Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
27.06.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
YÜZ BİNLERCE ÇALIŞAN İÇİN ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI! STAJ SİGORTASI EMEKLİLİĞE ETKİ EDER Mİ?
Emekli olmayı bekleyen yüz binlerce çalışanı ilgilendiren "staj sigortası" ile ilgili bu detayı kimse bilmiyor. Yüz binlerce çalışan emeklilik için herhangi bir katkı sağlamayan staj sigortasının, emekliliğe katkı sağlaması için yeni düzenleme bekliyor. Ancak staj sigortası kadınlar için büyük bir avantaj sağlıyor. Peki ama staj sigortası emekliliğe nasıl katkı sağlayacak? Staj sigortası emekliliği etkiler mi? Staj sigortası olan kadınlar doğum borçlanması yapabilir mi? İşte staj sigortası ve emeklilik arasındaki ilişkiye dair detaylar...
Ekonomi 2018.09.02 - 11:45:26

Öğrenim hayatı esnasında staj yapan ve bu sırada adlarına "staj sigortası" yaptırılan yüz binlerce kişi staj sigortasının emeklilik yaşını ve gününü etkilemesi için mücadele yürütüyor. Staj sigortası şu anda özellikle kadınların emekliliği için büyük avantaj sağlıyor. Doğum öncesi staj sigortası olan kadınlar doğum borçlanması yaparak erken emekli olabiliyor. İşte tüm detaylar...

 

İŞTE STAJ SİGORTASI İLE İLGİLİ DETAYLAR

Staj döneminde sadece iş kazası ve meslek hastalıkları için "kısa vadeli sigorta" prim ödeniyor. Bu da asgari ücretin yüzde 2'si oranında bulunuyor.

Habertürk'ün haberine göre staj sigortası öğrencilere, herhangi bir iş kazası ya da meslek hastalığı durumunda sağlık güvencesi sağlıyor. Staj sırasında uzun vadeli sigorta primi ödenmiyor. Bu nedenle, o dönemde yapılan sigorta emeklilik, yaşlılık, malûliyet ve ölüm aylıkları bağlanırken dikkate alınmıyor.

 

EMEKLİLİK İÇİN AVANTAJ

Buna karşılık, staj sigortasının kadınlara sağladığı önemli bir avantaj bulunuyor. Kadınlar, doğum yaptıktan sonra işsiz kalan sürelerini borçlanabiliyorlar. Her bir çocukta iki yıla kadar borçlanma hakkı var. Üç çocuğa kadar borçlanmaya izin veriliyor. Prim borçlanması, erken emeklilik hakkı vermiyor ama prim günü eksik olduğu için emekli olamayan kadınların eksik günlerini tamamlamalarını sağlıyor.

 

KADINLAR İÇİN DOĞUM BORÇLANMASI FIRSATI

Kadınların doğum borçlanması yapmasında, sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra doğan çocuklar dikkate alınıyor.

Staj sigortası tam bu noktada işe yarıyor. Kadın, sigortalı olarak çalışmaya çocuk doğduktan sonra başlamış olmakla birlikte, doğum yapmadan önce öğrenciliğinde onun adına staj sigortası yaptırılmışsa borçlanma yapabiliyor. Örneğin, 1995'te doğum yapan bir kadın ilk defa sigortalı çalışmaya 1998'de başlamış olsa da 1991 yılındaki öğrenciliği sırasında staj sigortası yapılmışsa, doğum borçlanması yapabiliyor. Staj sigortası olmayan benzer durumdaki kadın ise borçlanma yapamıyor.

 

DOĞUM BORÇLANMASI NASIL YAPILIR?

Kadınlar, 3 çocuğa kadar, her bir çocuk için iki yıl süreyle borçlanabiliyor. Böylece, toplam 6 yıla kadar borçlanma yapılabiliyor.

Borçlanma yapabilmek için, çocuk doğduktan sonraki borçlanılacak sürelerde sigortalı olarak çalışmamak gerekiyor.

Örneğin üç çocuğu bulunan bir kadın birinci çocuk doğduktan sonra 6 ay, ikinci ve üçüncü çocuklarda ise 2'şer yıl işsiz kalmış ise toplam 4.5 yıla kadar borçlanma yapabilir.

Çocuk doğduktan sonra analık izninin bitiminden itibaren çalışmaya devam eden kadınlar borçlanamaz.

 

İŞÇİ, MEMUR, ESNAF

Doğum borçlanması hakkından sigortalı olarak çalışan tüm kadınlar yararlanabiliyor. İşçi, memur veya BAĞ-KUR'a tabi kadınlar doğum borçlanması yapabilir.

4/b (BAĞ-KUR) veya 4/c (memur) statüsündeki kadınların borçlanma yapabilmesi için, doğumdan önce haklarında uzun vadeli sigorta primi yatırılması gerekirken, 4/a (işçi) statüsündeki kadınlar hakkında kısa vadeli sigorta primi yatırılması borçlanma için yeterli bulunuyor.

BAĞ-KUR veya memur statüsündeki kadının da geçmişte staj sigortası varsa, onlar da borçlanma hakkından yararlanabiliyor.

 

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

Aşağıdaki sistemde yer alan Cinsiyet, Doğum Tarihi, İş ilk başlama tarihi ve prim gün sayınızı girerek hangi tarihte emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

Ayrıca sistemde bulunan sağlık durumu ile ilgili bilgileri ya da varsa malüliyetiniz sistemde belirtilen yeri işaretlemeniz gerekiyor.

Detaylı emeklilik bilgisi sunan sistemde öte yandan askerlik/sanatçı veya yurtdışı gün sayısını ekleyebildiğiniz gibi diğer sandıklarda olan günlerinizi de ekleyebiliyorsunuz.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8