Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof. Dr. Celal Erbay Yazdı...
Gündem 21.2.2019 - 14:02:09

Sevgili dostlar; demokrasi diye adlandırdığımız ve halkın halk tarafından yönetilmesi diye tarif ettiğimiz yönetim tarzının en belirgin olduğu ve varlığını hissettirdiği alan daha çok yerel yönetim sahasıdır.

‘‘Merkezi Yönetim’’, devletin hakimiyet unsurunu yansıtmada biraz daha belirgin ve kabarık paya sahiptir. Yerine göre o hakimiyet gücü kendini bazen yeşil sarı-kırmızı ışıklarla, bazen da  polis ve bekçinin sert öten düdüğüyle hissettirir. Böylece kamu düzeni, yerine göre renklerin görünümü ve düdük sesinin vurgularıyla temin edilmeye çalışılır.

Ama yerel yönetimlerde gönül ve gönüldaşlık esasına dayalı olarak hizmet olgusu daima kendisini hissettirir. Tabir caizse bu anlayış ve karakter, hakimiyet ve otorite olgusuna kadife eldiven giydirerek onu merhamete dönüştürüp  yerel yönetimde hizmete talip olup sorumluluk üslenen şahsı  halkın arasında Hakkın rızasını aramaya memur ve mecbur eder.

Artık onun işi tevazu ve alçak gönüllülük içerisinde gecesini gündüzünü hizmetine talip olduğu halkına adamak olmalıdır. ‘‘Dert söyletir’’ demiş büyüklerimiz… Dolayısıyla halk adına  yönetime talip olanların halkın serzeniş ve şikayetleri karşısında bıkkınlık ifade edecek söz ve davranışlarından kaçınması sistemin esasını teşkil etmektedir Zira bu alan hizmet alanıdır, bu günü fırsat belleyip geleceğe yönelik ikbal elde etme alanı değildir.

Bizim kültür ve medeniyetimizde kendini halkına adayıp, onların arasında Hakkın rızasını arayan şahsın mükâfatını bizzat Yaradan verecektir. Nitekim Sevgililer Sevgilisi ‘‘Kim bir Müslüman kardeşinin sıkıntısını giderirse Allah’da onun sıkıntısını giderir’’ buyurmuştu. Yine gönüllerin Sultanı, bir yavru köpeğin susuzluğunu gideren şahsı affa mazhar olmakla müzdeleyip tebrik edince, sormuşlardı O’na ‘‘ hayvanlara yapılan iyilik de Hakk’ın rızasına vesile olur mu’’ diye… O’da cevap vermişti; her ciğer sahibine yapılan iyilik O’nun hoşnutluğunun kaynağıdır, diye…

Bu ilkeye göre şöyle bir sonuca ulaşmış bulunuyoruz dostlar; bizim kültür ve medeniyetimizde, karekter ve iman esaslarımızda hizmet üretirken, bir sıkıntıyı giderirken , sosyal bir problemi çözerken ayırım yapmak yoktur. Bulunduğumuz il ve ilçede , yaşadığımız mahallede, gelip geçtiğimiz yoldaki eksiklikler her birimizi rahatsız eder, huzurumuzu etkiler.

Bunun ötesinde, sizin iyiliğiniz bana da yansır, benim toplumsal huzurumun ziyadeleşmesine vesile olur. Tersinden baktığımızda benim problemim, rahatsızlığını hissettiğim husus yalnız beni etkilemekle kalmaz çevreme de yansır. İçinde bulunduğum toplumun, yaşadığım mahallenin gelip geçtiğim sokağın sakinlerini de etkiler.

Öyleyse Yerek Yönetimlerde hizmete talip olan dostlarımız; İster Belediye Başkanlığına ister  Muhtarlığa, ister İl Genel Meclis Üyeliğine, İster Belediye Meclis Üyeliğine talip olsunlar, her daim göz önünde bulunduracakları ilke ‘‘Tarafsızlık İlkesi’’  olmalıdır. Sandıktan çıktıktan sonra artık seçilen şahıs açısından herkes eşittir ve herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan sevgiye, ilgiye, hizmete layiktirler. Zira biz hep birlikte Türkiye’yiz… Biz, hep birlikte Düzceyiz.

 

SÖZ SIRASI SEÇMENDE!

 

Geçtiğimiz Salı günü itibariyle bütün illerde partiler listelerini Yüksek Seçim Kurulu’nun ildeki ilgili birimlerine saat 16.00 itibariyle teslim ettiler. Tek istisna Mersin’de gerçekleşti; İyi Parti listesini il seçim kuruluna teslim için başvurduğunda saat 16.15 idi. Saat 16.00’ı geçtiği için İyi Partinin başvurusu kabul edilmedi, geri çevrildi. Böylece bütün Türkiye, bu meyanda her birimiz, saat kavramının ne kadar ciddi olduğunu, Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlemiş olduğu seçim ilke ve takviminin yargı hükmünde değerlendirilmesinin zorunluluğunu bin kere daha gördük ve anladık. Zaman kavramı açısından herkesin kulağına küpe olsun.

Listeler verildi…Yüksek Seçim Kurulu’nun takvimi doğrultusunda itiraz süresi dolunca listeler yayınlanacak ve kesinleşmiş olacak…Artık söz ve hüküm tesis etme sırası böylece halkımıza intikal etmiş olacak. Elbette ki; halkımızın tesis edeceği hüküm karşısında boynumuz kıldan incedir…Hiç darılmaca, gücenme yok… Kaybeden bende olsam kabahati kendimde arayacağım…Halkımızın takdirine, milletimiz reyine karşı söz söylemeye yeltenmek ancak halkına tepeden bakan, kendini beğenmiş millet tanımaz, kadir-kıymet bilmez milletin değerleriyle yoğrulup  o değerleri davranış ve karakterine yansıtamamış, adam yerine koyamadığı halkının omuzlarına basa basa ikbal yolunda yürümeyi kendisine yakıştıran kişilerin işidir. Ama şunu herkes bilsin ki; doğruluk ve hakkaniyet ibresine yönelik halkın terazisinden daha ayarlı, bir terazi yoktur. Rabbim seçme hakkının sahibi olan halkımıza basiret lütfetsin. İrfanı yüce olan Milletimiz inşallah 31 Martta önüne konulan sandık vasıtasıyla bir kere daha ne kadar yüce bir ızan ve irfan sahibi olduğunu gösterecektir.

 

MUHTARLARIMIZA!

 

Duamız herkesin duygularıyla değil, akıl ve basiretiyle hareket etmesine yöneliktir. Bu arada uzun yıllardan bu yana mahallesinde, köyünde bir arada yaşadığı komşularının karşısına muhtar adayı olarak çıkan dostlarıma başarılar dilerim.

Zira onlar, kendi iradeleriyle aday oldular. Diğer birimlerdeki gibi önce aday adayı olup, sonradan seçici kurul veya üst iradelerin belirlemesiyle aday olmadılar. Kendi cesaretlerinin ürünü olan iradelerini ortaya koyarak ben muhtar adayıyım dediler. İşte ben bu cesareti tebrik ediyorum. Diğer birimlerde, aday adayı olduktan sonra üst iradelerin belirlemesiyle aday olanların çoğu kendi köy ve mahallelerinde muhtar adayı olma cesaretini gösterseler bile içlerinden çok azı sandıktan muhtar olarak çıkabilir.

Bu itibarla yerel yönetimlerde muhtar adaylarımız demokrasinin gerçek kahramanlarıdır. Her birini tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.

Son sözüm, Yüce Rabbim hakkımızda hayırlı olanı kolay kılın ve takdir buyursun.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar. 

    

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8