Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
15.12.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
KEHRİBAR KOLYELERİN BEBEKLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
Kehribar pek çok amaçla kullanıldığı bilinmektedir. En önemli özellikleri ağrı gidermesi ve bağışıklığı güçlendirmesi olduğu, bu sebeple 'kehribar bebek diş kolyesinin' bebeklerin diş çıkarma evrelerinde ve günlük yaşamında Avrupa'da ve Uzak Doğu ülkelerinde bebekler için tercih edildiği görülmektedir. Bebeklerin diş çıkartırken yani salya akıtma (4 -5 ay civarı) döneminde kullanılmaya başlaması önerilmektedir.
Sağlık 16 Mart 2018 Cuma - 11:22:53

 

KEHRİBAR NEDEN GÜVENLİDİR?

Hem yetişkinlerin hem de çocukların kullandığı pek çok mücevher/takı/aksesuar hammaddesi içerisinde kurşun ve kadmiyum gibi kimyasallar vardır ve bu kimyasallar en büyük duyu organımız deri sayesinde kan dolaşımımıza hızlıca geçer bu durum bebeklerin derilerinin biz yetişkinlere oranla derilerinin yedi kat daha ince olduğu düşünülünce, henüz gelişmekte olan bedenleri için tehlikeli olabilir. Kehribar; bir taş değildir. Kozalaklı ağaçların doğal reçinesinin fosilleşmiş halidir. Kehribar, içerdiği suksinik asit/amber asiti içerdiği %100 doğal antibiyotik sebebiyle 2.yy dan beri 'şifa' amaçlı kullanılmakta olup, Türk Bilim Adamı İbn-i Sina tarafından pek çok hastalığa çare olarak kullanıldığı bu özelliğinden dolayı özellikle 'bağışıklığı güçlendirme' amaçlı yeni doğan bebekler için, kimi anneler tarafından tercih edildiği belirtilmektedir.

 

Bileklik, halhal ya da kolye olarak kullanılan 'kehribar' takıldığında; vücut ısısı ile içerdiği şifalı yağları (suksinik asit/amber asiti) deri yoluyla emilip kan dolaşımına geçişini sağlar.Kehribar pek çok amaçla kullanıldığı bilinmektedir. En önemli özellikleri ağrı gidermesi ve bağışıklığı güçlendirmesi olduğu, bu sebeple 'kehribar bebek diş kolyesinin' bebeklerin diş çıkarma evrelerinde ve günlük yaşamında Avrupa'da ve Uzak Doğu ülkelerinde bebekler için tercih edildiği görülmektedir.

 

 

KEHRİBAR KOLYELER BEBEKLERE NASIL ETKİ EDER?

 

Bebeklerin diş çıkartırken yani salya akıtma (4 -5 ay civarı) döneminde kullanılmaya başlaması önerilmektedir. Çünkü bebek salya akıtmaya başladığı dönemde bebeğinizin hastalanmaması için göğüs bölgesini sürekli kuru tutmak gerekir.Diş çıkarma döneminde bağışıklık da kısmen düştüğü için; kehribarın bağışıklığı güçlendirme özelliği de devreye girdiği ve böylece olası enfeksiyonlara karşı bebeğinizi koruduğu düşünülmektedir.Kehribarın en önemli özelliği 'ağrıları' yok etmesi olduğu söylenir. Diş, çıkmak için bebeğinizin diş etine baskı yapmaktadır ve bu da ağrıya sebep olmaktadır.

 

Kehribarın oluşan diş ağrısını ve aynı zamanda kulak ağrısını hafifletmesi bilinen bazı fayları arasındadır.Ebeveynlerin ve bebeklerinin değişim yaşadığı 6. ayın katı gıdalara geçiş dönemi olduğunu göz önünde bulundurulursa, 'diş kaynaklı gıda reddi' sorununu yaşamamak için annelerin tercih sebebi olabilmektedir. Gıdasını almaya devam eden bebeğin bünyesi zayıf düşmemiş olur, ve yine ağrısı olmayan ve günlük beslenmesine düzenli devam eden bir bebeğin uyku sorunlarının da azalacağı öngörülmektedir. Bunlara bağlı geceleri 'ağrı' veya 'açlık' sebepli gece uyanmalarında azalma görülebilir. Ayrıca kehribar statik elektriği de topladığı için çocuğumuzu negatif enerji akışından da korur. 'Kehribar Bebek Diş Kolyesi' olarak anılmasının sebebi ise her bir boncuk arasının 'düğümlü' olması ve olası kopma ihtimaline karşı ebeveynlerin etrafta düşen tek boncuğu bulmasıyla bebeğin boncuğu ağzına alması/yutması ve olası 'boğulma' tehlikesinin de önüne geçilmektedir.

