Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Okul Dönemi Çocuklarda Beslenme
Beslenme bir bireyin büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerine yeterli miktarda alıp vücudunda kullanmasıdır.
Sağlık 21.2.2019 - 16:52:16

Çocuklarda büyüme süreci önemli miktarda enerji ve yeni doku yapımını tamamlanması için daha fazla miktarda protein, mineral ve vitamin gerektirir. Enerji ve besin öğelerinin yeterli ve dengeli şekilde karşılanabilmesi için okul çağındaki çocukların tükettiği besinler kaliteli ve yeterli miktarda olmalıdır. Bu dönemdeki beslenmenin düzensiz olması çeşitli sorunlar oluşturabilir. Bunlar arasında obezite, kilo alamama veya kilo alımının duraklaması, vitamin eksiklikleri, demir eksikliği, diş çürükleri gelişebilir.

Çocuğun yeterli ve dengeli beslenmesinin en önemli göstergesi büyüme ve gelişme hızıdır.

Çocuk gün içindeki zamanını nasıl kullanacağını bilmeli, bu konuda eğitilmeli ve bunun için aile-öğretmen iş birliği içinde olmalıdır.

1-2 yaşlarında biçimlenen yemek yeme alışkanlığı ileri yaşlardaki yeme alışkanlığını etkiler. Beslenme zorlukları sıklıkla anne- babaların yeme konusundaki aşırı ısrarlarından ve çocuğun endişelerinden kaynaklanır. Çocuğun negatif tepkileri çoğunlukla yersiz yemek zamanı stresinden kaynaklanır ve bunun düzelmesi ebeveyn-çocuk ilişkisinin gelişmesini gerektirir.

Yemek zamanı mutlu ve tüm aile bireylerini ilgilendiren konular hakkında gerçekleştirilen muhabbetlerden oluşmalıdır ki özellikle bu davranışlardan okul öncesi olduğu gibi okul çağı çocuklarda da çok önemlidir.

Normal düzeyde aktif olan 6-10 yaş arası çocuklarda günlük kalori ihtiyacı 2200 kcal/24 saattir.

13-19 yaşlarında ise yaklaşık 2800 kcal/24 saattir. Kızlarda günlük enerji miktarı erkeklere göre daha azdır. Yaş arttıkça ortaya çıkan enerji gereksinimi her bir gıda grubundan alınacak porsiyon miktarının arttırılmasından çok porsiyon sayısının artırılması ile karşılanabileceğine dikkat edilmelidir.

Çocuklar büyüdükçe ve daha bağımsız hale geldikçe fastfood tarzı dediğimiz yemek yeme oranı artmaktadır. Bu şekilde beslenildiğinde günlük beslenme düzenleri değişmektedir. Bu tarz yemek yeme sayısını haftada 1 en fazla 2 ile sınırlamak gerekmektedir. Önemli olan ebeveynler olarak bizler ve çocuklarımıza dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edindirmektir.

Okul çağındaki çocuklarda tüm öğünler gibi kahvaltı yapma ve alışkanlığını edinme çok önemlidir.

Süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi kemik gelişimi, diş yapısı ve gelişimi, güçlü kaslar, boy uzamasına etkisi büyüktür. Hayvansal ve bitkisel proteinler olarak; et, balık, yumurta, baklagiller, sebzeler, kuruyemiş gün içinde mutlaka tüketilmelidir. Proteinler hücrelerimizin yapı taşıdır ve büyüme gelişmede büyük rol oynar. Bu yaş grubunu çocuklar okul kadar oyun çocuğu da olması nedeni ile mutlaka karbonhidrat tüketimi de düzenli ve dengeli olmalıdır ki gün içindeki enerji gereksinimi karşılansın. Su, mineraller ve vitaminlerin tüketilmesi büyümenin hızlı olması ile beraber yaş grubuna göre farklılıklar gösterir. Çocuklarımızda öğünler ile beraber ara öğünler de oluşturarak yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığını edindirmek gerekmektedir.

Mutlu ve sağlıklı çocuklar, mutlu ebeveynler ve mutlu-sağlıklı bir toplum için...

 

Uzm. Dr. Ayşe Nur OTLU

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8