Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Aydın Maradit Yazdı...
Ünlü Düzce'liler 8.4.2019 - 09:50:46

TARİHTE 1880 yılından bu yana Düzce Belediyesi’nde 30 dönem geçirdik.  Ve bu 30 dönemde yeni seçilen Faruk Özlü ile beraber 28 başkan Düzce Belediye’sinin başına geçti.                 

Peki, iz bırakabilenler kimlerdi:

İSMAİL ÇAKMAN (1940-1946), Düzce’de ilkel bir jeneratörle sadece beş-on eve cereyan verilirken Şaguç’a ilk kapsamlı elektrik santralinin kurulmasını sağladı.

MANSUR BAYRAM (1951-1952), Biz dizel grubu satın alıp, sadece aydınlatmaya yeten şehrin elektrik kapasitesini arttırdı. Böylelikle küçük esnaf ve sanatkar işlerini elektrikli araç gereçle yapmaya başladı. Elektrik abone sayısı 850’ye ulaştı. Dünyaya da açık başkanlardan biriydi, hatta Bolu Vilayeti’nin 1 nolu pasaportu ona aitti. Düzce tütününü yurt dışına ihraç etti.

HALİL ÜSTÜNER (1955-1956), Kapı kapı gezerek halkın bahçe darabalarını geri çekmesini sağladı ve çok dar olan sokakları ilk defa o genişletti.

AFER TÜTÜNCÜOĞLU (1956-1960), Bölünme ve kısır çekişmelerle iş yapamaz hale gelen Belediye Meclisi’nde birliği sağladı. 1881 yılından beri eski pazaryerindeki evden bozma binada hizmet eden belediyeyi ilk defa gerçek hizmet binasına kavuşturdu.

HİDAYET GÖSTERİŞLİ (1967-1968), Düzce'de park ve bahçelerin yapılmasını teşvik eden bir isim olarak tanındı. Yine bugünkü İnönü Parkı onun zamanında yapıldı ve parkı botanik bahçesine çevirdi.

Bunlardan başka mesela;

SELAHATTİN OLCAR (1984-1989), Düzce’nin su ve kanalizasyon alt yapısında gerçekleştirdiği büyük yenileme ile akla gelir.   

RUHİ KURNAZ’I (1994-2004), Anıtpark meydanı ile İnönü ve Avni Akyol parklarını iki katı büyüklüğe çıkartacak “deprem sonrası ilk imar planı”nı sunuşu ile hatırlarız. Tabi bu gerçekleştirilemedi.         

MEHMET KELEŞ (2004-2009 ve 2014-2017), Düzce’de turistik bir prestij merkezi oluşturmak için ilk adımını attı. Tarihi eski Düzce Lisesi’nin bahçesinde çeşme ve heykelleriyle güzel bir meydan oluşturdu. Ve buradan başlayıp Anıtparkı da içine alarak Cedidiye Camii meydanına kadar İstanbul Caddesi’ni yayalaştırıp bir gezinti güzergahı ortaya çıkardı.  . Üstelik demiryolu döşeyip İLK DÜZCE TRAMVAYINI devreye soktu.

DURSUN AY ise (2017- 2019) ne yazık ki  (kısa demiryolunu uzatıp daha işlevsel hale getiren kişi olmak yerine)  ilk tramvayımızı kaldıran belediye başkanıolarak tarihe adını yazdırma şansızlığı ile  anılacak.     

KELEŞ de (Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın bütün uyarılarına rağmen) Düzce’yi üç kattan  dört kata  ve Konuralp’te 10-15 katlara çıkartıp, bölgeyi sağlıksız ve riskli bir yapılaşmaya mahkum eden başkan olarak arşivlerde yerini aldı.     

***  

 Yeni seçilen başkanımız ve meclis üyeleri,  ya kendilerini adayıp az maliyetle çok faydalı işler başarmanın yolunu bulacak… Ya da geçmişte görev yapıp şimdi isimleri asla hatırlanmayanlar gibi “sıfır şöhretle” tarihi fırsatlarını boşa harcayacaklar.

“Yaratıcı olmak lazım” çünkü kasalar boş!..

