Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
KURBANLIK HAYVANLARLA İLGİLİ DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Harun Kabaoğlu, kesilecek olan kurbanlığın küpeli ve kayıtlı olmasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.
Gündem 2018.08.11 - 14:30:42

Kurban Bayramının yaklaşması nedeniyle, ilimize diğer illerden kurbanlık hayvan girişleri başlamış olup, bu kapsamda yaklaşık bin küçükbaş ve 3 bin 500 büyükbaş olmak üzere toplam 4 bin 500 baş hayvanın giriş yapacağı tahmin ediliyor. İlimizdeki mevcut hayvanlarla birlikte ele alındığında ise yaklaşık olarak 2 bin 500 küçükbaş ve 10 bin büyükbaş hayvanın kurbanlık olarak değerlendirileceği tahmin ediliyor.

Bu bağlamda yoğunlaşacak olan hayvan hareketleri ve bu hareketlere bağlı olarak yaşanması muhtemel olumsuzlukların önüne geçebilmek amacı ile Tarım Müdürlüğü tarafından gerekli olan önlemler alınmış olup, işletmeler ve hayvan pazarında kontroller en sıkı şekilde yapılıyor.

Tarım Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kurban seçimi ve alımı sırasındaki dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle sıralandı:

-Dini ölçülere uygun olması

-Sağlıklı, besili olması, gebe olmaması

-Kulaklarının küpeli olması

-Büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunması

-Küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin olması

-Kurbanlık olarak seçilecek sığır ve mandalar 2 yaşını doldurmuş, koyun ve keçiler ise 1 yaşını doldurmuş olmasına dikkat edilmelidir.

Kurban kesimi sırasındaki yasal yükümlülükler ve dikkat edilmesi gereken hususlar ise şöyle:

-İl dışına çıkacak veya il dışından ilimize gelecek hayvanlar için, İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden Veteriner Sağlık Raporu alınması gerekmektedir. Aynı il içinde yapılacak büyükbaş hayvan nakillerinde Hayvan Pasaportunun, küçükbaş hayvan nakillerinde ise Nakil Belgesinin bulundurulması gerekmektedir.

-Kesilecek olan kurbanlığın küpeli ve kayıtlı olmasına dikkat edilmelidir. TÜRKVET'te kayıtlı hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla Bakanlığımızca https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr web sayfası hazırlanarak kullanıma açılmış olup, söz konusu bilgiler e-devlet üzerinden de sorgulanabilmektedir. Ayrıca hayvan sahiplerinin, kesilen hayvanlarını İl veya İlçe Müdürlüklerine 7 (yedi) gün içinde bildirmeleri gerekmekte olup, aksi halde 915 TL idari para cezası uygulanacaktır.

-Kesimler ruhsatlı mezbaha ve kombinalarda veya Kurban Hizmetleri Komisyonları tarafından belirlenen geçici kesim yerlerinde Veteriner Hekim kontrolünde yapılacaktır.

-Vatandaşlarımızın cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimleri yasaktır.

-Kesim sırasında iç organlarda hastalık belirtisi olabilecek herhangi bir değişiklik görülürse mutlaka Veteriner Hekime danışılmalıdır.

-Kurban atıkları çöp varillerine ve gelişi güzel çevreye atılmamalı, kanalizasyon kanallarına dökülmemelidir. Çevre temizliği ve halk sağlığı açısından bu tür atıklar kalın poşetler ile çöpe atılmalı veya sokak hayvanlarının erişemeyeceği şekilde derin çukurlara gömülmelidir.   

Bu bağlamda yetiştiricilerimizin ve personellerimizin Kurban Bayramını yakınları ve sevdikleriyle birlikte  huzur ve güven içerisinde gönül rahatlığıyla geçirmesi için Valilik koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşlarca gerekli tüm tedbirler alınmıştır.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Harun Kabaoğlu, damızlık değeri bulunan dişi hayvanların kesiminin yasak olduğunu ve satış için getirilecek bu tür hayvanların hayvan pazarına alınmayacağını belirterek, "Kurban Bayramının ülkemize ve tüm dünyaya öncelikle barış, huzur ve istikrar getirmesini temenni eder, tarım sektörü çalışanlarının, çiftçilerimizin ve tüm İslam aleminin Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum" dedi.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8