Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
SIKIYSA SATMASIN BAKALIM!
Bu yıl, kimine göre Sarı Altın kimine göre Sarı Çile olan fındığın rekoltesi yüksek olması nedeniyle fiyatlar hemen hemen maliyetine yakın bir fiyatla müşteri bulabilmektedir. “ Satmayın” diyen zihniyete hayretler içinde bakmaktayız.
Ekonomi 2012.09.18 - 12:43:35

 HARUN ŞERBETÇİ'NİN YAZISI :

 

Üreticinin geçen yıldan kalan borcu, ameleye vereceği yevmiye, bu yıl ardı ardına gelen okulların açılması, Kurban Bayramı ve kış hazırlıklarını hesap etmeyen çığırtkanlar vardır.
Sıkıysa satmasın bakalım. Kapıya sıralanır alacaklılar. “ Satmasınlar” diyen zihniyetin hem öğretim üyeliğinden hem de milletvekilliğinden maaşı çalışmaktadır.

Üreticinin bu durumuna aklı sıra yol gösterenler sorunlar karşılığında Deve Kuşu gibi başını toprağa sokma örneğini göstermektedir.
“ Üretici fındığına sahip çıksın” diyenlerde vardır.
Yukarıda yazdığım başlık öyle rastgele bir başlık değil. Tam aksine Ulusal Fındık Konseyinin Düzce Ticaret Borsasının ev sahipliğinde yaptığı toplantıda ifade edilen bir açıklama.
Bundan şu anlam çıkıyor. Fındık Üretici sahipsiz. Fiskobirlik’in  yıllardır aciz  içinde olmasıyla ortaya bu tablo çıkıyor. 
Artık bitik bir halde olduğu gözlenen Fiskobirlik’in üreticiye hiçbir faydası olmaz.  Gayrimenkullerini satan, kurumunda çalışacak personel bulamayan Fiskobirlik’in bu durumu kooperatif üyesi olan fındık üreticisini piyasanın insafına bırakmıştır.
Hükümeti eleştiren Fiskobirlik Genel Başkanı Lütfü Bayraktar, birde geriye dönüp bu güne kadar Fiskobirlik’in izlediği politikayı bir gözden geçersin. Bu gün Fiskobirlik’in halen üreticiye milyonlarca lira borcu bulunmaktadır.
Bir Deve Kuşu örneğini de Sayın Lütfü Bayraktardan sergilemektedir.
Kısacası üretici Fiskobirlik’ten ümidini kesmiştir. Ne yazık ki üretici ortada kalmıştır.
Bana göre artık her ilde Ziraat Odalarının öncülüğünde Fındık Üreticileri Birliği kurulmalıdır.
Bu yıl rekolte yüksek. Kalite oldukça iyidir.  Ancak 3 lirayı geçen maliyetiyle fındık bu gün ancak 3.70 kuruştur.
Fiskobirlik bu yıl fındık aldığını açıkladı. Düzce merkezde görmedik hiç. Fiskobirlik niye fındık alıyor? Ne kadar alacak? Parayı nasıl buldu?  Bunlar hepsi birer soru işareti. Fiskobirlik bir Kooperatiftir. Fındık alması da formalitedir. Çünkü tüzüğü gereği fındık alması gerekmektedir. Zira yönetim olarak acze düşer. Oy kullanacak üye bulamaz. Sadece ürün teslim eden oy kullanma hakkına sahiptir.  Fiskobirlik’in fındık alması piyasaya müdahale değildir. Fındık üreticisi de Fiskobirlik’e ürün vermeye sıcak bakmamaktadır.
Sizin anlayacağınız üretici yapayalnızdır ve ona destek verecek, yol gösterecek bir tek muhatabı bile yoktur.
Bu yazdıklarımı Fındık Konseyini oluşturan yöneticiler de açıkça ifade edip üreticinin haline acımakta olduklarını söylemektedirler.   Timsahların gözyaşları örneği gibime geldi.
Devlet sadece Alan bazlı destek vermektedir. Bu da Deve Kuşunun başını kuma sokması örneğidir.
Ulusal Fındık Konseyinin içinde büyük çapta fındık tüccarları da bulunmaktadır. Onlar bile üreticinin sahipsizliğini üzüldüklerini dile getirmişlerdir.  Tabii ki görünen yüzleri böyledir. Bu da bir Timsahın gözyaşları örneğidir. 
Ulasal Fındık Konseyi Başkanı Nejdet Görsoy, fındık üreticisinin sahipsiz olduğunu ifade etmekten çekinmedi ve fındığın alternatifinin yine fındık olduğunu, üreticinin birlik içinde olması gerektiğini söyledi.  Fındık üreticisinin ürün elde etmede maliyetin yüksek olduğunu da vurgulayan Gürsoy, ileri ki günler içinde piyasanın ne göstereceğini bilemediklerini ve fiyatın artması konusunda da bir müjde veremedi.
Burada ortaya tek bir gerçek çıkıyor. Üreticini önünde başını kuma sokan, devlet, Fiskobirlik, Ziraat Odaları Deve Kuşu gibidir. Tüccar ve, Ulusal Fındık Konseyi de timsah gibidir.
Yani, üreticinin durumu vahimdir.
Yine tekrar ediyorum. Üreticinin tek çaresi vardır. Aile İşçiliği – imece, ilaçsız ve gübresiz ekolojik tarımdır. Bunlar maliyeti düşürür, kaliteyi artırır. Satışı içinde her ilde üreticinin bir araya gelerek bir birlik kurmasında yarar vardır. Örneğin Düzce İl Fındık Üreticileri Birliği gibi.
Bu birlikler Lisanslı Depoculuğu teslim alıp geliştirebilirler. Yoksa, üretici bu gidişle başını kuma sokan Deve Kuşlarından mağdur,  sözde üreticinin sahipsiz ve fiyatların düşük olmasına üzüldüğünü ifade edip gözyaşı dökme rolüne bürünen Timsahlara da yem olmaya devam edeceklerdir.  
Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Fındık fiyatlarını artırın. Eski dönemleri özlüyoruz. İtalya bu piyasaya girmeden önceki dönemler
Ziya - 18.09.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,36

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8