Bir yolunu bulup,  ne yapıp edip bu şehri modern, yaşanabilir bir yer haline getirmeleri gerekiyor.

Maddi kaynakları fazla olmasa bile kendilerini göstermek için şansları var. Çünkü Düzce gibi küçük şehirler yaratıcı işlerin ortaya konulmasına imkan tanır.

“Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.” (İnşirah, 94/5)       

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
KELEŞ DÜZCENİN YAKALADIĞI FIRSATI KULLANAMAMIŞ BAŞKANDIR. DEPREM SONRASINDA SOĞANCIDAN BAŞLAYIP MELEN KÖPRÜSÜNE KADAR ÇOK GENİŞ BİR BULVAR, BUGÜNKÜ BELEDİYENİN ÖNÜNDEN BAŞLAYIP, TAAA KONURALPE KADAR ÇOK GENİŞ BİR BULVAR, DÜZCEYE YARAŞIR ÇOK GENİŞ MERKEZİ BİR PAZAR YERİ, GENİŞ GENİŞ CADDELER VE BULVARLAR YAPMAK İMKANI VARKEN; CUKKALAR YÜZÜNDEN CEPLERİN ISINMASI İÇİN VERİLEN TAVİZLER? AYRICA KONURALPE 10 - 15 KAT BİNA RUHSATI VERİLİR Mİ? DELİRDİLER Mİ? ARKADAŞ İSTANBUL MARMARA DEPREMİNDEN BAHSEDİYORLAR, EĞER BÖYLE GİDERSE DÜZCE BİR KERRE DAHA YIKILACAK. ÖKSÜZ KALAN YAVRULAR, DUL KALAN KADINLAR, HARABEYE DÖNÜŞEN MAHALLELER.. 1999 DEPREMİNDEN SONRA NEYDİ O PREFABRİKLER? HİÇ Mİ AKILLANMAYACAK BU İNSANLAR? KELEŞ İLE BAŞLAYAN RANT KAVGASINDA DÜZCENİN VERİMLİ TOPRAKLARI BİNALARA DÖNÜŞTÜ. HELE BEYKÖYE GİDERKEN, KARAÇALIDAN ÖNCEKİ ARAZİLERDE DÜZCENİN YERLİ KARPUZU EKİLİR HER HAZİRANDA KREMA TADINDA KARPUZLAR OLURDU ŞİMDİ NEREDE ONLAR? HER EVDE CENNET HURMASI AĞACI OLURDU C ve E VİTAMİN DEPOSU ŞİMDİ ONLAR NEREDE? DÜZCENİN KESTANELERİ ÇARŞIDA PAZARDA SATILIR YANINDA AYVA ve NAR OLURDU ŞİMDİ ONLAR NEREDE? DÜZCENİN ODUN FIRINLARINDA TÜRÜM TÜRÜM KOKAN EKMEKLERİ PİDELERİ ŞİMDİ NEREDE? AKP İLE DÜZCE MAHVOLDU! DAHA 100 YILDA BU TAHRİBAT DÜZELMEZ. FARUK ÖZLÜYE SÖYLEDİK HABER GÖNDERDİK: TARİHE GEÇMEK İSTİYORSAN, CENAZE NAMAZININ KALABALIK OLMASINI İSTİYORSAN; ARKADAŞ DÜZCEYİ TAHRİBATTAN KURTAR DİYE, ANLAYAN DİNLEYEN YOK! HERKES CEBİNİ DOLDURURKEN, DÜZCE ve MÜNBİT OVASI ve TOPRAKLARI MAHVOLUYOR.
üniversite konuralp - 18.09.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,29

Düzcesporun şampiyonluk yolunda izmirden dönerken trafik kazasında şehit olan celal kasapoğlunu unuttunuz mu?
tuncay - 18.07.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,07

Allah(C.C)hepsinden razı olsun.Hepsini,cennette,Peygamber Efendimize(S.A.V)komşu eylesin.İnşa Ellah.
Nurullah Alphan İnan - 3.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,98

Cumhuriyet öncesi ve cumhuriyet sonrası,düzce tarihindeki tüm başkanlardan,Allah bin kere razı olsun.Ölenlere,Allah rahmet etsin.
Nurullah Alphan İnan - 2.06.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,16

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8