Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
21.2.2019
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
BOLULU İMAMIN ON PARMAĞINDA ON MARİFET
Bolu’da, 10 yıldır imam olarak görev yapan 32 yaşındaki Yusuf Çelen, imamlık görevinin yanı sıra edindiği hobilerle herkese örnek oluyor. Çelen, beslediği ödüllü kanaryalarıyla, Naht sanatı ve müziğe olan ilgisiyle görenlere ‘helal olsun’ dedirtiyor.
Gündem 2018.02.08 - 15:10:04

Bolu’da, Karamanlı Mahallesi’nde bulunan Yeşil Camii’nin 3 imamından birisi olan 32 yaşındaki Yusuf, ilkokulu bitirdikten sonra İstanbul’a giderek hafızlık eğitimi aldı. Bir dönem aldığı Arapça eğitiminin ardından İmamhatip Lisesi’ni bitirirerek 2016 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bünyesinde görev yapmaya başladı. Bolu merkezde bulunan Yeşil Camii’de imam olarak görev yapan 32 yaşındaki müezzin Yusuf Çelen’i dinleyen cemaatin mest olduğu sesinin yanı sıra birçok hobisi var.

 

 

BESLEDİĞİ KANARYALARLA ÖDÜL ALDI

 

Camideki görevinden arta kalan zamanlarını boş geçirmeyen Yusuf Çelen, görev yaptığı caminin yanında bulunan konteynerde ve evinin bahçesine kurduğu barakada, yüzlerce kanarya besliyor.

 

 

Kuş aşkının çocukluktan beri olduğunu fakat perçinlenmesine sebep olan şeyin Hz. Muhammed’in hayatındaki bir kıssanın etkili olduğunu belirten Çelen, “Küçük bir çocuğun kuşu ölüyor ve Resulullah efendimiz çocuğun kuşunun öldüğünü duyunca çocuğa başsağlığına gidiyor. Acaba dedim; ‘bir kuşum olsa, ölmesin yaşasın da ama ölürse Resulullah efendimizin ruhu gelir de bizi teskin etmeye çalışır mı?’ Kuş aşkı asıl olarak oradan başladı. Sonra biz bunu geliştirdik. Baktık ki kuş sevenler sadece biz değiliz. Türkiye’de pek çok kişi bu işle uğraşıyor. Çevremiz kuş anlamında iyice çoğaldı, kaynaşmalar oldu. Yarışmalar tertip ediliyordu. Biz de bu yarışmalara katıldık, bir çok ödül, kupa aldık. Bu şekilde devam ediyoruz” dedi.

 

 

 

 

AHŞABA 3 BOYUTLU HAT SANATINI İŞLİYOR

 

Gününün büyük bir bölümünü ahşap oymacılığı ile uğraştığı atölyesinde geçiren Çelen, hat sanatını ahşaba işleyerek görenlerin büyülendiği eserler ortaya çıkarıyor. Hat sanatına hafızlık döneminde başladığını ifade eden Çelen, “Hüsn-i Hat dersleri alıyorduk. Hocalarımız Arapça harflerin bize yazılımını gösteriyordu. O zamanlardan beri bir sevgim vardı. Daha sonra bunu ahşaba nasıl nakşederizin peşine düştük. Biz ilk önce tek boyutlu düz kesimle başladık. Sonra yan kesim dediğimiz 3 boyutlu kesimlere geçtik. Sonra oyma ve kakmayı da üzerine ilave ederek yaklaşık 10 senedir naht ile uğraşıyoruz” diye konuştu.

 

 

 

MÜZİK, HAYATININ BİR PARÇASI

 

Hobilerinin arasında müzik de olan Yusuf Çelen, kanun ve klarnet çalabiliyor. Kanaryalarına 24 saat radyodan müzik dinleten Çelen, fırsat bulduğu zamanlarda ise, klarnetiyle kuşlarına müzik ziyafeti yaşatıyor. Müziğe başlamasının camiyle, kametle, cemaatle olduğunu ve bu görevi yaparken her vakit için okunan ezanın bir kaidesi, bir makamı olmalı diyen Çelen, “Enderun usulü teravih tertipi dediğimiz, Osmanlı’nın uzun yıllar uyguladığı her dörtlüğü farklı makamlarda icra etme usulü ile 3-4 sene hemhal olunca, nota, karar perdeleri, makam gibi bilgileri edindik. Bununla uğraşırken bir enstrümanla nasıl eşlik edebiliriz diye düşündüm. İlk olarak kanunla başladım. Şu an kanun ve klarnetle devam etmeye çalışıyorum” şeklinde konuştu.

 

 

"SARRAF OLMAK İSTERDİM"

 

Edindiği pek çok hobinin yanında zaman bulabilse farklı işlerle de uğraşmak istediğini kaydeden Yusuf Çelen, “Aklımda şunu da yapayım dediğim çok şey var ama vakit yetmiyor. Ama sarraflıkla uğraşmak isterdim. Çünkü onda da ince bir iş var. Atölyemizin yanında filografi gibi sanatlarla da uğraştım ama sarraf olmak isterdim” şeklinde konuştu.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
    
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive