Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.3.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
AK PARTİ'NİN TORBA KANUN TASARISI MECLİS'TEN GEÇERSE TRAFİK CEZALARI ARTACAK
Trafik magandalarının sayısının her geçen gün artması, vatandaşların canının hevesler uğruna göz ardı edilmesi AK Parti'yi harekete geçirdi. AK Parti'nin trafik suçlarında cezaların artırılması için Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifi Meclis'e sunuldu. Teklifin geçmesi durumunda ağır trafik cezaları kapıda...
Gündem 2015.-1.0- - 15:38:38

AK Parti'nin trafik suçlarında cezaların artırılması için Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifi Meclis'e sunuldu. Teklifte abart egzozdan mevzuata aykırı modifiye edilmiş araçlara, hız sınırını aşmak ve kırmızı ışıkta geçmekten siren ve çakar lamba kullanımına ve emniyet şeridini kullanmaya kadar pek çok ihlalin cezaları artırılıyor.

AK Parti'nin yasa teklifi trafik cezalarının artırılmasının yanı sıra, kolluk personelinin TSK'daki muadilleriyle eşit haklara sahip olması, uyuşturucu ile mücadelede ek önlemler alınması, güvenlik korucularının gençleştirilmesi gibi düzenlemeleri de içeriyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da kanun teklifine ilişkin Meclis'te basın açıklaması yaptı. Mehmet Muş, trafik kazalarında çok fazla can kaybı yaşandığını buna yönelik tedbirlerin teklifte yer aldığını belirtti. Muş abartılı egzoz, kırmızı ışık ihlali, ters şeritte hareket gibi durumlarda da cezalara artış getirildiğini; sol şeridin ihlal edilmesi, drift atanlar, cep telefonu kullanma gibi trafik kuralları ihlali durumlarında da cezaların artırıldığını kaydetti.

 

YENİ CEZALAR CAN YAKACAK!

Teklifte yer alan Karayolları Trafik Kanunu'nda öngörülen değişiklik ve eklemeler şöyle:

 

MAKAS ATANLAR

Emniyet şeridi ve banketleri kullananlar, trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirenler (makas atmak), ters yöne girenler 1.002 TL para cezasına çarptırılacak.

 

DRİFT MAGANDALARINA AĞIR PARA CEZASI

Zaman zaman sosyal medyada görüntülerine şahit olduğumuz trafikte drift yapan magandalar ise en yüksek cezayı alacak. Buna göre 5 bin 10 lira para cezası ödemek zorunda kalacak ve 60 gün trafikten men edilecekler.

5 yılda tekrar ihlal ederlerse ehliyetleri iptal edilecek.

 

HURDA ARAÇLAR

Hurdaya çıkarılmış araçların karayolunda sürüldüğünün tespiti halinde sürücüsüne 2 bin 018 TL idari para cezası verilecek, araç da trafikten men edilecek.

 

SİREN, ÇAKAR, LAMBA

Mevzuatta belirtilen ışıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazların (siren, çakar lamba) mevzuatta izin verilmeyen araçlara takılması ve kullanılması yasaklanıyor. Buna uymayan araçların sürücülerine ise 108 TL ile 1.002 TL idari para cezası verilecek. Sürücünün araç sahibi olmaması durumunda tescil plakasına da aynı miktar ceza uygulanacak. Son 1 yıl içinde bu ihlalden 3 kez işlem yapılmış olan araçlar 15 gün trafikten men edilecek.

 

ARAÇ ÜZERİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER (MODİFİYE)

Araçlar üzerinde mevzuata uygun şekilde yapılan her türlü değişiklik işleten tarafından 30 gün içinde araç tescil belgesine işletilecek. Uymayana 108 TL ceza verilecek. Üzerinde değişiklik yapılmış araçlar ise bu durumun mevzuata uygun şekilde yapıldığı belgelenip, araç tescil belgesine işletilinceye kadar trafikten men edilecek.

