Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
18.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin Köseer Yazdı...
Gündem 15.2.2019 - 12:04:55

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ziraat Bankası aracılığı ile vatandaşa verilecek yeni kredi paketini açıklamıştı. Erdoğan, kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çeken vatandaşların mevcut borçlarının daha kolay ödenebilmesi için Ziraat Bankası'nın kredi kullandıracağını söylemişti. 25.6 milyon kredi kartı sahibini ilgilendiren düzenlemeyle ilgili merak edilenleri sizin için araştırdık.

60 AYA KADAR VADE: Vade Ne Kadar Olacak? Ziraat Bankası şubelerinden alınacak kredinin vadesi 60 aya kadar çıkıyor. Normalde tüketici belgesinde üst limit 48 aydı. BDDK, vatandaşa kolaylık sağlamak için borç kapatana özel artı 12 daha imkan getirmiş oldu.

FAİZ ORANI AVANTAJLI MI? Evet. Normalde piyasa faizi aylık yüzde 2-2.5 civarında. Ziraat'ten alınacak kredide ise faiz 24 aya kadar yüzde 1.10, 24-60 ay arası vadelerde yüzde 1.20 olacak.

İSTEYEN ALABİLECEK Mİ? Kredi kartının sadece Ziraat Bankası'ndan alınmış olması gerekmiyor. Diğer tüm bankalara ait kredi kartları borçları için kredi talep edilebilecek. Ancak burada bazı sınırlamalar söz konusu. Kredi verilirken sadece kart borcu değil, kredi borcu da dikkate alınarak kişinin ödeme gücüne bakılacak.

YASAL TAKİP KARTI: Gelir Şart Var Mı? Gelir de kredi ve taksit hesabında dikkate alınacak. Bankalara olan toplam borçla yeni alınacak kredi nedeniyle ödenecek toplam taksit tutarının kişinin aylık gelirinin yüzde 75'ini geçmemesi gerekiyor. Gelir yeterli olmazsa kredi imkanı ortadan kalkacak.

BANKALARCA TAKİBE ALINAN KREDİ KARTI BORCU İÇİN KREDİ ÇEKİLEBİLECEK Mİ? Bu konuda resmi bir açıklama olmasa da 2016'daki yapılandırma uygulamalarına baktığımızda borcun canlı olması yani kanuni takibe düşmemiş olması gerekiyor. Bir başka ifadeyle, vatandaş krediyi ödemede zorlanmış, bankada kanuni takibe henüz düşmemiş, ödeyeceği miktarın altında ödeme yapmış ise bu kişiler yapılandırma hakkını kullanabilecek. 103 milyar liralık kredi kartı borcunun 6.5 milyar lirası yasal takipte bulunuyor.

KULLANIMA KAPATILACAK: Yapılandırılan Kredi Kartı Kullanıma Kapatılacak Mı? Kredi kartı borcunu ödemeyenin, kart borcunu çekeceği krediyle kapatarak hem kredi taksiti hem de aktif kredi kartı harcamasından doğan aylık ödemeyi yapması teorik olarak mümkün değil. Yani borcu ödenen kart, kredi taksiti bitene kadar kapatılacak. İsteyenler Ziraat'ten taksit ödemesi ve geliri baz alınarak yeni daha düşük limitli kredi kartı alabilecek.

ASGARİ ÖDEME YAPANLAR: Yapılandırmada Kredi Notu Etkili Mi? Evet. Kredi risk notu sizin borca ne kadar sadık olduğunu gösterdiğinden bankanın vereceği kredi miktarında belirleyici olmakta.

ASGARİSİNİ ÖDEYEN BAŞVURABİLECEK Mİ? Evet. Asgari borç üzerinden ödeme yapanlar krediden yararlanabilecek.

YAPILANDIRMA HANGİ DÖNEMİ KAPSIYOR? 31 Aralık öncesinde yapılan kredi kartı harcamalarını kapsıyor. 1 Ocak'tan sonrakiler kapsam dışı.

DEVREDİLEN BORÇLAR: Varlık yönetim şirketlerine satılmış kredi kartı borçları kapsamda mı? Yasal takibe düşenler ya da banka tarafından kredi kartı borçları varlık yönetim şirketlerine devredilenler ucuz krediden yararlanamayacak.

Kredi borçluya elden mi teslim edilecek? Hayır. Buradaki amaç kart borcunu kapatmak ve kredinin bu amaçla kullandırılması.

Kredi  kartı borçlarını Ziraat'e taşımak (transfer etmek) gerekiyor mu? Bu konuda net bir bilgi yok. Ancak, hesabın ve ödemelerin tek elden yönetilmesi açısından borçların tek bir banka hesabında toplanması avantajlı.

(POSTA Gazetesi'nden Alıntıdır.)

Esenkalın...     

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8