Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.10.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Üniversitede konferans verdi
65. Hükümet Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, AK Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Dr. Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı ziyarete etti. Özlü, öğrencilere ve akademisyenlere “Bilim Merkezi ve Teknoloji Üssü Türkiye” konulu konferans verdi.
Siyaset 5.3.2019 - 15:28:14

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı ziyaret eden 65. Hükümet Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı AK Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Dr. Faruk Özlü, Cumhuriyet Konferans Salonunda öğrencilere ve akademisyenlere “Bilim Merkezi ve Teknoloji Üssü Türkiye” konulu konferans verdi. 

Özlü, bilim ile teknoloji, teknoloji ile sanayi arasındaki bağı anlatmak için ağaç örneği modelinden söz etti. “Bilim toprak gibidir. Ağaca da teknoloji, meyvesine de sanayi diyoruz.” şeklinde konuşan Özlü; bilgi üreten üniversiteler, teknoloji üreten teknoparklar ve ürün üreten sanayi arasında kuvvetli bir bağ kurulması gerektiğine dikkat çekti.

Ürün üretmenin maksimum yüzde 20 getirisi olduğunu söyleyen Özlü, teknoloji üretmede ise ölçülemeyecek kadar yüksek oranda fayda bulunduğunu dillendirerek Türkiye’nin teknoloji üretmekten başka çaresi olmadığının altını çizdi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “İlim tetkikle olur, tercümeyle olmaz.” sözünü örnek gösteren Dr. Özlü, ülkemizin orta teknoloji değil, ileri teknoloji ürünleri üretmesi gerektiğini kaydetti.

Ülkemizin ihracatında yüksek katma değerli ürünlerin oranının yüzde 4 seviyesinde olduğu bilgisini paylaşan Özlü, bu oranının Kore’de yüzde 27, Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasında ise yüzde 20 olduğuna dikkat çekerek gençlerin ileri teknoloji ürünleri üretmeye odaklanmasının önemi üzerinde durdu.

Endüstri 4.0’ın gelecek 10 yılda ekonomik boyutunun 100 trilyon dolar olacağını söyleyen Özlü, ülkemizin bu paydan 1 trilyon dolar gelir elde edebilmesi için nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Bakanlık döneminde Dijital Dönüşüm Platformu kurduklarını dile getiren Özlü, konuşmasının devamında öğrencilerimizin sorularını cevaplandırarak interaktif bir şekilde konferansını sonlandırdı.

Konferansın bitiminde Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından, 65. Hükümet Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı AK Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Dr. Faruk’ye plaket takdim edildi.

Cumhuriyet Konferans Salonunda ki programın ardından Düzce Üniversitesi öğrencileri ile öğle yemeği yiyen Özlü, öğrencilerle sohbet ederek sorunlarını dinledi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
REKTÖRLE ARANIZI DÜZELTTİYSENİZ NE ALA
ESKİDEN İYİ DEĞİLDİLER - 6.3.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,88

Faruk bey kardeşim, Siz çok akıllı ve mantıklı bir arkadaşsınız Kısa süre de olsa bakanlığınız, Türkiye Cumhuriyetinin çok özel durumlarına vakıf oldunuz. Buralardan size bir şey çıkmaz. Yanlış yerlerde dolaşıyorsunuz. Ha eğer vedalaşmaya gittiyseniz ve fırsat bulmuşken de iki çekirdek konuşayım demişseniz onu bilemem. Abbase yolcudur. Yapacağınız takım elbise kravatı çıkaracaksınız; mahalle mahalle sokak sokak bizzat ama bizzat kendiniz dolaşacaksınız. Türkiyenin genel memnuniyetsiz havası size doğrudan yansıyacak. Bu olumsuz havayı ancak kendiniz bertaraf edebilirsiniz. Üniversiteden size zırnık çıkmaz. Üniversitelerin eski ağırlığı kalmadı. ARİF AK var, onu bul yanına al, Düzcemizde açamayacağı kapı yoktur.
İhsan İhsaniye - 5.3.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,00

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8