Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
SANAYİ DÜNYASINDAN BİR FARUK ÖZLÜ GEÇTİ
Gündem 2024.-0.7- - 17:44:15

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının son Bakanı Faruk Özlü, görevi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a bıraktı. Mayıs 2016’da göreve gelen Yüksek Mühendis Dr. Faruk Özlü, sanayi dünyasına yaptığı büyük hizmetlerin ardından 9 Temmuz 2018’de görevi, Mustafa Varank’a teslim etti. Babasının sattığı traktör sayesinde okuyan ve Türkiye Cumhuriyeti’ne bakan olan Faruk Özlü geride neler bıraktı? Ne gibi çalışmalar yaptı?

PARLAMENTER sistemin son Bilim ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, görevine veda etti. Toplamda 2 yıl 1 ay 15 gün bakanlık görevini yürüten Özlü, bilim, sanayi, bilişim ve savunma sanayii alanlarında ciddi çalışmalarda bulundu. Sanayi dünyasının altyapısını kısa sürede toparladı ve görevini devrederken arkasında güçlü bir bakanlık bıraktı. 

 

BABASI, TRAKTÖRÜNÜ SATIP OKUTTU

Düzce’de 1962 yılında dünyaya gelen ve başarılı bir eğitim hayatı süren Özlü’nün üniversitede okuması için babası traktörünü sattı. Özlü, Yıldız Teknik Üniversitesini bitirmesi babasının sattığı traktör sayesinde oldu. Yıllar sonra o traktörü buldu ve satın aldı. Yıldız Teknik Üniversitesini bitiren Özlü, İstanbul Teknik Üniversitesinde yüksek lisans ve doktora yaptı. İspanya'da proje ve mühendislik, Harvard Üniversitesinde üst düzey yönetici eğitimi aldı.

 

SAVUNMA SANAYİİNDE ÖNEMLİ GÖREVLER

Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığında Mühendis, Uzman, Proje Müdürü, Daire Başkanı, Müşteşar Yardımcısı olarak çalıştı. Müsteşar vekilliği yaptı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın önemli ve büyük bütün projelerinde çalıştı. Uzman ve Proje müdürü olarak çalıştığı Zırhlı Muharebe Aracı Projesi’nde Cumhuriyet tarihinin tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatlarından biri yapıldı. Türkiye’nin kendi tasarımı “ilk milli tankı ALTAY”, “ilk insansız hava aracı ANKA”, “ilk milli gemisi MİLGEM” projelerinin yürütülmesinde Müsteşar Yardımcısı olarak görev aldı.

Bu süre içinde savunma sanayii stratejik planlarının hazırlanması, savunma yönetimi, tedarik sistemi ve savunma reformu konularında çalıştı. TAI-TUTŞAŞ, HEAŞ, Teknopark İstanbul ve STM şirketlerinde yönetim kurulu üyesi ve yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptı. Daha sonrasında yaptığı bu çalışmalar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takdirini kazandı ve önceki kabinede kendisine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görev verdi.

 

DİJİTAL YOL HARİTASINI ÇIKARDI

Bakanlığı süresince birçok konuda yenileşme hareketi başlatan Faruk Özlü, “Bilim merkezi, teknoloji üssü, ileri sanayi ülkesi Türkiye” mottosuyla hareket etti.  Bakanlığa veda etmeden önce ‘Türkiye’nin Dijital Yol Haritası’nı çıkaran Özlü, bu konuda yapılacak çalışmalar için rehber niteliğinde bir çalışma bıraktı.

 

17 TEKNOPARK VE 693 AR-GE MERKEZİ

Dünyada teknoloji üretme merkezlerinin başında gelen Teknoloji Geliştirme Bölgelerinden (TGB) 17 tanesi Faruk Özlü zamanında kuruldu ve açıldı. Teknopark sayısı 77 olurken, 4 teknoparkında çalışmaları yapıldı. Kısa zamanda bu sayı 81’e çıkacak. Teknoparklara, teknokentlere önemli destekler yine Özlü zamanında verildi. Tüm bunların yanı sıra göreve gelmeden 249 olan Ar-Ge Merkezi sayısı 693’e çıkarıldı.

 

26 OSB KURULDU

Faruk Özlü zamanında yatırımcılara ciddi teşvikler sunulurken, 26 OSB, Faruk Özlü zamanında kuruldu, altyapıları yapıldı ve hizmete geçirildi. Ayrıca, 231 tasarım merkezi yine onun zamanında açıldı.

 

SANAYİDE DEVRİM PAKETİ

Kamuoyunda Üretim Reform Paketi olarak bilinen Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Özlü’nün döneminde kabul edildi. Sanayi dünyası için devrim niteliğinde olan paket birçok yeniliği beraberinde getirdi.

Hafta sonu çalışma ruhsatı alınmaması, sanayi sicili kaydı, işletmelere vergi muafiyeti, teknoloji transfer ofisi, sanayi-endüstri bölgeleri,  OSB’lere kredi, OSB’lere bedelsiz arsa, sanayiciler için TRT payının kalkması gibi ciddi reformları içeren paket sanayi dünyasına derin nefes aldırdı. Paket geçerliliğini koruyor.

 

FİKRİ VE SINAİ MÜLKİYET HAKLARI KANUNU

Teknoloji dünyası için önemli bir yer tutan Sınai Mülkiyet Kanunu, yine Faruk Özlü döneminde yürürlüğe girdi. Kanunla, marka, patent, tasarım, faydalı model ve coğrafi işaretleri kapsayan genel bir düzenleme yapılmış oldu. Türkiye, fikri mülkiyet haklarının korunması açısından bakıldığında, Avrupa Birliği normlarına doğru büyük bir adım atıldı.

 

YERLİ OTOMOBİL PROJESİ- DESTEKLER

Yerli otomobil projesi onun zamanında olgunlaştı ve 5 babayiğit olarak adlandırılan kuruluşlarla ortak çalışmalarda bulundu.

Ayrıca Koster Filosu yenileme çalışmaları başlatıldı. KOSGEB Destek programlarıyla 320 bin KOBİ’ye 3,4 milyar TL destek, Faruk Özlü zamanında sağlandı. Altyapı, kanunlar ve sanayinin dünya standartlarında olması üzerine ciddi çalışmalarda bulundu.

 

FARUK ÖZLÜ GÖREV ALACAK MI?

Türkiye sanayisinin kalkınması için çok çalışan Faruk Özlü, sakin yapısıyla herkes tarafından takdirle karşılandı. Sanayi dünyası için çalışmalara devam edip, etmeyeceği henüz belli olmayan Faruk Özlü, ‘verilecek görevlere hazırım’ demişti.

Faruk Özlü, görevden ayrılırken şu sözleri söylemişti: “Makamların gelip geçici, halka hizmet aşkının ise kalıcı olduğu bilinciyle çalıştık. Bundan sonra da hangi makamda olursa olsun aynı aşk, şevk ve azimle çalışmaya devam edeceğim.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8