Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
18.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Düzceli Kadın Çiftçiler Yalova’da
Teknik geziye İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Burcu Şener, teknik personel ve Düzce ilinden girişimci ve önder 11 kadın çiftçi katıldı.
Çevre 21.12.2018 - 14:52:28

TARIM ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programı kapsamında, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde Düzce İl Müdürlüğü tarafından uygulanan “Yeni Brokoli Çeşidi Yenilikçi Kadınlar İle Yaygınlaşıyor Projesi”nin faaliyetleri içerisinde olan çiftçi inceleme gezisi Yalova ilinde gerçekleştirildi.

Proje kapsamında Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescillenen “Turaç-77” brokoli çeşidi ile Düzce Merkez, Akçakoca, Çilimli, Gölyaka ve Gümüşova İlçelerinde önder 8 kadın çiftçi tarafından 1000'er m²'lik damla sulama sistemli brokoli bahçeleri tesis edildi.

Demonstrasyon çalışmaları olarak tesis edilen bahçelerde brokoli çeşidinin ilimize uyum sağladığı ve ekonomik olarak yetiştiriciliğinin yapılabileceği görülmüş olup, tarla günü düzenlenerek çiftçilere tanıtımı yapıldı. Ayrıca projenin yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında 5 adet çiftçi toplantısı düzenlenerek çiftçilere brokoli yetiştiriciliği konusunda teknik bilgiler aktarıldı.

İlimizde Brokoli yetiştiriciliğine ilgi duyan kadın çiftçilerin, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nü ziyaret etmeleri ve brokoli yetiştiriciliğini yerinde inceleyip bilgi almalarını sağlamak amacıyla Yalova iline çiftçi inceleme gezisi düzenlendi.  Teknik geziye İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Burcu Şener, teknik personel ve Düzce ilinden girişimci ve önder 11 kadın çiftçi katıldı.

Düzenlenen teknik gezide katılımcılara Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Üretme ve İşletme Bölüm Başkanı Mehmet Şimşek ve Sebzecilik Bölüm Başkanı Dr. Oğuz Gündüz tarafından Enstitü uygulama bahçeleri gezdirilerek, brokoli yetiştiriciliği ve tohum elde edilmesi konularında bilgiler verildi. Ayrıca katılımcılar Enstitü Müdürlüğü çalışmaları kapsamında yapılan organik tarım, tıbbi aromatik bitkiler, mantar üretimi, meyve yetiştiriciliği konularında da bilgi alarak yapılan faaliyetleri yerinde inceleme fırsatı buldular.

Enstitü Müdürlüğünde bulunan ülkemizde ve dünyada en büyük geofit bahçesi olan ve endemik bitki türlerinin sergilendiği Geofit Araştırma Merkezi’nde katılımcılara bilgiler verilerek bitkiler yakından incelendi.

Proje kapsamında düzenlenen çiftçi inceleme gezisi ile Enstitü Müdürlüğünün çalışmalarını inceleyen ileride yapacakları yetiştiricilik faaliyetlerinde bilgiler alan çiftçiler, ilgilerinden dolayı Üretme ve İşletme Bölüm Başkanı Mehmet Şimşek’e ve Sebzecilik Bölüm Başkanı Dr. Oğuz Gündüz’e teşekkür ederek Enstitü Müdürlüğünden ayrıldılar.    

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8