Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
26.3.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDEN ADİGE DİL GÜNÜ PROGRAMI
Etkinlikte, Çerkez kültürüne ait folklor gösterileri de ilgi ve beğeniyle takip edildi.
Gündem 2018.03.17 - 15:39:59

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çerkez Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı tarafından düzenlenen  “Adige Dil Günü Programı" İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Çerkez Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Nusret Baş, Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Aslankaya ile Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri, Düzce Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Çetin, Araştırmacı Yazar Nahit Serbes, öğretim elemanları, davetli konuklar ve öğrenciler katıldı.

Programda, ilk Çerkez alfabesini ve kitabını hazırlayan eğitimci ve dilbilimci BerseyWumar’ın hayat hikayesi paylaşılarak O’nun Çerkez diline ve kültür hayatına yaptığı katkılar anlatıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Fehmi Altın, günün anlam ve önemine değindiği konuşmasında, 14 Mart Çerkez Dil Günü’nü kutlayarak programa emek veren ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Programın açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Düzce Üniversitesi’nin Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü’nü açarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiğini söyledi. Bu bölümünün açılmasında yoğun emek harcayan Düzce Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ve Adige Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. RashidKhunagov’a teşekkür eden Prof. Dr. İlhan Genç, bölümden mezun olan öğrencileri Halk Eğitim Merkezlerinde öğretmenlik yaparken görmekten dolayı da gurur duyduğunu ifade etti.

Davetli konukların konuşmalarıyla devam eden programda, Düzce Üniversitesi öğrencileri Çerkez dilinde şiir ve şarkılar söyleyerek programa renk kattı. Adige Cumhuriyeti Devlet Tiyatro Sanatçısı Kukan Murat’ın tek kişilik oyununun sergilendiği etkinlikte, Çerkez kültürüne ait folklor gösterileri de ilgi ve beğeniyle takip edildi.

Adige Dil Günü Programı, Çerkez dili ve kültürüne katkı yapanlara teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle son buldu.(Düzce Postası Haber Merkezi)

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive