Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Aydın Maradit Yazdı...
Ünlü Düzce'liler 6.3.2019 - 09:49:50

HER şehrin MERKEZ PARKI meşhurdur. Ama Düzce’nin belediye başkan adaylarının hiçbiri, merkezdeki parklarımızın HALİNDEN hiç bahsedemiyorlar.

Şu halden memnunlar herhalde çünkü vaatleri arasında “merkez parklarımız” yok.    

Oysa şehrin göbeğinde yer alan parklar, şehir merkezindeki işyerlerinde, dükkânlarda, resmi kurumlarda çalışan insanların bir öğle molasında bile nefes alacağı, GÜNLÜK kullanabileceği yerlerdir.

Kimse mesai molasında, “bilmem nerelerde yapacağınız” yeşil alanlara gitmez. Gidemez de zaten!.. Aktif çalışan nüfus o kadar bol vakti bulamaz. 

Bu bakımdan merkez parklar şehir insanı için çok ama çok önemlidir.

Yani bu parkların alternatifi, başka yerlerde açacağınız yeşil alanlar olamaz. Ve bu eksik her zaman kendini hissettirecektir.

***

Anıt Park, Avni Akyol Parkı ve İnönü Parkı… Bu üç alanın olduğu yer Düzce tarihinden bu güne gelen merkez parkıdır. 1960’larda o dönemlerin belediye başkanlar bu yerleri büyük çabalarla park haline getirmişlerdi.

“O zamanlar daha ilerici insanlar belediyeleri yönetmekteymiş” demek.  1994’dan sonra gelenler ise şimdiki ticari şekle getirdiler. Maalesef günümüzde üzerleri yapılarla doldurulmuş birer ticari alan halindeler.

Şimdi aday olan başkanlarımızın hemen hepsi “Düzce’yi eski yeşil Düzce haline getireceklerini” söyleseler de merkezdeki bu üç alandan bahsedemiyorlar. Bu parkları sözde değil gerçek birer park haline getirmeyi taahhüt eden yok. Varsa da ben duymadım. Demek ki bu sorunu yeterince vurgulamaktan kaçınıyorlar.

Başkan adayları başka yerlerde park yapmaktan bahsediyor. Ama bahsettikleri o yerlere ulaşmak için arabanıza binip gitmeniz gerekir. Ama kontağı çevirince;“Ha oralara gitmişim, ha Kurugöl’e, ha Efteni’ye, ha Samandere’ye, ha Odayeri’ne pek farkı yok” diye düşüneceksiniz ve Düzce’nin merkez parkı ihtiyacınızı hiçbir zaman gideremeyeceksiniz.

***

Aynı şekilde, proje üstüne proje öne süren belediye başkan adaylarımızın hiçbirinin, merkezde yayalaştırılmış yollardan bahsetmemesi de dikkat çekiyor.

“Bu iş sancılı” diye kimse “o konuya” girmek istemiyor. Ama Düzce’ye çağ atlatmak için de cesur başkanlara ihtiyaç var.

Belediye’nin eski başkanlarından Ruhi Kurnaz Spor Sokağı ve Mehmet Keleş Gaziantep Caddesi’ni ile İstanbul Caddesi’ni yayalaştırmıştı. Bir cesur başkan onlar mı çıktı yani?  (Tabi bu arda İnönü Parkı’nın şu anki halinin sorumlusu olarak Kurnaz’ın gösterildiğini de unutmamak lazım. Keleş’in de Avni Akyol parkı üzerine iki katlı binaları kondurup “yeşil alanı yok ettiği” aklımızda.)

Saygılarımla.

 

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Sizi tebrik ederim.Yazınıza aynen katılıyorum.Tarafsız bakmanızı ayrıca kutlarım
Galip Soyalp - 6.3.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,94

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8