Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
ÇİFTÇİLERİN BİLİM MESAİSİ MEYVE VERMEYE BAŞLADI
Düzce'de akademisyenlerin desteğiyle çiftçiler tarafından üretilen bitkilerden krem, çay, yağ ve kolonya yapılıyor.
Eğitim 2018.11.06 - 17:56:05

Düzce Üniversitesi (DÜ) akademisyenlerinin desteğiyle çiftçilerin ürettikleri bitkilerden krem, çay, yağ ve kolonya yapılıyor.

“Üniversitelerimizin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” projesi kapsamında, Düzce Üniversitesi (DÜ) akademisyenlerinden teknik destek alan çiftçiler, tarım yapmanın yanı sıra bilime de destek oluyor.

DÜ Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörlüğü öncülüğünde yörede bulunan bitkilerin katma değeri olan ürüne dönüştürülmesi çerçevesinde çalışmalara başlayan akademisyenler tarafından çiftçilere dağıtılan farklı türden 60'a yakın bitki tohumu meyvelerini vermeye başladı.

Akademisyenlerin teknik ve bilimsel desteğiyle üretilen bitkiler, hasat sonrası kurutularak laboratuvarlarda akademisyenlere ışık oluyor.

Çalışmalar kapsamında DÜ Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojileri Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haydar Göksu, toplanan ısırgan, papatya ve böğürtlen gibi bitkilerden krem elde etti.

Göksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğadaki bitkilerin kendilerine ilham kaynağı olduğunu ve çalışmalar sonucunda çiftçilerle insanlığa faydalı ürünler elde ettiklerini söyledi.

Bölge halkıyla çalışma yaptıklarını ve bu birlikteliğin güzel sonuçlar sağladığını anlatan Göksu, projeyle hem üniversitenin hem de bölgenin güçlü yönlerini birleştirmenin hedeflendiğini aktardı.

Haydar Göksu, bu kapsamda Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu olarak işin ucundan tutarak kozmetik ürünlerle ilgili bitkisel krem, bitkisel çay, yağ, kolonya üretimlerine başladıklarını dile getirdi.

 

“BİTKİLERİ ALIP LABORATUVARDA ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”

Üniversitenin yoğun şekilde çalıştığını kaydeden Göksu, “Üniversitemizdeki bitki yetiştirme uzmanları, laboratuvarlarımızda toprak analizi yapıyor. O toprağa uygun bitki belirlenip yetiştiriliyor. Hasat dönemlerinde bu bitkiler toplanıp uygun şartlarda kurutuluyor. Daha sonra bize kadar ulaşıyor. Biz de burada nihai ürünlere doğru yol alıyoruz” dedi.

Göksu, çiftçilerin tarlalarında ürettiği ürünlerin laboratuvarlarda hayat bulduğunu anlattı.

İnsanların görmediği, üzerine basarak geçtiği pek çok bitkiyi laboratuvara aldıklarını dile getiren Göksu, şöyle devam etti: “Örneğin karahindiba. Bu çiçeğin özütü, kanser hücrelerini yok eden bir özelliğe sahip, bunu yaptık. Mesela katırtırnağı. Bunu da laboratuvarımıza aldık, müthiş ödem atıcı özelliğe sahip. Sarı ve beyaz papatya... Biz bu bitkileri alıp laboratuvarda ürüne dönüştürüyoruz.

Şu an sarı kantaron özlü bitkisel kremin tüm aşamaları tamamlanmış, artık ambalajlanma ve ilgililere ulaşmayı bekler hale gelmiştir. Burada asıl amaç bir nihai ürün elde etmek ama bunun öncesinde bölge halkına alternatif bir geçim kaynağı sunmaktır. İnsanların, arazilerinde belki de hiç görmediği bir bitkinin, kendisine bir geçim kaynağı olabileceğini bilmesi gerekiyor. Bunu da üniversite göstermiş oluyor.” (AA)

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8