Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
15.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
ERKEN HASADIN ZARARI BÜYÜK
2018 ürünü fındığın hasadı yaklaşırken, üreticilerin bahçelere erken girerek fındığı toplamalarının verim ve kaliteyi düşürüp, büyük oranda maddi zarara neden olacağı bildirildi.
Gündem 2023.-0.7- - 17:55:18

 

 

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı ve aynı zamanda Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı da olan Sebahattin Arslantürk,  fındık üretilen illerde oluşturulan komisyonların belirlediği tarihe göre sahil kesimlerinde en erken 1 Ağustos'ta fındık toplanmaya başlanabileceğini hatırlatarak, "Bu tarihten önce, yani erken yapılacak her toplama fındıkta hem verimi, hem de kaliteyi olumsuz etkileyecektir. Bunun parasal olarak bedeli de, zararı da büyüktür" dedi.

Fındığın tam olgunlaştıktan sonra toplamak gerektiğini, bunun için de borsa olarak geçtiğimiz yıllarda "Fındığı daldan değil yerden toplayın" kampanyası da yaptıklarını belirten Arslantürk şunları söyledi: "Bu kampanyada yaptığımız değerlendirmede, normal zamanında toplanan fındıkların miktarı ile randımanında erken toplananlara göre en az yüzde 15 artış tespit edilmiştir. Bu gerçekten hareketle, 600 bin tonun üzerinde bir rekolteye sahip 2018 ürününün tamamının erken toplandığını varsayarsak, kaybın total yüzde 15 üzerinden yaklaşık 90 bin ton olması demektir. 90 bin ton kaliteli fındığın bedeli de kilosu 10 liradan bile olsa 900 milyon lira demektir.  Neredeyse tamamını ihraç ettiğimiz fındıkta böyle bir kayba sebebiyet vermemiz, hem üreticinin kesesine, hem de devletimizin kazanacağı dövize zarar demektir."

Arslantürk, arazi yapısı müsait olan üreticilerin fındığı daldan değil, tam olgunlaştıktan sonra silkeleyerek yerden toplamasının hem işçilik maliyetlerini azalttığını, hem de randımanı yükselttiğini vurgulayarak, "Üreticilerimizin bir kısmı gurbetten gelmelerini, bir kısmı da önümüzdeki Kurban Bayramı'nı gerekçe yaparak bahçelere erken girmesinler. Acele etmesinler. Milyonlarca liralık kayba yol açmasınlar" dedi.

Sebahattin Arslantürk;  fındık gibi Karadeniz'in en önemli geçim kaynağı olan ve ülkemize de tek başına tek kuruş ithal girdisi olmadan her yıl 2 milyar doları aşkın döviz kazandıran bir ürüne her aşama gereken hassasiyeti göstermek gerektiğini vurgulayarak, bunun en önemli aşamasının da yerinde ve zamanında hasat olduğunu sözlerine ekledi.

700 bin hektarı aşkın bir alanda üretim yapılan Karadeniz illerinde fındık toplama tarihleri sahil, orta ve yüksek olmak üzere 3 ayrı kesimde ayrı ayrı belirleniyor.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8