Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ AÇILDI
Doç. Dr. Murat Genç, "Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda İlköğretim Matematik öğretmeni yetiştirmeye gayret edeceğiz” dedi.
Eğitim 2018.07.05 - 15:38:13

Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde açılan ve bu yıl ilk kez öğrenci kabul edecek olan İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü hakkında, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Genç, açıklamalarda bulundu.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı’nın Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü içerisinde yer alan bir lisans programı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Murat Genç, “Program; alan bilgisine, öğretmenlik meslek bilgisine ve genel kültüre yönelik zorunlu ve seçmeli dersler içermektedir. Programdaki teorik dersler teknoloji destekli sınıf ortamlarında verilecektir. Uygulamalı derslerin bir kısmı Fakültemizde, bir kısmı ise Düzce İl Millî Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı devlet okullarında gerçekleştirilecektir. İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı, ortaokulda (5.- 8. sınıf) görev yapacak matematik öğretmenlerini yetiştirmek amacıyla kurulmuştur.” şeklinde konuştu.

 

“MATERYAL TASARLAMA BECERİSİNE ULAŞACAKLAR”

Bu programda eğitim görecek öğrencilerin, matematik öğretmenliğinin gerektirdiği öğretim bilgisine sahip olacaklarını belirten Genç, bunların yanında matematiksel bilginin gelişimi ve doğası konusunda, bilimsel bilginin niteliği ve bilimsel araştırma süreçleri ile ilgili yeterli bilgiye sahip olacaklarını ifade etti. Bölüm öğrencilerinin, okul içinde ve okul dışında matematik öğretimi ve öğretmenlik mesleği ile ilgili olguları tespit etme ve bilimsel yöntemlerle inceleyip yorumlama becerisi de kazanacaklarını söyleyen Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, Düzce Üniversitesi’nde alacakları eğitimle öğrencilerimizin, matematik öğretmenliğinin gerektirdiği matematiksel düşünme becerisine ve matematiksel kavramların öğretimine yönelik uygun materyal tasarlama becerisine ulaşacaklarını da dile getirdi.

 

“BAKANLIĞIN İHTİYAÇLARI DOĞRULTUSUNDA YETİŞTİRECEĞİZ”

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) yeni reformlar çerçevesinde 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı’yla birlikte tüm Eğitim Fakültesi öğretim programlarında köklü bir değişikliğe gittiğini vurgulayan Murat Genç, “İlköğretim Matematik Öğretmenliği programımız da, aramıza yeni katılacak öğrencilerimiz ve yeni programlarla eğitim-öğretim hayatına merhaba demiş olacak. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığımızın, Öğretmen Strateji Belgesi (2017-2023), Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri (2017) gibi politika belgelerinin uygulanmasında; gerek Üniversitemiz, gerekse Bölümümüz üzerine düşen sorumlukları yerine getirmektedir. Bu sayede Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda İlköğretim Matematik öğretmeni yetiştirmeye gayret edeceğiz” dedi.

 

“MATEMATİĞİ SEVENLER BÖLÜMÜ TERCİH ETMELİ”

Matematik dersini seven ve bu alanda başarılı olan öğrencilerin bölümü tercih edeceklerini belirten Doç. Dr. Murat Genç, Bölümde bulunan Düzce Üniversitesi öğretim elemanlarının destek ve ilgileri sayesinde öğrencilerin matematik sevgisini ve öğrenme isteğini artıracaklarını ifade etti. Doç. Dr. Genç, “Bu programdan mezun olacak öğrencilerimizin matematiği sevdikleri ve matematiği öğretmekten keyif alacakları düşünülürse, onların öğrencilerinin de bu dersi seveceklerini düşünüyoruz. Sevilen bir dersin zor bir ders olarak tanımlanması da ortadan kalkacaktır. Zaten yeni programlar ve eğitimde ortaya çıkan yeni öğrenme öğretme yaklaşımları da derslerin sevilmesine ve kolay öğrenilmesine yardımcı olmaktadır. Bu yaklaşımların öğrencilerimize öğretilmesinde Bölüm öğretim elemanlarımızın da gayretli olacaklarına inancımız tamdır.” diye konuştu.     

 

“ÖĞRENMEYE MERAKLI SÜREKLİ GELİŞMEYE AÇIK OLMALILAR”

Bölümü tercih edecek öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Düzce Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Genç, “Özellikle bu programa gelecek öğrencilerimizin öğrenmeye meraklı olmalarını, kendilerini sürekli gelişmeye açık tutmalarını ve derslerine giren öğretim elemanlarından sürekli faydalanmalarını tavsiye ediyorum. Öğrenme ömür boyu devam eden bir süreçtir. Bu yüzden kendilerini geliştirecek etkinlik ve derslere katılmalarını öneriyorum. Bu programa gelecek öğrencilerimize şimdiden eğitim-öğretim hayatlarında başarılar diliyorum. Bu sayede kutsal bir meslek olan öğretmenliğe ilk adımlarını atmış olacaklar. Ülkemizi daha iyi seviyelere çıkaracak bireylerin yetiştirilmesinde görev alacaklarının bilincinde olmaları umuduyla tüm öğrencilerimize aramıza hoş geldiniz diyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

 

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8