Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.3.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
SİZİ ANLAMAYAN HİÇBİR ŞEY KALMAYACAK!
Prof. Dr. Öztürk, Düzce Üniversitesi’nde öğretim üyelerinin, lisans ve yüksek lisans alanlarında yapay zeka ile ilgili çok farklı projeler yürüttüğüne dikkat çekti.
Gündem 2018.03.07 - 12:47:35

Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Öztürk, insanların yaşantısında köklü değişiklikler yapabilecek ve yaşam tarzını değiştirebilecek yapay zeka hakkında açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Ali Öztürk, makinelerin karmaşık problemlerine insanlar gibi çözümler üretmeyle ilgili bilim dalı olan yapay zekayı, bilgisayarların; insanlara ait düşünme, karşılaştırma, algılama, kavrama ve sonuç çıkarma yeteneklerini kullanabilir hale getirmesi şeklinde tanımladı. Genellikle insan zekâsının karakteristiğinin bilgisayar algoritmaları olarak uygulanmasıyla gerçekleştirilen yapay zekanın, elektriğin buluşundan bile önemli olduğunun altını çizen Öztürk, bu teknolojinin insanoğlunun yaşantısında çok önemli değişiklikler yapabileceği vurgusunda bulundu.

 

“YAPAY ZEKA İNSAN GÜCÜNE OLAN İHTİYACI AZALTIYOR”

 

Günümüzde, savunma, sanayi, sağlık, eğitim, ulaşım ve ticaret gibi birçok alanda yapay zeka uygulamalarının görüldüğünü ifade eden Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, fabrikalardaki üretimde kullanılan akıllı sistemlerin, insan gücüne olan ihtiyacı azalttığını, aynı sürede daha kaliteli ve daha fazla sayıda ürün üretilmesine olanak sağladığını ifade etti. Prof. Dr. Öztürk, “Görüntü ve sinyal işleme gibi yapay zeka uygulamaları sayesinde doktorlar, hastalarına çok daha kolay teşhis koyabilmekte ve hastalarını daha güvenli olarak tedavi edebilmektedir. Robotlar artık ameliyatlarda dahi kullanılır hale gelmiştir.  Örneğin askeri alanda yapay zeka uygulamaları çok fazladır, termal kameraların kullanılması ve görüntü işleme tekniğiyle sınırlarımızda robot nöbetçiler görev almaktadır. Mayın tespitinde de robotlardan yararlanılmaktadır. Akıllı füzeler ile hedefler tam isabet vurulabilmekte, insansız hava araçlarından yararlanılmaktadır. Başka bir örnek verecek olursak, kullandığımız araçlarda da, otomatik park etme, hız sabitleme, araç takibi ve yol çizgisi takibi gibi yapay zeka uygulamalarını görmekteyiz.” dedi.

Yapay zekanın geniş alt dallardan oluştuğunu dile getiren Prof. Dr. Ali Öztürk, bu alt dalların Düzce Üniversitesi’nin farklı bölümlerinde ders olarak okutulduğunu söyleyerek Görüntü İşleme, Sinyal İşleme, Genetik Algoritmalar ve Bulanık Mantık derslerinin Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün lisans ve yüksek lisans programlarında verildiğini sözlerine ekledi.

 

"DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDE ÇOK FARKLI PROJELER YÜRÜTÜLÜYOR"

 

Düzce Üniversitesi’nde öğretim üyelerinin, lisans ve yüksek lisans alanlarında yapay zeka ile ilgili çok farklı projeler yürüttüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Öztürk, “Benim yürüttüğüm birkaç çalışmadan bahsetmek istiyorum. Yüksek lisans öğrencim ile akıllı tarımsal sulama çalışması gerçekleştirdik. Cep telefonundan tarladaki sulama sistemini izleyebilen, bitkinin su ihtiyacına göre otomatik devreye girip ihtiyaç kadar sulama yapıp sonucu bilgilendirebilen bir sistem kurulmuştur. Başka bir çalışmada görme engellilerin kullanımı için akıllı bir baston tasarlanmıştır. Ses ile kumanda edilerek kurulan devreler başka bir örnek olarak verilebilir” şeklinde konuştu.

