Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
21.2.2019
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
MEVSİMLİK İŞÇİLERİN ÇOCUKLARI İÇİN KURSLAR AÇILACAK
Düzce'de, mevsimlik tarım işçilerinin çocukları için 4 köyde eğtim merkezi kurulmasına karar verildi.
Gündem 2018.07.09 - 15:41:35

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İŞKUR iş birliğinde yürütülen Mevsimlik Tarım İşçileri Projesi (METİP) uygulaması kapsamında Düzce'nin Akçakoca ilçesinde toplantı düzenlendi.  

İŞKUR Düzce İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, METİP paydaşlarının katılımıyla düzenlenen toplantıda, mevsimlik tarım işçilerinin beraberlerindeki çocuklarının tarım işçisi olarak çalıştırılmasının önlenmesi amacıyla 4 köyde eğitim merkezi oluşturulması ve burada çocuklara akademik, sportif, kültürel etkinliklerden oluşan karma bir eğitim verilmesinin kararlaştırıldığı kaydedildi.

Toplantıda bunun dışında mevsimlik tarım işçilerinin konaklama alanlarından çalışacakları tarlalara intikallerinin güvenlikli şekilde yapılması için gerekli denetim ve kontrollerin artırılmasına karar verildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “İlimize çalışmak üzere fındık hasadı zamanında gelen mevsimlik tarım işçilerinin çalışma koşulları, barınma, çocuklarının eğitimi ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla oluşturulan çalışma grubu toplantısı Akçakoca İlçesinde proje paydaşlarımızın katılımlarıyla yapılmıştır.

Toplantıya Akçakoca Kaymakamı, Düzce Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü, Düzce Sosyal Güvenlik İl Müdürü, Akçakoca Kaymakamlığına bağlı kurum ve kuruluş yöneticileri, Düzce Muhtarlar Derneği Başkanı, İLO Temsilcisi, Genç Hayat Vakfı Temsilcisi, Akçakoca Ziraat Odası Başkanı, Balsu Derneği Yöneticileri ve Pro Gıda firmasının temsilcileri katılmıştır.

Mevsimlik tarım işçilerinin barınma, iş görecekleri tarım alanlarına taşınma, çocukların eğitim ve diğer temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yapılacak çalışmalarının bir plan dâhilinde gerçekleştirilmesi, paydaş kurum ve kuruluşların yetki ve sorumluluk alanlarındaki görevlerini eksiksiz olarak yerine getirmesi ve yapılacak bu çalışmaların projenin amacına uygun şekilde tamamlanması hedeflenmektedir.

İlimizde sadece Akçakoca İlçesine mevsimlik fındık işçisi olarak her yıl ortalama 4000-5000 işçi gelmekte ve bunların 1000 tanesi 16 yaşından küçük çocuklardan oluşmaktadır. 16 yaşından küçük çocukların tarım işçisi olarak çalıştırılmasının önlenerek; akademik, sportif, kültürel olarak hazırlanan karma bir eğitim programına dâhil edilmesi planlanmaktadır. Bu amaçla sadece Akçakoca ilçesinde bu yaş grubundaki çocukların eğitimi için 4 köyde eğitim merkezi kurulmuş, bu eğitim merkezlerinde çocuklara akademik eğitim yanında sosyal, sportif ve kültürel alanlarda faaliyetler düzenlenmesi için gerekli hazırlıklar yapılmıştır.

Ayrıca işçilerin çalışacakları tarım alanlarına konaklama yerlerinden taşınması sürecinin başta kolluk kuvvetleri olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından takip edilerek, tehlike arz edecek, risk oluşturacak şekilde tarım araçlarıyla işçilerin taşınmasının önüne geçilecektir. Bu konuda yapılan denetim ve kontroller arttırılacaktır.  

Ülkemizde tarım işçilerinin yarısını mevsimlik tarım işçilerinin oluşturduğu göz önünde bulundurularak yapılan sistemli çalışmalar neticesinde başta kötü şartlardaki çocuk işçiliğinin önlenmesi, mevsimlik tarım işçilerinin barınma, taşıma, güvenlik, eğitim ve sosyal ihtiyaçların giderilmesi için yapıcı çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.

Bu konuda başta Kamu Kurum ve Kuruluşları olmak üzere, tarım işçisi çalıştıran işverenler, bu işe aracılık eden kişiler, mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan kişiler sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Yapılan çalışmaların amacına ulaşması mevsimlik tarım işçilerinin insani şartlarda çalıştırılmasının sağlanması ve kötü şartlarda çalıştırılan çocuk işçiliğinin tamamen önlenmesi en nihai hedefimizdir.”

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
    
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive