Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.3.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
LİSELERE SINAVLA GİRİŞ KILAVUZUNA EĞİTİM-İŞ'TEN TEPKİ
Liselere girişte uygulanacak merkezi sınav kılavuzunu değerlendiren Eğitim-İş Düzce İl Temsilcilik Başkanı Hüseyin Arslan,Milli Eğitim Bakanlığı’nın başarı oranı yüksek olan köklü okulların içlerini boşaltarak, dindar ve kindar nesil hedeflerine uygun proje okulları yaratmanın peşinde olduğunu belirtti.
Eğitim 2018.04.12 - 18:11:57

 

“ÖĞRENCİLER GÖZDEN ÇIKARILDI”

Milli Eğitim Bakanlığı aylardır konuşulan ve 1.2 milyon öğrenci ile velilerinin de yakından takip ettiği, liselere girişte yeni merkezi sınava ilişkin kılavuzu nihayet yayınladı.

Konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Eğitim-İş Düzce İl Temsilcilik Başkanı Hüseyin Arslan, böyle bir sistemin alelacele uygulanamayacağını belirterek, “En azından bu yıl askıya alınıp gelecek yıl için ortak akıl ile bir sistem oluşturulsun dememize rağmen ısrarla bu yıl uygulayacağız diyen Bakanlık, öğrencileri yine gözden çıkarmıştır. Okul seçiminde ve dağılımında adil davranmayan Bakanlık, toplam 10 bin lise içinden sadece 1376 tanesini sınavla öğrenci alacak lise olarak belirledi.

 

“İMAM HATİPLERE AYRICALIK YAPILIYOR”

2017-2018 Kontenjanları 347 bin 500 olan Anadolu Lisesi’ne 34 bin 530, kontenjanı 666 bin 259 olan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 19 bin 170, 194 bin 674 olan Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne 28 bin 860 öğrencinin sınavla alınacağı açıklandı. Kontenjanlar göz önüne alındığında imam hatip liselerine yapılan ayrıcalık açıkça görülecektir. 2 bin 434 Anadolu Lisesi’nin 222’sine, bin 452 Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin 298’ine sınavla öğrenci alınacak. Okul sayıları yönünden de imam hatip liseleri önceliklendirilmiş, köklü birçok turizm otelcilik, sağlık meslek ve diğer meslek lisesi alanları ve okulları ya göz ardı edilmiş ya da sınavla alacak kontenjan sayısı sınırlı tutulmuştur.

 

“ÖZEL OKULLARA TEŞVİK EDİLİYOR”

Veriler göstermektedir ki MEB, imam hatiplerin talep görmemesi ve başarı düzeylerinin düşük olmasının ve özel okulları teşviğin üç yönlü formülünü bulmuştur.

1-İmam Hatipleri sınavla öğrenci alan okullara dönüştürüp talebi, zorunlu geçişi gerçekleştirmek böylece talep ve başarı düzeyini arttırmak.

2-Birçok il ve büyük ilçelerde yıllardır tercih edilen en başarılı öğrencileri (yüzde 2, yüzde 3 dilimindeki) okulları sınavsız alan okul, başarı düzeyi daha düşük okullarımızı ise sınavla öğrenci alan okul olarak tanımlayarak yıllardır başarılı olan okulların başarısını da düşürmek.

3-Böylece kendi başarı durumuna göre okul bulamayan öğrenciler ile velileri özel okullara mahkum etmek.

Başarı oranı yüksek olan köklü okullarımızı, proje okulu adı altında sınıflandırarak başta öğretmen kadrosu olmak üzere her açıdan içlerini boşaltan MEB, bugün dindar ve kindar nesil hedeflerine uygun proje okulları yaratmanın peşindedir.

 

“4 YILLIK EMEK HEBA EDİLECEK”

Ülkedeki tüm çocukların eşit, parasız, bilimsel, laik ve kamusal eğitime ulaşmasını sağlamakla yükümlü Bakanlık, var olan eşitsizliği daha artıracak bir liseye geçiş sistemi getirmiştir.Öğrencilerin dört yıl boyunca emeğini heba edecek bir uygulama söz konusudur ve büyük mağduriyetler yaratacaktır.Milli Eğitim Bakanı yani tüm okulları eşit yapması, fırsat eşitliği sağlaması gereken makam okulları nitelikli ve niteliksiz diye tanımlayarak ve o tanımlamanın arkasında da durarak bugün bu uygulamaya imza atmıştır.

 

“ÖĞRENCİLERİ AYIRAN ANLAYIŞI KABUL ETMİYORUZ”

Yapılması gereken fiziki yapı, kadro, donanım, okul bütçesi açısından tüm okulları eşit hale getirmek, buna rağmen başarısızlık söz konusu ise liyakatsiz yöneticilerine hesap sormak olmalıdır. Öğrencileri dahi ayıran anlayışı kabul etmiyoruz.Bizim için tek bir yavrumuzun gelecek hayalinin kıymeti büyüktür. Onların zamanından, emeğinden, duygularından çalmaya kimsenin hakkı yoktur.”

 

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Sevgili öğretmenim Hüseyin kardeşim,sizi tebrik ederim.Uzun yıllardır verdiğiniz eğitimin güçlenmesi mücadelenizi canı gönülden kutlarım.
ÖĞRENCİ VELİSİ - 13.4.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,00

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive