçekleştirilen gezide, İZAYDAŞ çalışanları tarafından öğrencilere yönelik bilgilendirici sunum gerçekleştirildi. Ülkemizde katı atıkların yönetimi ve atıktan enerji üretilmesi ile ilgili konularda proje sayılarında dikkate değer bir artışın olduğuna değinilen sunumda, bunların ilk örneklerinden bir tanesinin de İZAYDAŞ tesisi olduğu ifade edildi.

Katı atıkların çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi ve bu entegre atık yönetimi sürecinde etkin şekilde atığın bir enerji kaynağı olarak kullanılması konusunda öğrenciler, yetkililer tarafından bilgilendirildi.

Gerçekleştirilen sunumlarının ardından öğrencilere, tesis içerisinde bulunan Biogaz elektrik üretimi ve düzenli depolamaların yapıldığı alanlar gezdirilerek yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Ayrıca düzenli depolamanın yanında ülkemizde atık yakma ile atık bertarafı ve enerji üretimi konularında yatırımların yapılacağı ve Kocaeli’nde kentsel atıktan enerji üretimi için çalışmaların olduğu belirtildi.

Gezi sonrasında kısa bir açıklama yapan Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Taşpınar, bu teknik gezi kapsamında öğrencilerin oldukça faydalı bilgiler edindiğini belirterek, Çevre Mühendisliği mesleğinin kapsamını, daha sağlıklı bir çevre için kent yönetiminde atık toplama, ayırma, transfer, bertaraf ve enerji üretiminin toplumun yaşam kalitesi ve refah seviyesinin artmasındaki önemini görerek, mesleklerini icra etme konusunda öğrencilerde farkındalık oluştuğunu ifade etti.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8