Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
KABUS GİBİ
- Vatandaş bitkileri kurutan Amerikan kelebeği karşısında panik halindeyken, Tarım İl Müdürlüğü , “Rahat olun, korkacak bir şey yok” diyor.
Gündem 2018.05.31 - 09:43:37

 Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, son günlerde yerel basında sık sık haber yapılan Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı hakkında bir basın açıklaması yayınladı.
Açıklamada, Kuzey Amerika orjinli bir kelebek olan zararlının Düzce’de ilk kez 1997 yılında görüldüğü ve tarla kenarlarında bulunan başta dut, söğüt, çınar ve akçaağaç olmak üzere diğer park bahçe bitkileri ile meyve ağaçlarının yapraklarını yemek suretiyle beslendiği kaydedildi.
 Zararlının yılda iki döl verdiği, birinci döl kelebek çıkışlarının Mayıs ayında, ikinci döl çıkışlarının ise Temmuz ayında yaşandığı, yumurtalarını de özellikle yaprakların alt yüzeyine bıraktıkları ifade edildi. Yumurtadan çıkan larvaların yaprağın alt yüzeyinde ipeksi ağlar örerek beslenmeye başladıkları, daha sonra olgunlaşan larvaların bireysel yaşamaya başlayıp ağları terk ederek ağaç kovuklarına veya toprağa indikleri bildirildi.
 Bu zararlının Düzce’de bazı yıllar çok, bazı yıllar az olmak üzere yaklaşık 15 yıldır görüldüğü, daha çok yüksek sıcaklık ve yüksek nem ortamında ve hava sirkülasyonunun az olduğu ova diye tabir edilen yerlerde görüldüğü vurgulandı. Son yıllarda zararlı popülasyonunun arttığına dikkat çekilen açıklamada, “2010 yılından itibaren eğitim çalışmalarına hız verilerek toplam 4 bin 500 üreticinin eğitimi sağlanmış, afiş ve liflet dağıtılmak suretiyle zararlının tanınması ve mücadele şekli üreticilere anlatılmıştır. Ülkemizde bu zararlıya karşı devlet mücadelesi yapılmamaktadır. Ancak buna rağmen bu yıl müdürlüğümüzün tavsiyeleri doğrultusunda il özel idare kaynaklı bitki koruma ürünü dağıtılarak ilaçlama yapılması sağlanmıştır. Mücadele; müdürlüğümüz teknik elemanları öncülüğünde, ziraat odası ve muhtarlarımızın desteğiyle müdürlüğümüzce temin edilen 350 kg ilaçla, 35 köyün ortak alanlarında birinci döle karşı 19 - 28 Haziran tarihleri arasında ve ikinci döle karşı 8 - 18 Ağustos tarihleri arasında zararlının çok görüldüğü köyün ortak alanlarında bulunan başta dut, söğüt, akçaağaç, çınar olmak üzere elma, erik ve kısmen de fındık bahçelerinde arılara, çevreye ve insana zararı olmayan Bacillusthuringiensis ilacı ile ilaçlamalar yapılmıştır. Bu ilaç kullanıldığında böceklerde ani ölüm görülmemekte ancak böceğin midesini felç ederek beslenmesini durdurmakta ve böcek beslenemediği için ölümü yaklaşık 5-7 günde yavaş yavaş gerçekleşmektedir. Ayrıca bu konuda eğitimli üreticilere müdürlüğümüzce ücretsiz ilaç, alet ve makine temini sağlanarak bu zararlıya karşı kontrollü bir şekilde mücadele yapmaları sağlanmıştır” denildi.
 Düzce’de arıcılığın son yıllarda önem kazanmaya başladığı, bu nedenle de ilaçlama yapılırken arıcıların zarar görmemesine özen gösterildiği ifade edildi.
 Açıklamada, önümüzdeki günlerde döngüsünü tamamlayacak olan bu zararlıya karşı şu an için bir mücadele yapılamayacağı kaydedilerek, “Müdürlük olarak önümüzdeki yıl için başta ziraat odası ve muhtarlarımızın desteğiyle büyük çapta organizasyon yapmak suretiyle zararlı ile mücadele edeceğiz. Bunun için İl Özel İdaresi bütçesinden kaynak ayrılmıştır. Vatandaşlarımızın rahat olmalarını, korkulacak bir durumun olmadığını, Amerikan Beyaz Kelebeği ile ilgili sağda ve solda konuşulanlara itibar etmemelerini ve bu konuda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün açıklamalarının dışında yapılacak açıklamalara kulak vermemelerini diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Bunun ilacı yokmu?
İsminiz - 13.09.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,52

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8