Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Hayaller gerçek olsa...Aydın Maradit Yazdı:
Ünlü Düzce'liler 26.2.2019 - 09:12:14

AK PARTİ Adayı Sayın Faruk Özlü, Belediye Başkanlığına seçilmesi halinde stadyumu şehir merkezinin dışına taşıyıp yerine park yapacağını söyleyince aklıma mevcut parklarımız geldi.

İnönü Parkı ve Avni Akyol Parkının haline bakın: Yeşil alan kalmadı. Sadece adları park. Yani mevcut parkları bile koruyamamış durumdayız.   

“Şehrin yegane yeşil alanı olan stadyum bari elden gitmese!” diye düşündüm.

Çocukluğumun bayramlarını hatırladım. Stadyumda çeşit çeşit kıyafetlerle bando çalıp “En iyi gösteriyi yapmak için” diğer okullarla yarıştığımız günleri.

Özlü’nün kaldırılacağını cumartesi günü açıkladığı bu stadyumda pazar günü maç vardı. Şehir sakinleri yürüyüş mesafesindeki bu spor tesisine kolayca ulaşmış coşku içinde Düzcespor’u destekliyordu.

Bu stadyumun saha kenarı gündüz-gece halka da açık.  Sivil halk her an faydalanıp sporunu, koşusunu rahatça yapabiliyor.  

Nitekim yürüyüş mesafesinde böyle bir yerin olması Düzce gibi küçük şehirleri cazibeli kılan en önemli özelliklerden biri. Küçük şehirler araç kullanmadan ulaşılabilen parklarıyla veya sportif, kültürel özellikleriyle insanlara çekici geliyor. Yaşamak daha kolay ve daha doğal halde kalıyor.

En önemli özellik her şeyin avuç içinde olması: Okulu, hastanesi, sineması, çarşısı, stadyumu, spor tesisleri, parkı, resmi kurumları v.s…  Her yere isterseniz yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Şehrimiz 1999 depremleri sonrası biraz etrafa yayılsa da genel olarak bu özelliklerini koruyor.

Bu bakımdan bence stadyum yerinde kalmalı. Yenilerini de yapın ama eskisi yerinde kalsın. Sportif faaliyetlerin arttırılması için bir fırsat olarak değerlendirilsin.  

Orman işletmesi yanındaki kent parkın genişletilmesi ise çok güzel bir düşünce. Ancak  yağmurda kaygan hale gelen, zemindeki pahalı ahşap döşemelerden vazgeçilmeli. Daha doğal haliyle kalmalı.

Asar deresinden başlayıp Melen Su Park’a uzanan ve oradan da Karaca deresini içine alacak yeşil bir koridor fikri de harika. İnşallah gerçekleşir ve uzun bir yürüyüş ve bisiklet yolu ortaya çıkartılır.

Kuzey batı çevre yolu projesi ise geç kalınmış olsa da kim seçilirse seçilsin artık gerçekleştirilmeli. Yeni sanayi sitesi, kültür sokağı, Efteni ile Konuralp gibi yerlerde turizm alt yapıları, modern pazar yeri, çöpten enerji ve şeffaf yönetim gibi projeler de her şehrin er geç başarmak zorunda olduğu işler arasında.          

Faruk Özlü’nün projelerine “masal” diyenler oldu. Olsun, masal da olsa niyet önemli. İnsanın niyeti kişiliğini ve hayalini ortaya koyar. Böyle gelişmiş bir şehir hayali kurabilen insanlarımız ise gelecek için bir umuttur.

  

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8