Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.9.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
İKRAMİYE HESABA YATACAK
Ekonomi 19.5.2018 - 10:13:33

12.3 milyona bayram ikramiyesi yürürlüğe girdi, gözler ödemeye çevrildi. Emekliler ve maluller bin liralık ödemeyi tam olarak alacak. İlk ödeme 1-8 Haziran arasında yapılacak. Ödeme, maaş hesabına yatacak.

Heyecanla beklenen bayram ikramiyesi yürürlüğe girdi. Bundan böyle başta emekliler olmak üzere 12.3 milyon kişi Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde bayram ikramiyesi alacak. İkramiyenin tutarı bin lira olarak belirlendi, ancak bu tutar önümüzdeki yıllarda artacak. Emekliler ve maluller bin lirayı tam olarak alacak. Dul ve yetimler hisseleri oranında, sürekli iş göremezlik aylığı alanlar ise iş göremezlik oranına göre ödemeden yararlanacak.

Örneğin; hisse ya da iş göremezlik oranı yüzde 50 ise 500 lira ödenecek. Hem kocasından hem babasından veya annesinden ölüm aylığı alan kişilerin ikramiyesi ise 2 dosyadan hangisinde aylık oranı yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek. Örneğin; dul eşin kocasından dolayı aldığı ölüm aylığının oranı yüzde 75, babasından dolayı aldığı ölüm aylığı oranı yüzde 25 ise bayram ikramiyesi 750 lira olacak.

 

GÖZLER BAKANLIK'TA

Yasanın hızla hayata geçmesiyle, 12.3 milyon kişi önümüzdeki Ramazan Bayramı öncesinde ikramiye alma imkanına kavuştu. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, ilk bin liralık ödemeyi Haziran'ın ilk haftasında yapmayı planladıklarını söyledi. Buna göre; ödemeler 1-8 Haziran arasında yapılacak.

Tam tarih önümüzdeki günlerde duyurulacak.

İkramiyeyi almak için hak sahiplerinin bir şey yapmasına gerek olmayacak. İkramiye maaş hesaplarına duyurulan tarihte yatırılacak. Sadece mevcut emekliler değil, emekli aylığı ödeme tarihine kadar bağlananlar da Haziran'daki bin liralık ikramiyeden yararlanacak.

 

TÜED'DEN 5 İSTEK

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün, "Banka promosyonu ve bayram ikramiyesi taleplerimizin hayata geçirilmesi memnuniyet verici. Ancak intibak sorununun çözülmesi ve emeklilerin sağlıkta katkı paylarından muaf tutulması gibi çözüm bekleyen sorunlarımız var. Siyasi partilerden seçim beyannameleri ya da bildirgelerinde bunlara yer vermelerini istiyoruz" dedi.

Emeklilik şartlarının kolaylaşmasını isteyen Ergün, "Zamda TÜFE artışı değişmeli, büyümeden pay verilmeli. Ek ödeme de en az yüzde 8-9 olmalı" talebinde bulundu.

 

BAĞ-KUR'LUYA HESAPLI EMEKLİLİK

Hayata geçen dev paket, prim borcu olan Bağ-Kur'lulara yapılandırma yolunu açarken, geçmişte sigorta sürelerini donduranlara da yeni bir imkan getirdi. Bağ-Kur'lular geçmişte dondurulan sigorta sürelerini yapılandırmayla canlandırabilecek. Mevcut uygulamada dondurulan süreler canlandırılmak istendiğinde, SGK prim borçlarını güncel değer üzerinden hesaplıyor.

O da şu anda en az 700 lira. Yeni yasa sayesinde primler bugünkü değer üzerinden değil, borcun doğduğu yıla göre hesaplanacak. Borcun faizi silinecek, bunun yerine enflasyona göre hesaplama yapılacak. Peşin ödemede enflasyon tutarının da yüzde 90'ı silinecek. Böylece Bağ- Kur'lular dondurulan sürelerini çok daha az ödemeyle canlandırabilecek. Bunun için Temmuz sonuna kadar başvurmak, 31 Ağustos'a kadar da peşin ödemeyi yapmak gerekiyor.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Künye
İletişim
Yukarı
Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2016 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Bize Ulaşın Düzce Postası Kurumsal