Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINA BESLENME ÖNERİLERİ
Çocuklarınıza düzenli olarak meyve ve sebze verirseniz ve kendiniz de yerseniz zamanla onları seveceklerdir.
Sağlık 2018.09.22 - 15:05:43

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Diyetisyeni Hasene Nasırcı, önemli açıklamalarda bulundu. 

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmenin her yaş grubunda olduğu gibi çocuklar için de oldukça önemli olduğunu vurgulayan Nasırcı, “Çocuğun beslenmesinde amaç; normal, sağlıklı büyüme ve gelişme ile olumlu beslenme alışkanlığının kazandırılmasını sağlamaktır. Toplumun çekirdeğini oluşturan sürekli bir büyüme ve gelişme süreci içinde olan çocuklar, beslenme yetersizliğinden en çok etkilenen gruplardan biridir” dedi.

Görülen başlıca beslenme sorunlarını sıralayan Nasırcı, “Zayıflık veya şişmanlık, anemi, vitamin yetersizlikleri, iyot yetersizliği ve diş çürükleridir. Bu sorunlar sonucu, çocuk hastalıklara dirençsiz olur, sık hastalanır, hastalığı ağır seyreder ve okul başarısı düşer” dedi.

Nasırcı, gelecek nesillerin daha güçlü ve sağlıklı olmalarına temel hazırlamak için çocuğun, ailelerin, okul yönetimi ve öğretmenlerin sağlıklı beslenme konusunda eğitimlerinin önemli olduğunu vurgulayarak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

ENERJİ İHTİYACI KAHVALTIYLA KARŞILANMALI

“Kahvaltı alışkanlığını edinmek bu dönemde çok önemli. Gece boyu süren açlıktan sonra enerji ihtiyacımız kahvaltıyla karşılanmalı, beyin fonksiyonları içinde gerekli enerji sağlanarak öğrenmeyi olumlu yönde etkilemeliyiz. Süt, peynir, tam tahıllı ekmek ve yumurta kahvaltının temelini oluşturuyor. Eğer bu besinleri doğrudan tüketmiyorsa seveceği krep ya da krep formunda tostlar hazırlanmalıdır. Çocukların kahvaltı yapamadığı durumlarda peynirli küçük bir sandviç hazırlanabilir.

 

4 BESİN GRUBUNA ÖĞÜNLERDE YER VERİLMELİ

Çocuklar için en iyisi düzenli bir program ile beslenmesidir. Öğün atlanılmamalı, uzun süren açlıktan kaçınılmalıdır. Öğün planlaması yaparken 4 temel besin gruplarının her birinin öğünlerinde yer almasına özen gösterilmelidir. Birinci grup; süt peynir ve yoğurt günde 2-3 porsiyon ,İkinci grup; et , tavuk, balık yumurta ve baklagiller imkanlar dahilinde 2-3 porsiyon üçüncü grup ekmek ve tahıl grubundan 6-9 porsiyon, dördüncü grup; sebze ve meyvelerden 4-5 porsiyon tüketilmesi önerilmektedir.

 

AİLECE YEMEYE ÖZEN GÖSTERİN

Yemek zamanı iyi bir aile zamanı olmalıdır ve rol model olduğumuz unutulmamalıdır. Çocuklara besleyici besinleri yemelerini söylemekle, bunu göstermek aynı etkiye sahip değildir. Çocuklar aileleriyle birlikte yemek yediklerinde genellikle daha çeşitli ve besleyici yemekler yerler.

 

DÜZENLİ OLARAK MEYVE  VE SEBZE VERİN

Çocukların kendi besin seçimlerini yapmalarına izin verilmelidir. Onların kişisel besin tercihlerine ve damak zevklerine saygı gösterin, zorlamadan yeni besinleri denemeye teşvik edin. Yeni besinleri denemek yeni hobileri denemek gibidir. Bu onların bilgilerini deneyimlerini ve yeteneklerini arttırır. Çocuklar sık olarak tükettiği besinleri daha çok severler. Çocuklarınıza düzenli olarak meyve ve sebze verirseniz ve kendiniz de yerseniz zamanla onları seveceklerdir.

 

ÇANTALARINA TOK TUTUCU BESİNLER KOYUN

Sağlıklı beslenme çantası hazırlanarak okuldaki sağlıksız yiyeceklerin tüketimi önlenmeli. Besin kalitesi düşük ve kalorisi yüksek paketli gıdalar yerine ihtiyaçlarını karşılayacak, tok tutucu, besin değeri yüksek sağlıklı besinler çantalarında bulunmalıdır.

 

ARA ÖĞÜNLERİ UNUTMAYIN

Ara öğün alternatifi olarak çantasına; iyi yıkanmış, taze veya kuru meyveler ile badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler, çok tahıllı un ve kurutulmuş meyve/ yağlı tohumlar ile hazırlanmış ev yapımı kurabiye, kekler. Sebzeli/peynirli poğaçalar süt/kefir/ yoğurt koyabilirsiniz.

 

SU MATARALARINI HER GÜN TEMİZLEYİN

Ana öğün için bozulacak, kokacak ya da yerken hijyen sorunu yaşatabilecek yiyeceklerden kaçınmalısınız. Ayrıca beslenme çantası ve su mataralarının her gün temizlenmesine özen gösterilmelidir. Açıkta satılan ürünlerin tüketilmemesi gerektiği konusunda çocuklarınızı uyarmalısınız.

 

SPOR YAPMAYA TEŞVİK EDİN

Televizyon ve bilgisayar başında geçirilen süre azaltılmalı. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra çocukların daha hareketli yaşam tarzı benimsemeleri, fiziksel aktivite düzeylerinin arttırılması ve bu konuda desteklenmeleri çocukların sosyal, zihinsel ve bedensel gelişimlerine önemli katkılar sağlayacaktır. Çocukların sevdikleri herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeleri teşvik edilmeli, okul spor kulüp aktiviteleri arttırılmalıdır.

 

ELLER SABUN İLE OVUŞTURULARAK YIKANMALI

Sağlıklı yaşam için çocuklara el yıkama ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir. Kirli eller, basit bir soğuk algınlığından ölümcül hastane enfeksiyonlarına kadar pek çok hastalığın nedeni olabilmektedir. Özellikle yemek yemeden önce ve sonra, tuvalete girdikten sonra, dışarıdan eve gelince eller, sabun ile ovuşturarak yıkanmalıdır.

 

UYKU SAATLERİ KONUSUNDA DİSİPLİNLİ OLUN

Okul başarısında düzenli uyku önemli. Her gün düzenli bir saatte yatmak beden saatinin ayarlanmasını sağlar ve böylece her gece aynı saatte çocuğun uykusu gelir. Ebeveynlerin uyku saatleri konusunda tatlı-sert bir disiplin içinde olmaları, sınırları belirlemeleri ve ödünsüz uygulamaları gerekir.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8