Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİNE KARŞI 2. MÜCADELE
Düzce İl Özel İdaresi desteği ile alınan ilaçlar, zararlının yoğun olarak görüldüğü il genelindeki köy muhtarlıklarına dağıtıldı.
Çevre 2018.08.18 - 12:35:14

Düzce’de 1997 yılından beri görülen Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı Mayıs ve Haziran aylarında birinci döl zararı meydana getirmişti. Bu günlerde ikinci döl zararını meydana getirmek üzere yeniden arazilerde görülmeye başlandı.

Birçok bitkide beslenebilme kabiliyetinde olan bu zararlı, mücadele edilmediğinde popülasyonunu artırarak farklı alanlarda yeni zararlar meydana getirebiliyor. Özelikle yaşamını rahat geçireceği bitkileri tercih etmekte olup, bölgemizde en çok dut ve akçaağaçlarda görüldüğü ayrıca diğer bitkilerden fındık, elma, armut, kiraz, bahçeleri ve hatta kavak gibi bitkilerde de zarar yaptığı tespit edildi.

Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının asıl zararı yumurtadan çıkan larva denilen kurtçuklar yapıyor. Bu zararlı yumurtalarını genellikle yaprağın altına, nadiren de yaprağın üst kısmına bırakmakta, yumurta kümesinden çıkan kurtçuklar yaprakta beslenmeye başlamakta. Bu dönemde toplu halde yaşayan kurtçuklar üzerlerine bir ağ tabakası örerek yaşamlarına devam ederler. Beslenmesini tamamlayan her bir birey, bireysel yaşamaya başlar ve ardından pupa dönemine girerek ertesi yıl erginleri meydana getirmek üzere toprağın çatlakları,  çatı araları ya da ağaç gövdesindeki çatlaklara gizlenir.

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Harun Kabaoğlu, ikinci döle ait ilk kelebek çıkışlarının 15 Temmuz 2018 tarihinde görüldüğünü, ancak kelebek çıkışlarının peyderpey görüldüğü bu günlerde bahçelerde zararlının yumurta paketlerini bulmak için özellikle uç dallardaki yaprakların kontrol edilmesi gerektiğini söyledi. Kelebeğin yumurta paketlerini dalların uç yapraklarına bırakması nedeniyle, tırtıl kolonilerini ya da yumurta paketlerini saymak için dalların uçlarına ve genellikle yaprak altlarına bakılması gerektiğini vurgulayan Kabaoğlu, “Tırtıl kolonileri fındık bahçelerinde çaprazlama olarak birer ocak atlanarak her bahçede 10 ocakta sayım yapılmalıdır. Sayımlar sonucunda ocak başı 5 tırtıl kolonisi ya da yumurta paketi tespit edilirse ekonomik zarar eşiğinin üstünde olması nedeniyle  mücadeleye karar verilmelidir. Mücadelede çevre, insan ve hayvan sağlığı dikkate alınarak alternatif mücadele metotları uygulayarak zararlının kontrol altına alınması amaçlanmalıdır. Özellikle mücadelede Entegre Mücadele Prensipleri (IPM) kapsamında mücadele metotlarından mekanik mücadele tercih edilmeli, yapılamıyorsa biyolojik mücadele ve doğal düşman popülasyonunun korunması amacıyla çevre ve insan dostu bitki koruma ürünü bakteriler kullanılmalıdır. Kimyasal mücadele kaçınılmaz ise de IGR (böcek gelişim düzenleyiciler) aktif maddeler tercih edilerek mücadeleye karar verilmelidir” dedi.

İl Özel İdare destekli olarak ikinci döl zararına karşı 50 bin TL’lik bütçe ile alınan ilaçların zararlının yoğun olarak görüldüğü il genelindeki köy muhtarlıklarına dağıtıldığını ifade eden Kabaoğlu, “Çiftçilerimizin kendi bahçelerinde yapacakları kontrollerde, yapraklarda yumurta paketleri, larva kümeleri ve örülmüş ağlar ile karşılaşıldığında, bunların öncelikle budama makası ile kesilmek suretiyle imha edilmeleri, popülasyonun yüksek seyretmesi halinde ise ilaçlı mücadeleye başlanmalıdır. İlaçlı mücadelede özellikle arılara zarar vermeyen çevre dostu ilaçların kullanılmasının önemli olup, bu nedenle muhtarlıklara dağıtılan ilaçların kullanılması, yeterli olmaması durumunda ise çiftçilerimizin İl veya İlçe Müdürlüklerimize başvurarak yazdırdıkları reçete ile  ilacı alarak ilaçlı mücadeleye başlamaları gerekmektedir. İlaçlı mücadeleden 10-15 gün sonra ağaçlar kontrol edilmeli yeni bulaşma ya da yeni açılan yumurta paketleri varsa ikinci bir ilaçlı mücadele yapılmalıdır” dedi.

Düzce Merkez mahallelerde ise Düzce Belediyesi tarafından zararlı ile mücadele için bir organizasyon yapıldı ve mahallelerin ortak alanları park ve bahçeler oluşturulan ilaçlama ekipleriyle zararlı kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Kaçar ile İl Müdürlüğü tarafından yürütülen arazi çalışmaları kapsamında 2 tür doğal düşman parazitoit tespiti yapıldı ve bu konuda hazırlanan proje TÜBİTAK’tan 350 bin TL değerinde hibe almaya hak kazandı.  

İl Müdürü Kabaoğlu, “Özellikle bölgemizde arıcılığın her geçen gün değer kazanması nedeniyle Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısıyla mücadelede ilaçlama yaparken arıcıların zarar görmemesi için gerekli tedbirlerin alınması, arıcıların ilaçlamadan 7 gün önce uyarılması gerekmektedir” dedi.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8