 

“GELECEKTE HAYATIN HER ALINDA VAZGEÇİLMEZ GÖREVLER ÜSTLENECEK”

 

Gelecekte yapay zekanın hayatın her alanında vazgeçilmez bir yardımcı görev üstleneceği değerlendirmesinde bulunan Öztürk, “Yemek ve temizlik yapan, araba süren, hatta ülkelerin güvenliğini sağlayan makinaları mutlaka göreceğiz. Yapay zeka uygulamaları ile evlerimizde akıllı sitemler bizlerin kullanımını beklemektedir.  Buzdolabına yiyecek konulduğunda her bir yiyeceğin kaç derecede soğukta tutulacağı belirlenecek ve her birine ayrı soğutma uygulanacak. Ayrıca buzdolabı ekranında şu anda ne var, kaç günlük ömrü kalmış gibi bilgileri görebileceğiz. Başka bir örnek verecek olursak fırına pişirilmesi gereken bir yiyecek konulduğunda, onun kaç derece sıcaklıkta ve ne kadar zaman da pişeceği gibi bilgilere gerek kalmadan akıllı fırın kendisi karar verip pişirme bitince haber verecektir. Ulaşım araçları otomatik pilot denilen robotlar tarafından kullanılacak, haritadan varış noktası belirtilecek ve araç hedefe ulaşacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

“BİRÇOK MESLEK CAZİBESİNİ YİTİRECEK”

 

Yapay zeka uygulamalarını örneklerle sürdüren Düzce Üniversitesi öğretim üyesi; sanal marketlerden yapılacak alışveriş neticesinde istenilen ürünlerin robotlar tarafından istenen adrese getirileceğini, yabancı dil öğrenme zorunluluğunun kalmayacağını, hoparlör ve mikrofonu olan otomatik çeviriciler sayesinde konuşulan dilin istenen herhangi bir dile çevrilerek insanların birbirleriyle çok rahat anlaşabileceklerini dillendirdi. Tarım alanlarının robotlar tarafından ekileceğini, mobil uygulamalar sayesinde mahsul takibi yapılacağını ve sulama sistemlerinin otomatik devreye girebileceğini ifade eden Öztürk, bu teknolojinin kullanımıyla avukat, muhasebeci, öğretmen, doktor, aşçı, taksi şoförü, berber ve terzi gibi birçok mesleğin insanlar için cazibesini kaybedeceğine işaret etti.

 

“EN BÜYÜK ZARARI, İNSANLARIN DUYGULARINI YOK ETMESİDİR”

 

Son olarak yapay zekanın kötü amaçlı kullanımıyla ilgili önemli tespitlerde bulunan Prof. Dr. Öztürk, “Yapay zeka insanoğlunun hayata bakış açısını, yaşam tarzını tamamen değiştirebilecek bir alan olma özelliği taşıyor. Teknolojinin tabiki kötü insanların elinde kötü amaçlar ile kullanılması mümkündür. İnsanlara zarar vermek isteyenler de yapay zeka olanaklarını kullanabilirler, bu engellenemez. Yapay zekanın en büyük zararı, insanların duygularını yok etmesidir. Yapay zeka uygulamaları sayesinde insanların birbirlerine olan ihtiyaçları azalmakta aralarındaki iletişim zayıflamaktadır. Toplumun birbirlerine olan sosyal bağları zayıflamaktadır. Ayrıca meslek ve sanatlar, icra edilen meslek yerine makinalara öğretilen meslek yerine geçecektir. Bu durum, ciddi bir felaket olduğunda sıfıra dönme olasılığını arttırmaktadır.” diye konuştu.

Geçmişte dünyada insanların benzer durumlarla karşılaştığını belirten Prof. Dr. Ali Öztürk, “Şu anda sahip olduğumuz elektrik, elektronik, bilgisayar ve yapay zeka teknolojisinin en fazla 200 yıllık bir geçmişi var. Dünyanın yaşı 200 yıldan çok daha fazladır.  Teknolojide bizden de çok fazla ileri gitmiş olmalarına karşın, bir felaket ile teknoloji sıfırlanmış ve yeniden bir şeyler yapmaya çalışmışlardır. Yapay zeka teknolojisi ile yakın gelecekte insanoğlunun yaptığı robotların kontrolden çıkacağı ve robotlar ile bir mücadelenin başlayacağı gibi bilim kurgu senaryoları da mevcuttur. Ancak ben bu tip olayların gerçekleşme olasılığını çok küçük görüyor ve böyle senaryolara inanmıyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı. (Düzce Postası Haber Merkezi)

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive