Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
16.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Kıbrıs Barış Harekâtı konuşuldu
Düzce Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü tarafından düzenlenen “1974 Kıbrıs Barış Harekatında 1. Komando Taburuyla Yaşadıklarım” başlıklı konferansta, Kıbrıs Gazisi Em. Tuğgeneral Cemal Eruç, öğrencilerimizle buluştu.
Gündem 23.3.2019 - 16:16:44

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Yıldız Doyran, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, üniversite olarak Çanakkale Zaferi haftasını dolu dolu geçirdiklerini ifade ederek bu programda da Kıbrıs Barış Harekâtıyla ilgili önemli bir konferansa tanıklık edeceklerini belirtti. Kıbrıs savaşının içinde bulunmuş ve bu savaşı yönetmiş olan Em. Tuğgeneral Cemal Eruç’u konuk ettikleri için memnuniyet duyduklarını da söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

Konferansının düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başlayan Em. Tuğgeneral Cemal Eruç, insanların kaderini üzerinde yaşadığı toprağın inşa ettiğini dile getirdi. Kıbrıs Barış Harekatı’na katılmış, görevini şerefle tamamlamış bir kişi olarak 1. Komando Taburu’ndan bahseden Eruç; 1974 yılındaki Barış Harekatına Komando Tabur Komutanı olarak katıldığını, Kıbrıs Gazisi olduğunu ve tüm bunların Kıbrıs’a olan gönül bağının temellerini oluşturduğu sözlerine ekledi.

Em. Tuğg. Cemal Eruç, harekât sırasında Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerlerinin tutumlarından da söz ederek, olaylar esnasında Türk askerinin harp hukuku esaslarına göre davranırken, Rum ve Yunan askerlerinin ise buna uymadıklarına işaret etti.

Kıbrıs’ın stratejik konumu ile jeopolitik önemine vurgu yapan Eruç; Yunanistan’ın gerçekleştirmeyi hedeflediği Megali İdea ve Rumların bu kapsamda yüz yılı aşkın bir süredir peşinde koştukları Enosis hakkında bilgiler paylaşarak 1791 yılından bugüne tarihsel örnekler ile konferansına devam etti. Zorlu mücadeleler sonucu kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) sonsuza kadar yaşamasını temenni eden davetli konuşmacı, KKTC eski Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı saygı ve minnetle andığını ifade ederek konferansını sonlandırdı.

 

 

 

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8