Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.3.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
FARUK ÖZLÜ, SUDAN’LI BAKANLARLA GÖRÜŞTÜ
Bakan Faruk Özlü, Türk şirketlerinin Sudan’da endüstri bölgesi kurmaları için de gerekli adımların atılacağını söyledi.
Ekonomi 2018.03.13 - 18:33:49

Sudan Maliye ve Ekonomi Planlama Bakanı Osman Elrekaby ile Sudan Ticaret Bakanı Elsadig Ali Hasab Elrasoul, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’yü ziyaret etti. Bakanlıkta gerçekleşen ziyarette, Sudan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Yahya Jangoul Elbasha ile Sudan’ın Ankara Büyükelçisi Yousif Ahmed Eltayeb Elkordofani de hazır bulundu.

Görüşmede konuşan Bakan Özlü, konuk Bakanları, Ülkemizde ve Bakanlıkta ağırlamaktan duyduğu memnuniyet dile getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ülkelerine verdiği öneme değinerek, yakın zamanda dört Afrika ülkesine gerçekleştirdiği resmi ziyaretleri hatırlattı. Türkiye’nin dış politikasının tek merkezli olmaktan öteye geçip çok merkezli bir eksene oturtulduğuna dikkat çeken Özlü, Kuzeyde Rusya, Orta Asya ülkeleri ve bilhassa da Afrika ülkelerine verilen önemin büyüklüğünü dile getirdi. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesi için siyasi bağların kuvvetlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Özlü, Bakanlığının ve bağlı kurumlarının görev alanına giren konularda iki ülke arasında işbirliğine gidilebileceğini söyledi. Türkiye’nin, organize sanayi bölgesi kurmak ve geliştirmek konusunda 1960’lı yıllardan bu yana çalıştığını ve bu alanda engin tecrübesi olduğunu belirten Özlü şunları söyledi: “Ortak bir Organize Sanayi Bölgesi kurabiliriz. Türkiye’deki OSB’ler ile Sudan’daki OSB’ler arasında ortak girişimler başlatabiliriz. Ayrıca, Teknoparklar konusunda da bir işbirliği yapılabilir.”

TÜBİTAK aracılığıyla ortak araştırma ve geliştirme projelerinin hayata geçirilebileceğini de kaydeden bakan Özlü, patent, marka, tescil belgesi ve coğrafi işaret konularında da Sudan ile birlikte çalışmaya hazır olduklarını ifade etti. Özlü, ayrıca helal gıda üretimi ve denetlenmesi ile ilgili olarak Türk Standartları Enstitüsü aracılığı ile her türlü işbirliğine açık olduklarını belirterek, Türk şirketlerinin Sudan’da endüstri bölgesi kurmaları için de gerekli adımların atılacağını söyledi.

Sudan Maliye ve Ekonomi Planlama Bakanı Elrekaby ise, kendilerini kabul eden Bakan Özlü’ ye teşekkür ederek, Sudan’ın bir tarım ülkesi olduğunu, ancak tarımda gelişip ilerlemenin yolunun bilim ve teknolojiden geçtiğini söyledi. Söz konusu ziyaretlerinin amacının Türkiye ve Sudan arasındaki ilişkileri daha da kuvvetlendirmek olduğunu altını çizen konuk bakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sudan’a ziyaretlerinin ardından mutabık kalınan konular hususunda görüşmeler yapmak üzere Türkiye’ye geldiklerini kaydetti. İki ülke arasındaki iyi düzeydeki ilişkilerin ekonomiye yansımadığını ve ortak ticaret hacminin istenen düzeyde olmadığının altını çizen konuk bakan,  Sayın Cumhurbaşkanının da belirttiği gibi bu rakamı en az 10 Milyar ABD Doları’na çıkartmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye’nin ekonomik kalkınma açısından son zamanlarda gerçekleştirdiği atılımı takdirle izlediklerini ve bu ilerlemede Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının payının da yadsınamaz olduğunu belirten Sudan’lı bakan, ülkesindeki yeraltı ve yerüstü kaynaklarının bol olduğunu, söz konusu hammaddelerden en iyi şekilde istifade edilebilmesi için Bilime, Teknolojiye ve finansmana ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Sudan’a yatırım yapılması konusunda Türk işadamlarına da çağrıda bulunan Elrekaby, Türkiye’yi önemli bir ortak olarak gördüklerini ve Türkiye’nin Sudan üzerinden diğer Afrika ülkelerine açılabileceğini söyledi.

Sudan Ticaret Bakanı Elrasoul ise; Türkiye ve Sudan’daki OSB’ler arasında bir eşleştirme çalışması yapılmasının önemine değinerek, Sudan’da araştırma ve geliştirme alanında çalışan bilim insanlarının Türkiye’ye gelerek ilgili kurum ve kuruluşlarda çalışmasını arzu ettiklerini söyledi.

Standartlar konusunda Türk Standartları Enstitüsü ile Sudan’daki muadil kuruluşunun bir araya gelmesini isteyen Elrasou, Sudan’ın Müslüman bir ülke olduğunu, bununla birlikte ürettikleri helal gıda ürünlerini ihraç etmekte zorlandıklarını, dünya helal gıda pazarına girebilmek için markalaşmaları gerektiğini ve bu konuda Türkiye’nin destek ve yönlendirmelerine ihtiyaç duyduklarını, bilgi ve teknoloji transferine hazır olduklarını belirtti.(Düzce Postası Haber Merkezi)

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive