Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.06.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
CHP'DEN İŞ BANKASI HİSSELERİ AÇIKLAMASI
CHP’nin Atatürk’ün vasiyeti uyarınca, Atatürk’ün hisselerinin yasal temsilcisi olduğunu ifade eden Düzce İl Başkanı İlhan Duru, çıkarılacak bir kanun ile vasiyetnamenin ortadan kaldırılmasının ve hisselerin hazineye devrinin hukuken mümkün olmadığını vurguladı.
Siyaset 2023.-1.0- - 15:29:09

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Düzce İl Başkanı İlhan Duru, partisinin İş Bankası'ndaki hisselerinin hazineye devriyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

CHP’nin kurucusu ve ilk Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün 1938 tarihli vasiyetnamesi ile para, hisse ve Çankaya’daki gayrimenkullerini CHP’ye miras bıraktığını hatırlatan İl Başkanı İlhan Duru, Atatürk’ün bu para ve hisselerin nemalandırılmasına İş Bankası’nda devam edilmesini; bazı kişilere aylık ödemeler yapılması sonrası kalan nemanın tümünün Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na eşit oranda paylaştırılmasını istediğini belirtti.

“Bu hukuki durumdan anlaşılacağı üzere, partimiz vasiyetnamedeki atanmış mirasçıdır” diyen Duru, Atatürk’ün ölümü ile İş Bankasındaki hisselerinin mülkiyetinin Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçtiğini ifade etti. İş Bankası’nın ise tenfiz memuru, yani para ve hisse senetlerini nemalandırmakla görevli olduğunu dile getiren Duru, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’nun ise hukuken kendilerine irat tahsis edilen tüzel kişiler olduğunu kaydetti. Yargıtay kararlarıyla da bu durumun açıkça tespit edildiğini belirten Duru, “Taşınır ve taşınmazların ne suretle edinileceği Türk Medeni Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu’nda düzenlenmiştir. Haliyle bu kanunlara göre edinilmiş taşınır ve taşınmazlarla ilgili uyuşmazlıklar bir hukuk meselesidir ve hukuk meselelerinin çözüleceği yer yargıdır. 1953 yılında çıkarılan bir Kanunla Partimizin tüm mal varlıklarıyla beraber İş Bankası hisselerine de el konulmuş, bu Kanunun 1963 yılında Anayasa Mahkemesince iptal edilmesi sonrası ise hisseler Partimize geri kazandırılmıştır. Yine 1980 darbesiyle siyasi partiler kapatılmış ve tüm mal varlıkları hazineye devredilmiştir. Partimizin 1992 yılında yeniden açılmasından sonra yürütülen hukuk mücadelesi ile hisselerin tamamı geri alınmıştır.

Mülkiyet ve miras hakları kaynağını Anayasa’da bulmaktadır. Normlar hiyerarşisi gereği Türk Hukukunda Anayasa en üst normdur. Hiçbir kanun Anayasa’ya aykırı olamaz. Bugün çıkarılacak bir kanun ile vasiyetnamenin ortadan kaldırılması ve hisselerin hazineye devri hukuken mümkün değildir. Zira bir kanun ile hisselere el konulması vasiyetin iptali anlamına gelecektir ve vasiyetnamenin bir kanun ile iptali mümkün değildir. 

Yasa koyucu, Anayasa’nın mülkiyet ve miras haklarını temel hak olarak tanıyıp güvence altına aldığını göz ardı ederek, belli gerçek kişileri ya da özel hukuk tüzel kişilerini mülkiyet ve miras haklarından yoksun bırakan kanunlar yapamaz. Kanun, hiç kimseyi keyfi olarak mülkiyet ve miras haklarından yoksun bırakamaz; yayımlanmasından önce söz konusu hakları düzenleyen kanun hükümlerine uygun olarak kazanılmış hakları ortadan kaldıran bir kural koyamaz. Kaldı ki İş Bankası kuruluşundan beri halka açık bir şirket yapısına sahiptir ve halka açık pay ile birlikte kolektif sermayeye dayanmaktadır. Güncel olarak sermaye dağılımı şöyledir: İş Bankası Munzam Sandık Vakfı (İş Bankası çalışan ve emeklilerinin ortak olduğu kurum): %40,12, Atatürk hisseleri: %28,09 ve halka açık pay: %31,79’dur. Görüleceği üzere İş Bankası’nda kamunun yani devletin herhangi bir payı yoktur.

Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün vasiyeti uyarınca, Atatürk’ün hisselerinin yasal temsilcisi olup, bankadan tek kuruş dahi gelir elde etmemektedir.  Atatürk’ün şahsında mülkiyet ve miras hakkına yapılan saldırı, 81 milyonun mülkiyet ve miras hakkını tehdit etmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8