Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
YÜKSEK HIZLI TREN ÇALIŞTAYINA DAVET
Ayhan Şamandar, önerdiği güzergahın yer aldığı projenin devlet tarafından yap-işlet- devret olarak ihale edilmesi durumunda güzergah avantajından dolayı çok taliplisinin olacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.
Gündem 2022.-1.0- - 18:56:54

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Bölümü Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar'ın oluşturduğu Yüksek Hızlı Trenin Düzce-Bolu güzergahına çekilmesi projesi için yapılacak olan çalıştayın basın lansmanı Düzce TSO’da gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Bölümü Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Düzce TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile Düzce'de görev yapan basın mensupları katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Bölümü Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar'ın yapmış olduğu çalışmayı önemli bulduklarını, bu amaçla da katıldıkları her programda bunu duyurmaya gayret ettiklerini söyledi. Projeye sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Şahin, bu projenin diğer güzergah illerde olması halinde şimdiye kadar ulusal arenada büyük yankı uyandırmış olacaklarını fakat Düzce'nin bu noktada biraz geride kaldığını da sözlerine ekledi.

YHT güzergahı konusunda kısa bilgiler veren Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Bölümü Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, 31 Ekim'de Düzce Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek olan ve Japon bilim insanlarının da katılım sağlayacağı YHT çalıştayına herkesi davet etti.

Ankara-İstanbul YHT hattının Ankara-Sincan-Çayırhan-Sakarya-İstanbul güzergahında planlandığını hatırlatan Şamandar, “Bu güzergahta YHT Ankara-İstanbul arasında sadece Sakarya İlinde durmaktadır. Planlanan hattın sadece Ankara-Sincan-Çayırhan-Sakarya kesiminde mühendislik açısından çok zor bir topoğrafyaya sahiptir. Bundan dolayı bu güzergahta toplam uzunluğu 71365 m olan 49 adet tünel ve toplam uzunluğu 13770 m olan 25 adet viyadük ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden projenin yapım maliyetleri çok fazla artmaktadır. Bu güzergahın maliyeti TCDD tarafından 6 milyar $ olarak hesaplanmıştır ve günde 23.328 kişinin taşınacağı bu güzergahın kendini amorti etme süresi 30 yılı bulmaktadır. Aynı zamanda bu güzergah Kuzey Anadolu fay hattının tam üstündedir ve mevcut projede 30 km boyunca YHT faya paralel gitmekte olup deprem açısından çok ciddi bir risk taşımaktadır. Yapmış olduğum çalışmalar sonucunda Ankara-Sincan-Çayırhan-Sakarya-İstanbul güzergahına alternatif olarak, çok daha verimli ve ekonomik olan Ankara-Kızılcahamam-Gerede-Bolu-Düzce-Hendek-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul güzergahını öneriyorum” ifadelerini kullandı.

Şamandar, bu önerisinin faydalarını ise şöyle sıraladı:

1.Önerdiğim Ankara-Kızılcahamam-Gerede-Bolu-Düzce-Hendek-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul güzergahı yaklaşık olarak 5 milyar $’a mal olmaktadır çünkü proje maliyetlerini arttıran tünel ve viyadük sayısı önermiş olduğum bu güzergahta daha azdır.  Buna göre önerilen hat mevcut hattan 1 milyar $ daha düşük maliyetlidir.

2.Günlük tek yönde 62.800 kişinin, yılda ise 46 milyon kişinin kullanacağı bu güzergahın kendini amorti etme süresi 9 yıl olacaktır.

3.YHT sayesinde Ankara-İstanbul arası seyahat süresi 2 saat olacaktır. Bu güzergahtaki iller hızlı, ekonomik, konforlu, güvenli ve çevreci bir ulaşıma sahip olacaktır.