 

ABART EGZOZ

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması durumunda 1.002 TL para cezası uygulanacak, araç mevzuata uygun hale getirilene dek trafikten men edilecek.

 

ARAÇ MUAYENESİNE DİKKAT!

Muayenesi yapılmamış araçla trafiğe çıkanlara 235 TL ceza uygulanacak. Bu araçlara muayene yaptırmaları için izin verilecek. İzin verilen sürenin sonunda muayene yapılmadan veya muayene sonucunda emniyetsiz raporu verilen araçla trafiğe çıkılması halinde 488 TL ceza verilecek.

 

ŞERİT İHLALLERİ

İki şeritli veya daha fazla şeritli yollarda aksine bir işaret bulunmadıkça motosiklet, otomobil, kamyonet, panelvan, minibüs ve otobüs dışındaki araçları kullananlar, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi kullanma kuralını ihlal ederlerse 488 TL cezaya çarptırılacak.

 

DUR İHTARINA UYMAYANLAR VE KIRMIZI IŞIKTA GEÇENLER

Trafik zabıtası veya diğer yetkililerin dur işaretlerine, ışıklı trafik işaretlerinden kırmızı renkli olanına ve sesli işaretlere uymayan sürücüler 235 TL, diğer trafik işaretlerine ve kurallara uymayan sürücüler 108 TL para cezasıyla cezalandırılacak.

 

EHLİYETLERİ GERİ ALINACAK

Kırmızı ışık ihlalini 1 yıl içinde 3 kez yaptığı tespit edilen sürücünün ehliyeti 30 gün süreyle geri alınacak. Aynı yıl içinde kırmızı ışık kuralını ikinci kez 3 defa ihlal eden sürücülerin ehliyeti 45 gün, üçüncü kez 3 defa ihlal edenlerin ehliyeti ise 60 gün geri alınacak. Aynı yıl içinde bu madde kapsamında ehliyeti geri alınanlar geri alma süresi sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçecek.

 

HIZ SINIRINI AŞANLAR

Hız sınırını yüzden 10'dan yüzde 30'a kadar aşan sürücülere 235 TL, yüzde 30'dan yüzde 50'ye kadar aşan sürücülere 488 TL, yüzde 50'den fazla aşan sürücülere ise 1.002 TL para cezası verilecek. Son 1 yıl içinde hız sınırını yüzde 30'dan fazla 5 kez aşan sürücülerin ehliyeti 1 yıl geri alınacak.

 

SÜRÜCÜ BELGELERİ İPTAL EDİLECEK

Sürücülerin bu sürenin sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçecek. Son 5 yıl içinde bu ihlalden dolayı ehliyeti iki kez geri alınmış olan sürücülerin, sürücü belgeleri iptal edilecek.

 

TRAFİKTE TELEFON KRİZİ

Seyir halinde cep telefonu kullananlara 235 TL para cezası kesilecek.

 

SÜRÜCÜLER YAYALARI BEKLEYECEK

Sürücüler görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda. Uymayanlara 488 TL para cezası verilecek.

 

RUHSATTAKİ FAALİYET DIŞINDA KULLANMAK

Araçları motorlu araç tescil belgesinde gösterilen maksadın dışında kullananlar ile sürülmesine izin veren araç sahiplerine 1.002 TL ceza uygulanacak. Çalışma izni ve ruhsatı olmadan yolcu taşıyanlara 5 bin 10 TL, ruhsatta belirtilen faaliyet dışında aracı kullananlara 2.018 TL, ruhsatta belirtilen bölge ve güzergah dışında faaliyet gösterenlere 1.002 TL ceza verilecek. Bu ihlallerin gerçekleştirildiği araçlar da 60, 30 ve 15 gün süreyle trafikten me edilecek.

 

ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLERİN BULUNDUĞU TEKLİFLE, BAŞLICA ŞU DÜZENLEMELER HAYATA GEÇİRİLECEK:

-Güvenlik korucularının gençleştirilmesi amacıyla emeklilik hakkı getiriliyor.

-Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığında görev yapmakta olan öğretim elemanları, muadilleri ile aynı özlük haklarına sahip olacak.

-Karayolları Genel Müdürlüğü görevlilerine, kendi denetim istasyonlarında; kamyon, çekici ve otobüs cinsi araçları takograf ve süre yönünden denetleyebilme ve ceza tutanağı düzenleme yetkisi getiriliyor.

-Mevzuatta belirlenenlerin dışında çakar lamba, siren gibi ışıklı veya sesli uyarı işareti veren cihazları kullananlara yaptırımlar getiriliyor.

-Muayenesi olmadan karayolunda kullanılan araçlara uygulanacak idari para cezaları arttırılıyor.

- Verilen izine rağmen muayenesi yaptırılmayan ya da "emniyetsiz" raporu verilen araçların karayolunda sürülmesi halinde uygulanacak yaptırımların belirlenmesi amacıyla düzenleme yapılıyor.

- Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmek veya tek yönlü karayollarında araçlarını ters istikamette sürmek, spin atma gibi diğer yol kullanıcıları için ciddi tehlike oluşturan bu ihlaller, açıkça düzenlenerek yaptırımlar belirleniyor.

- Kırmızı ışık ihlallerine ilave yaptırımlar getirilerek caydırıcı tedbirler alınıyor.

- Hız sınırlarını aşma ile ilgili para cezası ve yaptırımlar yeniden düzenleniyor

- Trafikte önceliğin yayalara ait olduğu ilkesinden hareketle, kanunda belirlenen alanlarda ilk geçiş hakkı yayalara veriliyor; trafikte yayaların haklarına riayet etmeyenlerin sorumluluğu arttırılıyor.

- Seyir halinde cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarının kullanımının önlenmesinde caydırıcılığı artırmak amacıyla yaptırım ağırlaştırılıyor.

- İzinsiz veya usulsüz yolcu taşımacılığı ile mücadele kapsamında araç işleten veya sahibi, gerekli tedbirleri almak ve denetimini yapmakla yükümlü kılınıyor.

- Abartılı egzoza (Yüksek ses çıkaran) yaptırımlar getiriliyor

- Başpolis alımı sonlandırılıyor ve sınavlarda başarılı olması ve eğitimi tamamlaması halinde Komiser Yardımcısı olabilmeleri imkanı getiriliyor.

- Terörle etkin mücadele kapsamında; suçun ortaya çıkarılmasına veya delillerin ele geçirilmesine yardım edenler de ödül kapsamına alınıyor.

- Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmalarında, kamusal zararı ve kişilerin hak kaybının önlenmesi ve tam bilgiye ulaşılması amacıyla düzenleme yapılıyor.

- Mera komisyonuna genel kolluk temsilcisi eklenerek meralar ile ilgili tasarruflarda asayiş yönünden daha etkin kararlar alınması yönünde düzenlenmeye gidiliyor.

- Türkiye'de ikamet etmeyen yabancıların, kamu kumrularındaki iş ve işlemlerinin e-Devlet sistemi üzerinden yürütebilmesi için yabancı kimlik numarası verilmesine imkanı getiriliyor.

- Uyuşturucuyla etkin mücadele amacıyla; soruşturma ve operasyon sürecinin tüm aşamalarında yer alan ancak bizzat ve fiilen el koyma işleminde yer almayan personelin de ödüllendirilmesi ve örgütlü düzeyde sokak ticaretinde muhbir ve hak edenlere, bireysel sokak ticaretinde ise el koyanlara ikramiye ödenecek.

- Çocukların korunması amacıyla, bağımlılık yapabilen çakmak gazının da hangi amaçla olursa olsun, çocuklara satılması veya verilmesinin yasaklanacak.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive