Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
15.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
KİMSE GERÇEK SAYISINI BİLMİYOR AMA...
Düzce merkezde 30 bini aşkın bisiklet olduğu ve bu bisikletlilerin yaklaşık üç bin civarının her gün, yaz-kış şehir içine geldiği ifade edilir.
Ulusal 2018.06.11 - 13:02:40

 

 

HARUN ŞERBETÇİ'NİN YAZISI:Her yaz sezonuyla bu bisiklet artışı yukarı rakamlara doğru sürekli yükselir. Bir de buna statüsünü pek anlamadığımız elektrikli bisikletliler eklenince düşünün bu memleketin halini.


Düzce merkezde bisikletliler normal yolda yer bulamadığı için kaldırımdan da gider. Hatta “görmemişin oğlu olmuş, severken burnunu koparmış” misali çalıştığı dahi anlaşılmayan elektrikli bisikletlileri bile kaldırımlarda görmek mümkündür.


Düzce belediyesi bisikletliler için bisiklet park yerleri dahi oluşturdu. Eski kovboy filmlerindeki atların bağlandığı yerlere benzeyen bu bisiklet park etme yerleri her gün silme doludur.


Kovboy filmleri gibiyiz


Dahası bu tür yerlere gitmeyen, yer bulamayan vatandaşlar çalınmasın diye bisikletlerini sımsıkı bir şekilde ya ağaçlara yada aydınlatma direklerine bağlarlar. Köprü üstü direklerine bağlayanlara da rastlanır.


Son yıllarda her yerde olduğu gibi Düzce merkezde de bisiklet furyası yaşanmaktadır. Daha çok Çin ve diğer Asya ülkelerinin bisikletleri çok yaygındır. Fiyatları da ucuzdur. Çocuklar başta olmak üzere ayaklarında kullanmak için dermanı olan kadın- erkek bu bisikletlerden almaktadır.


Düzce belediyesi bazı bulvarlardaki kaldırımlara bisiklet yolu yaptırarak modern anlayış getirdi. Ancak, özellikle Öztürk’ler bulvarındaki bisiklet yolunu bilmeyen- kullanmak istemeyen bir takım maganda bisikletliler yine yol ortasından gitmektedir.


Eskiden kiralık bisikletler vardı


Eskiden ise bisikleti herkes alamazdı. Çelik gövdeli, özellikle Çekoslovak, Alman ve Fransız malı bisikletler vardı. Onlardan almak ise oldukça ekonomik bir külfet getirirdi.


Bizler küçükken bisikletçilerden saatli bisiklet kiralardık. Bu kiralık bisikletliler çok yaygındı.


Şimdiki İnönü Parkı, o zamanki ismi Maarif Tarlası dedikleri yerde bisiklet kiralayıcıları vardı.


Park karşısında bisikletçi Kadir ağabey vardı. Merhum Kadir ağabey İnönü Parkı içinde bisiklet kiraya verirdi. Üç tekerlikli, küçük boy iki tekerlikli ve büyük boy iki tekerlikli bisikletlerin bir turu 25 kuruştu.


Evden parayı kaptık mı doğru şimdiki İnönü Parkı, o günkü ismi Maarif Tarlası olan bu yere gider cepteki paranın bir miktarını simide, bir miktarını Fırat veya Uzay gazozu alarak harcar, gerisiyle de bisiklet kiralardık.


Şimdi bisiklet çoğaldı, ucuzladı, kıymeti de pek kalmadı. Düzce Bisikletliler Derneği son aylarda belediye ile işbirliği yaparak bazı etkinlikler düzenliyor.


Bisikletiler Derneği şimdilerde doğaya doğru Bisiklet Safarileri düzenliyor. Ama bu tür etkinliklere tüm halk katılmayı daha öğrenemedi.


Bir çoğununda ne bisiklete binme kurallarına, ne kültürüne ne de etkinliklere katılma gibi bir derdi yok.


Onların sabah binip çarşıya gelsek, akşam olunca eve gitsek gibi bir anlayışı var. Yani dolmuş parasını vermemek için yakıtsız- dumansız bir şekilde ulaşım sağlamayı amaçlamaktadırlar.


Eskiden çocukları araçlar ezmezdi


Ayrıca eskiden çocuklar bisiklete binerdi ama araçların altında ezilip ölmezlerdi. Çünkü hem araç azdı, hem sürücüler bisikletli çocukları yolda kollarlardı.


Kısacası kiralık bisiklet devri daha güzeldi. Hem de kıymeti vardı. Hem de spor yapmak gibi binilirdi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
kadir pırıldarın eski sümerbank sokağında dükkanı vardı.en iyi müşterilerindendim hergün tellerin akortu bozulurdu.
ismail hakkı gürbüz - 23.09.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,72

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8