 

 

HAMİLE İKEN KULLANIMI

 

Esas özelliği olan ağrı giderme amaçlı kullanabilir olup, Kolye olarak; Troid bezi ve boğaz enfeksiyonlarını yok ettiği öngörülmekte ve guatrın oluşmasını önlediği bilinen etkileri arasında yer almaktadır. Solunum yolu hastalıkları tedavisi, migren, hamilelik döneminde oluşan diş ağrıları şifa verdiği durumlar arasında bilinenlerdir. Bileklik olarak; Aşırı gerginlik, stres (Bunun için kolyeyi sol bileğinize çift dolayarak bileklik olarak takmanız tavsiye edilmektedir.)

 

 

LOHUSA İKEN KULLANIMI

 

Sol el veya bilekte bulunduğunda vücutta elektrik yığılmasına engel olduğu bu sayede lohusa depresyonunu hafiflettiği ve melankolik ruh halini önlediği söylenmektedir.Bedeni sağlıklı tutar, kişiye canlılık ve hayattan hoşnutluk hissi verdiği, sindirim sisteminin özellikle bağırsakların düzenli çalışmasını sağladığı ve sezeryan sonrası için önem taşıdığı belirtilmektedir.Ruhsal sağlığı korur, ortamdaki olumsuz havayı emerek yok ettiği, negatif enerjiyi pozitif enerjiye çevirdiği ve rahatlama hissi veridiği, psikolojik takıntılara karşı iyi geldiği, yaşamın güzel yanlarını fark ettirdiği ve böylece içinizin neşeyle dolmasını sağladığı. yaşamın bir yük olduğunu düşündüğünüz ve sorumluluklar altında ezildiğinizi hissettiğiniz anlarda şifa yüklü enerjisiyle sizi canlandırdığı gibi sayılan birden fazla faydası bilimsel olarak kanıtlanmayan sadece öngörülen faydalarıdır.

 

 

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE KULLANIMI

 

11-12 cm halhal/bileklik veya 32 cm kolye olarak, gaz sorunu ve kolik problemini hafifletitiği, anne sütü alımıyla ilgili sorun yaşanıyorsa bağışıklığı güçlendirici etkisi olduğundan destek amaçlı kullanılabileceği belirtilmektedir.

 

0-2 YAŞ ARASI KULLANIMI

 

Diş çıkartırken dişle ilgili ishal, ağrı, mızıldanma, kulank çekirtirme vs. tüm sıkıntılarının gitmesi için kullanılabileceği belirtilmektedir.

 

2-8 YAŞ ARASI KULLANIMI

 

13-14 cm bileklik veya 36 cm kolye olarak; çocuklarımızın bebeklikten çıkıp 'çocuk' olarak adlandırmaya başlandığı dönemlerdir. Bu yaş aralığı bebeklikten sonraki en hızlı büyüme evrelerinden biridir. Özellikle kol ve bacaklarda görülen 'büyüme ağrıları' nı hafifletmek için bileklik olarak ve bağışıklığı güçlendirmek için, alerjik astım tedavisinde kullanılabileceği belirtilmektedir.

 

4 YAŞ VE CİVARI KULLANIMI

 

Birçok çocuk için anaokuluna başladığı çağdır. Evden çıkıp daha kalabalık ortama giren çocuğumuz hastalıklara da daha açıktır. Bağışıklığı güçlendirmek amaçlı 36 cm kolye olarak kullanımı tavsiye edilir.

 

Alerjik bünyeye sahipse; Alerji genelde genetik kökenli ve doğuştan itibaren görülebilen bir sorundur. Doktorunuzun önerdiği tıbbı tedaviye ek olarak, alerji kökenli semptomların hafifletilmesi amaçlı kolye olarak kullanılır. Yada doktorunuz alerjen yapıya sahip olan bebeğiniz için bu tür bir kolyeyi önermeyebilir doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda hareket etmeniz en doğru olanıdır.

 

 

KOLYE TAKILDIĞINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

Etkisini 24 ila 48 saat arasında göstermektedir.

 

Bebeklere gözetim altında iken takılmalıdır. Ebeveyn gözetiminin bulunmadığı ortamlarda çıkartılmalıdır.

 

Sürekli takıldığı ve tene değdiği zaman etkisini gösterdiği görülmüştür.

 

Genellikle yan etkisi görülmemektedir.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive