Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
27.06.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
CHP’DEN FINDIK İÇİN 20 TL TEKLİFİ
Düzce İl Başkanı İlhan Duru, "Üreticilerimizin mağduriyetini gidermek için yapılması gereken çok basittir. Acilen TMO devreye sokulmalı ve 20 lira gibi makul bir fiyattan müdahale alımı yapılmalıdır" dedi.
Siyaset 2022.-1.0- - 18:31:45

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Düzce İl Başkanı İlhan Duru gündemine fındığı alarak yazılı basın açıklamasında bulundu.

Duru, açıklamasında döviz kuru ve rekolte başta olmak üzere bir çok konuya değindi ve cevaplanması istemiyle Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) 12 soru yöneltti.

Duru’nun açıklaması şöyle: “Cumhuriyet Halk Partisi olarak şehrimizin ve bölgemizin kanayan yarası olan fındık konusunu yakından takip etmekteyiz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da üreticilerimizin emeği bir tekel firma tarafından sömürülmekte iktidar partisi ise konu fındık olunca adeta üç maymunları oynamaktadır.

 

REKOLTE NEDEN AÇIKLANMADI?

Serbest piyasa koşullarında fındık fiyatlarına etken olan iki ana unsur vardır. Bunlar rekolte miktarı ve döviz kurudur. Bu yıl rekolte oldukça düşük olmasına rağmen: nedense Tarım Bakanlığı tarafından rekolte miktarı açıklanmamıştır. Ayrıca fındık dolar kuru ile ihraç edilmektedir fakat dövizde ki artıştan her şey nasibini zam olarak alırken; konu fındık olduğunda en ufak hareketlilik yoktur. 5-6 dolara tekabül eden fındık bugün 2 dolar civarında seyir etmekte Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı ise izlemekle yetinmektedir.

 

AKP ÜRETİCİ İLE ALAY EDİYOR

Adalet ve Kalkınma Partisi il başkanı yıllardır üreticilerimize vaatlerde bulunmaktadır. Yaptığı açıklamaların bu güne kadar hiçbir karşılığı yoktur. Tamamının içi boş çıkmıştır. Bulunduğu makamın hakkını verememektedir. Milletvekili Ayşe Keşir, ‘fındık üzerinden siyaset yapmayız’ ifadelerini kullanmaktadır fakat fındık bahçelerinde basın açıklamalarını da ihmal etmemektedir. Milletvekili Fahri Çakır ise FİSKOBİRLİK’i güçlendirmekten bahsetmekte, konuyu zamana yaymakta ve üreticilerin mağduriyetine son vermek adına TMO’nun acilen devreye sokulmasından bahsetmemektedir.

Üreticilerimizin mağduriyetini gidermek için yapılması gereken çok basittir. Acilen TMO devreye sokulmalı ve 20 lira gibi makul bir fiyattan müdahale alımı yapılmalıdır. Böylece rekabet ortamı oluşabilir ve milyonlarca üreticinin emeğini bir tekel firma sömüremez. Suriyeli mültecilere 30 milyar doları harcayan Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı; 8 milyon üretici için 300 milyon doları çok mu görmektedir?

 

YERLİ VE MİLLİLİK LÂF İLE OLMAZ

Bilindiği gibi 24 Haziran seçimlerine Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partileri ittifak halinde girdiler. Bu ittifakın sunumunu ‘’yerli ve milli’’ olarak takdim ettiler. Milliyetçi Hareket Partisi’nin fındık araştırılsın önergesine Adalet ve Kalkınma Partisine destek vermedi. O halde Cumhuriyet Halk Partisi olarak şu soruları her iki parti temsilcilerine soruyor ve cevabını bekliyoruz.

1- Fındık ürünü yerli ve milli değil midir?

2-Oy isterken, yerli ve millilik üzerine mutabakata varan, ortak hareket eden Adalet Ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi neden milli ürün için ortak hareket edememektedir?

3-Hemen her konuyu ‘dış güçlere’ bağlayan Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı, neden fındık sektörünü hakimiyeti altına alan bir yabancı-tekel firmayı görememektedir?

4- Ekonomik saldırılara maruz kaldığımız şu günlerde; ülkemize döviz girdisi sağlamak ve cari açığı düşürmek amacı ile Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı neden fındık gibi stratejik bir ürünü bu denli başıboş bırakmakta ve adeta yok pahasına üreticinin elinden alınmasına göz yummaktadır?

5-Her seçim arefesinde diğer siyasi partileri ve seçmenleri ‘’kimin safındasın’’ soruna maruz bırakan Adalet ve Kalkınma Partisi; fındık önergesini red ederken kimin safında olmuştur?

6-Millete istikrar mı kaos mu sorusu yöneltip; istikrar sözü veren Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı neden fındık sektöründe ki kaos’u görmezden gelmekte ve duymamaktadır?

7-Kamu ihale yasasını yüzlerce kez değiştiren Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı; fındık sektörü için neden meclisten 1 kez dahi kanun çıkarmamıştır?

8-Milli ve Yerli bir ürün karşısında; mutabakata varamayan, milletin derdine derman olamayan bu iki parti için; “Devletin beka meselesi” sözü oldukça büyük değil midir? Zira ortada fındık gibi bir ürün için; ittifakın bekasından eser yoktur?

9-Tüccarlara SMS atarak fiyat belirleyen ve rekabet ortamını yok eden tekel firma ile rekolteye itiraz ederek şerh düşenler; yerli ve milli ittifakın dikkatinde midir?

10- Bu yıl ki 450 bin ton civarı rekolte ve 6 liralık dolar kuru karşısında 12 liraya tekabül eden fındık için; milletin evi olduğu iddia edilen külliye’ye üreticinin feryadını taşımışlar mıdır?

11Adalet ve Kalkınma Partisinin ve Milliyetçi Hareket Partisinin meclisteki sandalye sayısı dikkate alındığında, fındık üreticilerinin mağduriyetinin son bulması adına; kanun çıkarması mümkün iken, Milliyetçi Hareket Partisinin araştırma önergesi vermesi ne kadar samimidir?

12- Anayasa ve erken genel seçimler için insiyatif alan Milliyetçi Hareket Partisi lideri neden konu fındık olduğunda sessiz kalmaktadır? Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ittifakının amacı yalnızca sandık endeksli midir yoksa milletin yaralarına merhem olmak mıdır?

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8