Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.3.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
ENGELLİ EVLATLARINA ŞİFA ARIYORLAR
Düzce'nin Yığılca ilçesinde yaşayan Müslüm ve Serpil Şahan çifti, "Glanzmann trombastenisi" hastası olan iki çocuğuna uzanacak yardım elini bekliyor.
Sağlık 2023.-1.0- - 18:06:20

Düzce'nin Yığılca ilçesinde yaşayan Şahan çifti, "Glanzmann trombastenisi" hastası olan çocuklarına şifa arıyor.

İlçeye bağlı Redifler köyünde yaşayan Müslüm (38) ve Serpil Şahan (33) çiftinin çocukları Kaancan (8) ve Ayşenaz'da (4) epilepsi ve kalıtımsal bir kanama bozukluğu olan "Glanzmann trombastenisi" rahatsızlığı bulunuyor.

Her iki kardeş de nadir görülen hastalıkları nedeniyle yara almaları durumunda, hastanede tedavi görürken, Kaancan aynı zamanda epilepsi hastalığıyla da mücadele ediyor.

Çocuklarıyla ilgilenmek için çalışamadığını anlatan baba Müslüm Şahan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her iki çocuğunun da aynı hastalığı bulunduğunu ve yaklaşık 5 yıldır büyük çocukları Kaancan'ın gün aşırı nöbet geçirdiğini söyledi.

Baba Şahan, çocuklarının tedavisi için çok gayret sarf ettiklerini dile getirerek, "Bizim için yürümesi, engeli hiç önemli değil. Biz sadece nöbetlerinin geçmesini istiyoruz. Bütün ilaçları denedik ancak yanıt vermedi. Devlet büyüklerimizin el uzatmasını istiyoruz." dedi.

 

“SÜREKLİ HASTANELERE GİTTİĞİM İÇİN İŞTEN ÇIKARIYORLAR”

Şahan, tedavi nedeniyle hastanelerde çok fazla zaman geçirdiklerini ifade ederek, "Sürekli hastanelere gittiğim için işten çıkarıyorlar. Bir ay boyunca 20 gün hastanede 10 gün evde kalıyoruz." dedi. Şahan, nöbetlerin azalması için İzmir'de bir hastane bulunduğunu, burada keton diyeti uygulanacağını öğrendiklerini aktardı.

Baba Şahan, şöyle devam etti: “Maddi olarak masraflı olduğunu söylediler. Karşılama gibi bir durumumuz yok şu an. Tedavi tam geçirmeyecek belki ama nöbetleri minimuma indirecek. Genetik testleri halen takip ediliyor. Her sabah kalktığımızda dişi kanasa bile her taraf kan oluyor. Düştüğü zaman bir yere çarpmasın diye etrafını yastıkla besliyoruz. Nöbet geldiği zaman yığılıp kalıyor. Bunun da bir çaresi vardır. Maddi olarak kimseden bir beklentim yok. Tek isteğim tedavi noktasında yardımcı olunması. Çocuğumun nöbeti geçse yeter. Hayatım boyunca hiç isyan etmedim. Çocuklarım bu durumda diye isyan etmedim, etmem de. Allah kimseyi evladıyla sınamasın.”

 

“ÇOCUĞUMUZU KAYBEDECEĞİZ DİYE ÇOK KORKUYORUZ”

Çocuklarının denge kaybından sık sık düştüğünü, yara almaları durumunda tedavinin zorlaştığını anlatan Şahan, nöbet sırasında düşüp yaralanmaları durumunda normal bir hastaneye gidemediklerini, üniversite hastanelerine gitmeleri gerektiğini söyledi.

Şahan, çocuklarının ilaçlar kullandığı için dişlerinde çürümeler olduğuna değinerek, “Kanama durumunda kanı durmuyor. Çocuğumuzu kaybedeceğiz diye çok korkuyoruz. Tedavinin 60-70 bin lira civarında olduğunu söylediler. O para bizde yok çünkü bizim bir gelirimiz yok. Çocukların engelli bakımı ile geçiniyoruz. Kaancan yüzde 93 engelli, kulaklarında yüzde 10 kadar duyma var. Yarık damak operasyonu geçirdi iki çocuğum da” şeklinde konuştu.

Anne Serpil Şahan da her iki çocuğunda da aynı rahatsızlığa rastlandığını ve zorlansalar da çocuklarına ellerinden geldiğince iyi bakmaya çalıştıklarını belirterek, “İkisinin de genetik rahatsızlıkları var. Kaancan ve Ayşenaz'ın da kan hastalıkları var. Epilepsi sadece Kaancan'da var. Epilepside bütün ilaçları kullandık, denedik hiçbir tedavisi olmadı. Şimdi diyete başlayacağız, bunun için de hastane arıyoruz” ifadelerini kullandı. (AA)

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Rabbim acil şifalar versin devlet büyüklerimiz hemen el uzatmalı
Vatandaş - 23.10.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%68,97

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive