Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Asgari Ücretli Nasıl Kemer Sıkacak?
CHP Düzce İl Başkanı İlhan Duru, "Bütçeyi incelediğimizde tasarrufu yine dar gelirlinin, asgari ücretlinin, emeklinin, işçinin, memurun yapacağını görüyoruz" dedi.
Siyaset 29.12.2018 - 15:56:24

Cumhuriyet Halk Partisi Düzce İl Başkanı İlhan Duru yaptığı basın açıklamasında 2019 Merkezi Yönetim Bütçesini değerlendirdi.

2019 Merkezi Yönetim Bütçesinin formalite gereği TBMM Genel Kurulu’nda kibir ittifakı tarafından kabul edildiğini söyleyen Duru, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da 2019 Bütçesinin ‘tasarruf bütçesi’ olduğunu açıkladı” dedi.

Duru, “Bütçeyi incelediğimizde tasarrufu yine dar gelirlinin, asgari ücretlinin, emeklinin, işçinin, memurun yapacağını görüyoruz. Şimdi herkes kemerleri sıksın diyorlar, iyi güzel de dolar karşısında eriyip pula dönen, daha dün 2020 lira olarak açıkladığınız asgari ücretli nasıl kemer sıkacak. Açlık sınırının bin 943, yoksulluk sınırın ise 6 bin 328 olduğu bir ülkede 2020 lira alan asgari ücretli nasıl tasarruf yapacak” diye sordu. 

“AKP 2002’de iktidara geldiğinde Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden eğitim yatırımlarına ayrılan pay yüzde 17,18 iken, 2019 yılında bu oran yüzde 4,88’e düştü” diyen Duru, “2019 bütçesi eğitimin hiçbir sorununa derman olmuyor. Üzülerek söylemeliyiz ki 2019 bütçesinde eğitim sorunlarını çözecek artı bir kuruş dahi ayrılmamıştır” ifadelerini kullandı.

Duru, “Gerçekten merak ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı, Diyanet, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü bütçeleri artırılırken, eğitim yatırımları bütçesi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bütçeleri neden azaltıldı? Diyanet İşleri Başkanlığına, TÜBİTAK'a ayrılan bütçenin 3 katından fazla bütçe ayrılmasının bilimsel gerekçeleri nelerdir?” diye sordu.

Duru, “Türkiye’nin kalkınmasın tek yolu; çağdaş, laik, demokratik ve bilimsel eğitimden geçmektedir… Erdoğan damadını düşünüyor biz de bu ülkenin çocuklarını düşünmek zorundayız” dedi.

CHP İl Başkanı Duru, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

 

“ÇOCUKLAR CEMAAT VE TARİKAT YURTLARINA MAHKUM EDİLİYOR”

 

“Devlet yurdu yapılmıyor, çocuklarımız, ‘kamu yararına çalışan vakıf’ diye adlandırılan, cemaat ve tarikatların kurup, faaliyetlerini yürüttüğü, yurtlara yönlendirilmektedir. Bu yurtlarda kalan öğrencilerin yemek ve barınma bedelleri devlet tarafından ödenmektedir.

‘Kamu Yararına Çalışan Vakıf’ ne demek? Kamu yararına çalıştığına kim, nasıl karar veriyor? FETÖ’nün yurtları da bir zamanlar ‘altın nesiller’ yetiştiren yurtlardı (!) 

AKP FETÖ’yü de böyle besleyip büyüttü.  ‘Ne istediniz de vermedik’ dedi.   Şimdi de çocuklarımız başka cemaat ve tarikatların eline teslim ediliyor.

Buradan soruyorum devlet neden öğrencilerine yurt yapmıyor? Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklarına yurt yapacak parsı mı yok? Yoksa, çocuklarımızı cemaatlerin, tarikatların yurtlarına mahkum ederek, başka hesaplar peşinde misiniz?

 

"TARİHİ LİSELERİMİZ CEMAATLERİN PENÇESİNDE"

 

Tarihi liselerimizde yaşananlar bizleri endişelendiriyor. Daha önce bakanlık tarafından ‘proje okul’ statüsüne alınıp öğretmenleri başka okullara dağıtılan, Kadıköy Anadolu Lisesinden cemaat ve tarikatların örgütlenme faaliyetleri yürüttüğünü görüyoruz. Cemaat ve tarikatlarla ilişkili kişiler ‘dini sohbete katılmaları’ için öğrencileri baskı altına almaya çalışıyor. Ancak okulun gerçek sahibi olan ‘fikri hür vicdanı hür’ çocuklarımız bu baskılara boyun eğmeyerek okullarına sahip çıkıyorlar.

Ancak okul Müdürü Ali Fuat Güney ve yönetimi, cemaat ve tarikat bağlantılı öğrenciler yerine buna karşı çıkan öğrenciler hakkında soruşturma başlatıyor. Biz bu öğrencilerimizin yanındayız. Cemaat ve tarikatların okullarımızda örgütlenmelerine asla izin vermeyeceğiz.

Türkiye’nin kalkınmasın tek yolu; çağdaş, laik, demokratik ve bilimsel eğitimden geçmektedir… Sayın Erdoğan damadını düşünüyor, biz de bu ülkenin çocuklarını düşünmek zorundayız.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8