Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
16.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin Köseer Yazdı...
Gündem 18.2.2019 - 10:23:10

Düzce depremine sığınmak istemiyorum. Asıl deprem öncesi ve sonrası yapılan konutlardan bahsedelim. Düzce’deki binalar ne kadar sağlıklı ve güvenli bunu bilen var mı?

Biz trafik kazalarından, cinayetlerden, hırsızlıklardan, toplantılardan, açılışlardan, sorunlardan, hizmetlerden haberler yapıyoruz. Yani günlük rutin işlerden bahsediyoruz.

Asıl tehlikenin nerede olduğunu, nereden geleceğini bilen var mı?

İstanbul’da yaşanan bina çöküntüleri beni üzdü. Ya hayatını kaybeden insanlar ne oldu? Onların ne günahı vardı? Para hırsı insan hayatından daha kıymetli oldu.

Kartal’da yapılan incelemeler sonucunda, bir mahallenin tamamen yıkılması gerektiği ortaya çıktı. Niye mi? Binaların tamamen kaçak yapılaşma oldukları tespit edildi.

Bırakın en üzücü tarafa gelelim. Deniz kumu karıştırılarak yapılan binadan deniz kabukları çıktı. Binanın neresine dokunursanız dokunun, kum yığını gibi dökülüyor.

Yeşilyurt apartmanı, Yunus apartmanı derken koskoca mahallenin yıkımına başlandı. Bu bana neyi hatırlattı biliyor musunuz?

Ya bizim Düzce’de ne var ne yok?

Ben söyleyeyim. Bizim Düzce’nin yüzde 60’ı kaçaktır. Bizim Düzce’nin yarısı kaçaktır. Bizim Düzce’de kaçak evler, kaçak teraslar, kaçak odalar, kaçak balkonlar, kaçak dükkânlar, kaçak kat artıranlar, kaçak çıkma yapanlar, kaçak vs. kaçak vs. diye diye anlat anlat bitmez.

Düzce’de kaçak bina yok derseniz, ben heykelin önüne gelip kendimi yakarım. İskanı olmayan, tapusu olmayan, kaçak olan yüzlerce bina yok derseniz, ben kendimi asarım.

Peki, Düzce’de kaçak olan bu binalar nasıl yapılmıştır?

Ya tanıdığı vardır, ya görmemezlikten gelinmiştir, ya idare edilmiştir, ya zengindir, ya arkası kuvvetlidir, ya torpillidir, ya da yasak falan tınlamayandır vs. vs. kaçak binalar yapılmıştır.

Düzce’de yaşanan depremden sonra hasarlı olan binalar daha yıkılmadı. Kaçak binalar nasıl yıkılsın. Bunlara göz yuman, izin veren kim veya kimler varsa, vebal altındadır. Resmen günaha ortak olan kişilerdir. Kaçak binaları yapanlar Allah’a hesap vereceklerdir. Hak yemek, kul hakkı yemek, Allah’ın istemediği bir kuraldır.

Mevlam ne der: “Bana gel, nasıl gelirsen gel, ama kul hakkı ile gelme” der.

İmar affı ortaya çıkınca, parası olanların hepsi tapuya koştular. Niye koştular? Kaçak olan binasını resmileştirmek için koştular. Parası olmayanlar ise yerlerinde oturmaya devam ediyor. Nasıl olsa devlet baba bir gün yine bir af çıkartır diye bekleyecekler.

Düzce’de depremden sonra o kadar çok kaçak bina yapılırken, Düzce’de bir de akla hayale gelmeyecek o kadar çok hasarlı binalar var.  Düzce’de o kadar çok kaçak yapılaşma var ki, Aslında Düzce’de ne yok ki demek lazım.

Peki bizim Düzce’deki binalar denetleniyor mu? Kontrol ediliyor mu? Düzce’deki binalar sağlıklı mı?  Sizlere çok ama çok üzülerek bir şey söylemek istiyorum. Bu sadece ve sadece bir iddiadır.

İmar affından faydalanmak isteyenlerin başvuru yaparken, kaçak olan yerlerin fotoğraflarını çekip iskan, tapu almaya çalıştıkları iddia ediliyor. Bu binaların olduğu yere gidip inceleme, kontrol, denetleme yapılmadığı iddia edildi.

Yani fotoğraf getirenlerin imar affından faydalandığı, binaların sağlıklı mı, hasarlı mı, sağlam mı, çürük mü olduğuna bakılmaksızın işlerinin görüldüğü iddia ediliyor.

Bazı binalarda kolon kesildiği, bazı binalarda malzeme eksikliği olup olmadığına bakılmadığı iddia edildi. Böyle bir olay varsa, Allah ıslah etsin.

Daha yazmak istemiyorum. Kanunlara uyan, yasalara uyan, kurallara uyan, evraklarını tam yapanlar işi bilmiyor. Kanunları, yasaları, kuralları hiçe sayanlar, kaçak bina yapanlar işi biliyor. Bu kişiler ve bunlara ortak olanlar, bu dünyalık arkadaşlar bu dünyalık, bunun bir de öbür tarafı var.

Esenkalın…

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8