Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
21.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Eyüp Alp'in hastalığına çare aranıyor
Düzce'de yaşayan, nadir görülen ve hücre yenilenememesi anlamına gelen "mitokondriyal sitopati" hastalığı sonucu bir evladını kaybeden aile, bir yaşındaki Eyüp Alp isimli bebeklerinin de yakalandığı hastalığa bilim adamlarının çare bulmasını istiyor.
Sağlık 20.3.2019 - 17:59:21

İbrahim ve Tuğba Altunkaynar çifti, gelişiminde sıkıntı gördükleri çocukları Azra'yı hücre yenilenememesi denilen ve dünyada çok nadir görülen hastalık sonucu kaybetti.

Çiftin daha sonra dünyaya gelen Eyüp Alp ismini verdikleri çocukları da yine aynı hastalığa yakalandı. Bunun üzerine hastanelere giden, ancak bebeklerine tam manasıyla teşhis konulamayan Altunkaynar ailesi, çocuklarına uzanacak şifa elini bekliyor.

İbrahim Altunkaynar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir yaşındaki evlatlarının çok rahatsız olduğunu ve bunun şimdiye kadar hem yurt içi hem de yurt dışında gittikleri hastanelerde "mitokondriyal sitopati" diye geçen bir hastalık olarak adlandırıldığını anlattı.

"Tıpta da şu anda bu hastalığın tedavisi yok gibi gözüküyor." diyen Altunkaynar, çeşitli hastanelerde yaptıkları çalışmalar sonucunda artık tıkandıklarını ve bu hastalığın da tedavisi olmadığı yönünde kendilerine telkinlerde bulunulduğunu söyledi.

Baba Altunkaynar, "Bu anlamda çocuğumuzda büyüme geriliği, işitme kaybı, enfeksiyonlara çok açık ve bağışıklık sisteminin de çok az olduğu tespitleri var ama net olarak bize bir şey söylenmedi. Biz de tabii oturup kalmamak adına, çeşitli hastanelerdeki doktorlarla iletişime geçtik ama onlardan da aynı cevapları aldık." dedi.

 

“BİZE YÖN VERECEK KİŞİLERE İHTİYACIMIZ VAR”

 

Tek isteklerinin hastalık adına çalışma yapan bilim adamlarının kendilerinin elinden tutması olduğuna değinen baba Altunkaynar, şöyle konuştu:

"Bizim burada tek isteğimiz mitokondriyal hastalıklarla alakalı mitokondriyal sitopati, özellikle bunun tedavisi hakkında iyi bir gelişme olup olmadığını, bu konularda bize destek olabilecek kişiler. Bizim maddi olarak hiçbir beklentimiz yok. Eşim de, ben de evladımız için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Bizim ihtiyacımız olan, tıbbi olarak tedavi konusunda yardım edecek, bu konuda önümüze farklı seçenekler sunabilecek, bize yön verecek kişilere ihtiyacımız var. Biz yurt dışında bir tahlil yaptırdık. Çıkan tahlil sonucunda çocukta iki tane enzim eksikliği meydana geldi. Yani vücutta coks 10 ve coks 4 denen enzim varmış. Bu da vücudun enerji mekanizması, yediği içtiği besinleri alacak vücut kasa çevirecek enerjiye çevirecek ki sağlıklı bir şekilde büyüyebilsin. Bizim çocuğumuzda bu yok."

Çocuklarının büyümesinde, kilo almasında sorun olduğuna değinen Altunkaynar, bunun da gelişim geriliğine sebep olduğunu, bir yaşındaki bebeklerinin şu anda 4 kilo 300 gram olduğunu dile getirdi.

 

“BU YOLA BAŞ KOYDUK”

 

Anne Tuğba Altunkaynar da, hastalıkla yoğun bir şekilde mücadele ettiklerini vurgulayarak, "Aynı hastalıkla bir bebeğimi kaybettim. Yine aynı şekilde oğlumda da aynı sorunları yaşıyorum. Yani aynı acıyı bir daha yaşamamak için bu yola baş koyduk. Yetkililerden de tek isteğimiz, bu hastalık için çaba gösteriyorlar ama daha çok göstermeleri. Bir anne için çok zor bir durum, kelimeler yetmiyor bunu söylemeye. Yani konuşamıyor bile bir insan. Bütün evlatlarımıza Allah şifa versin." diye konuştu.

Eyüp Alp'in ablası 12 yaşındaki Merve Altunkaynar da, kardeşinin ve bu hastalıkla mücadele eden tüm çocukların şifa bulmasını diledi.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
allahım bu mubarek üç aylar hürmetine şifa versin.allah yardımcınız olsun...
tahir çavuş - 20.3.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%62,22

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8