4.Önerilen Ankara-Kızılcahamam-Gerede-Bolu-Düzce-Hendek-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul güzergahı toplam nüfusu 25 milyon olan 6 il ve 4 ilçeyi birbirine bağlayacaktır. Ayrıca bu hattan Orta Karadeniz’de yer alan 7 il (Zonguldak, Karabük, Bartın, Kastamonu, Amasya, Sinop ve Samsun) faydalanacaktır. Bu illerdeki yolcular Gerede’ye kadar otobüsle gelip Gerede’den YHT’yi kullanarak İstanbul’a 1,5 saatte gidebileceklerdir. Böylece bu illerle birlikte 30 milyon insanımız bu ulaşım hizmetinden faydalanacaktır.

5.D100 (E5) ve TEM otoyolu Ankara-Kızılcahamam-Gerede-Bolu-Düzce-Hendek-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul güzergahından geçmektedir ve Ülkemizin en yoğun kullanılan yolları konumundadır. Önerdiğimiz güzergahın tercih edilmesi durumunda faal olan 2 karayolu ve 1 YHT hattı birbirini destekleyecektir. Herhangi bir kaza veya doğal afet esnasında ve ayrıca bakım onarım çalışmaları sırasında bu yollar ve YHT hattı birbirine alternatif olacak ve ulaşım hiç kesintiye uğramayacaktır.

6.Önerilen YHT hattı ile bu bölgede yaşayan insanlar Sabiha Gökçen, Esenboğa ve 3. Havalimanına çok kısa bir sürede ulaşım imkanına sahip olacaktır.

7.2050 yılı nüfus projeksiyonuna baktığımızda İstanbul’un nüfusunun 30 milyon kişi olacağı tahmin edilmektedir. 2018 yılı itibariyle İstanbul’da 1 km2 de 3000 kişi, Gebze’de 631 kişi, İzmit’te 1 km2 de 520 kişi, Sakarya’da 1 km2 de 203 kişi, Düzce’de 1 km2 de 147 kişi, Bolu’da 1 km2 36 kişi, Ankara’da 1 km2 de 214 kişi yaşamaktadır. Bu güzergahın getireceği avantajlar sonucunda İstanbul’un yatay olarak büyümesi ile iller arasındaki nüfus, ekonomi, turizm, sağlık, sanayi, vb. dengesizlikler düzelecektir.

8.Önerilen Ankara-Kızılcahamam-Gerede-Bolu-Düzce-Hendek-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul YHT güzergahında Kuzey Anadolu fay hattı sorun oluşturmayacaktır.

9.YHT’nin elektrikli olması nedeniyle ve araç kullanım oranında meydana getireceği düşüş sayesinde şehirlerdeki hava kirliliğine olumlu etkisi olacaktır.

10.YHT sayesinde trafik kazaları, can ve mal kaybı azalacaktır.

11.YHT sayesinde mazot ve benzinden tasarruf sağlanacaktır.

12.YHT sayesinde ulaşımda zaman kazanılacaktır.”

Şamandar, bu projenin devlet tarafından yap-işlet- devret olarak ihale edilmesi durumunda güzergah avantajından dolayı çok taliplisinin olacağını düşündüğünü sözlerine ekledi. 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Ayhan hocam Allah yolunu acik etsin yar ve yardimcin olsun ben isvicrede yasayan bir duzceli olarak sizi bu harika dusuncenizden dolayi kutluyorum bu arzumuzu sayin Cumhur baskanimiza soyle lutfen bizler hep Sayin cumhur baskanimizin arkasindayiz oda bizleri duysun lutfen Herkese saygilar hurmetler
İbrahim keles - 25.03.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,06

çalıştaya ulaştırmadan yada tcdd den katılan olmadıysa havanda su dövmüşlerdir.demiryolcu temsilcisi hazırlıklı9 gelir ve katılımcılara ders verirdive hedefi projeleri maliyetleri planları anlatırdı.bu işleri rektör dekan vbb leri ne anlar?demiryolculukta kazanılan öğrenilen tecrübeler ve akıl yürütme en tercih edilken çalışmadır.işi bilmeyenleri bu konulara sokmamak lazıkm
mahmut demirkolllu - 2.11.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%45,45

Ayhan hoca bırakma bu işin peşini siyasilerden bürokratlardan bize fayda yok Allah işini rast getirsin.
Murat - 23.10.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,74

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8