Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
BİRBİRİNE RAKİP Mİ OLDULAR?..
Yılda ortalama dört yüz adet kurs açan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü kurs açmaktan aciz midir? Veya Belediye ile birbirine rakip midir ki aynı kurslar açılmaktadır! Olmaz böyle şey! Kurslar farklı dallarda olmalıdır ki vatandaş ihtiyaç hissettiği kursa gitsin.
Ulusal 2018.06.12 - 14:55:12

 

İLHAMİ ATASEVER'İN YAZISI:

 

Düzce Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Haluk VELİOĞLU’ndan boşalan makama, belediye kendi içinden İlhami HAN’ı görevlendirdi. Sayın İlhami HAN’a yeni görevinde başarılar dilerim.


Ak parti iktidarı döneminde İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa Büyükşehir belediyeleri gibi, Düzce Belediyesi de kurslar açmıştır. Açılan bu kurslarda istenilen hedefe ulaşılmış mıdır?


Bu güne kadar gerek Belediyenin, gerekse Halk Eğitimi Merkezinin açtığı kurslar hemen hemen aynıdır. Daha önceki yazılarımda; bir il veya ilçede aynı kursları açan iki resmi kurum olamaz diye yazmıştım! İşbirliği halinde açılan kursların amacı: “Hizmet tekrarını önlemek, kaynakları birleştirmek, eğitimde kaliteyi yükseltmek, istihdam kolaylığı ve katılımcılara sosyal yararlar sağlamaktır.” Aksi uygulama yapılırsa, Milli Eğitim Bakanlığının “Kursların iş birliği ile düzenlenmesi” esasına aykırı hareket edilmiş olur şeklinde belirtmiştim.


BELEDİYE VE HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ FARKLI DALLARDA KURSLAR AÇMALIDIR!


Giyim, Ebru, Resim, Takı Tasarım,Tezhip, Kırkyama, Yağlı Boya, Bilgisayar, Gitar v.b. kurslarını hem belediye, hem de Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü açmaktadır. Yılda ortalama dört yüz adet kurs açan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü kurs açmaktan aciz midir? Veya iki kurum birbirine rakip midir ki aynı kurslar açılmaktadır! Olmaz böyle şey! Kurslar farklı dallarda olmalıdır ki vatandaş ihtiyaç hissettiği kursa gitsin. Belediyenin kurs açması demek, Halk Eğitimi Merkezinin açtığı kursların aynısını açmak demek değildir!


BELEDİYE İŞ MAKİNELERİ KURSU AÇSIN!


Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile Belediye işbirliği halinde birbirini tamamlayıcı, ama farklı kurslar açılmalıdır. Mesela; Belediyenin araç parkı zengindir. Yükleyici Loder operatörlüğü, Foklift ehliyet kursları açılabilir. Çünkü bu kurslar için Belediyede teknik eleman ve iş makineleri mevcuttur. Bu tür iş makineleri kurslarına ihtiyaç da vardır.


VATANDAŞ “MESLEK VE BECERİ” SAHİBİ OLSUN!


Ayrıca; Betonarme Demirciliği, Dış Cephe Isı Yalıtım, İnşaat Kalıpçılığı, Fayans Karo ve Seramik Döşemeciliği, Motorlu Araç Yıkayıcılığı, Evde Hasta ve Yaşlı Bakım, Tüketici Hakları, Aşçılık vb. kurslar belediyelerin açacağı kurslar olmalıdır. Amaç hizmet etmek ise bu tür kurslar açılmalıdır. Vatandaşın “Meslek ve Beceri” sahibi yapılması ve sertifika sahibi olması sağlanmalıdır.


SOSYAL KÜLTÜREL KURSLAR AÇILSIN!


Belediye; Halk Eğitimi Merkezi ile İşbirliği halinde Müzik, Türk Halk Müziği, Türk Tasavvuf Musikisi, Ney, Bağlama, Gitar, v.b. kursları açabilir. Mekan problemi de yoktur. Bunu mutlaka da değerlendirmelidir. Açılacak bu tür kurslarla ihtimaldir ki Türkiye çapında marka bile olunur!


Düzce Belediyesi’nin özel geceler için il dışından ücret vererek ekipler ve sanatçılar getirdiği herkes tarafından bilinmektedir. Düzce Belediyesi olarak bizi ve ekiplerimizi başka vilayetler davet etsin. Mevzuatın müsaade ettiği ölçüde de ücreti Düzce Belediyesi ve ekibi alsın.


“Spor dalında” Yüzme, güreş, boks, voleybol, satranç v.b. kurslar açılabilir. Ayrıca; Çok sayıda tiyatro, konferans, konser, yarışma, sergi, seminer ve sempozyum gibi çeşitli etkinlikler de düzenlenebilir.


HERKES İŞİNİ YAPSIN!


Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, Düzce’de yarım asırdan beri hizmet vermektedir! Bu Merkezlerin asıl görevi zaten kurs açmaktır! Bu bilinmeyen bir durum da değildir. Efendim aynı kurslar açılırsa ne olur? Hiçç! Açmış olursunuz. Ama Milli Eğitim Bakanlığının “Kursların iş birliği ile düzenlenmesi” esasına aykırı hareket ederek hizmet tekrarı, kaynak israfı yapmış olursunuz! Buna gerek olmadığı gibi ihtiyaç da yoktur.


Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünden istifade etmesini bilen her kurum, devamlı gündemde kalabilir. Gündemde kalmak amaç değildir, ama açılan kurslarla vatandaşa hizmet ederek gündemde kalmak da güzel bir şeydir. Halk Eğitimi Merkezlerinin açamayacağı kurs, işbirliği yapamayacağı kurum, giremeyeceği yer yoktur. Çünkü yönetmeliği buna çok müsaittir. Herkes işini yapmalıdır!


Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, kendi bünyesinde görevlendirdiği öğretmene, Belediye de açılan kurslarda görevlendirdiği öğreticiye ücret ödemektedir! Halk Eğitimi Merkezi vasıtasıyla kadrolu öğretmen ve değişik branşlarda çok sayıda ücretli öğretici bulmak mümkündür. Belediyenin ayrıca öğretmen aramasına ve para ödemesine de gerek yoktur. Peki ne yapılmalıdır? İki kurum arasında hazırlanan işbirliği protokolü yeniden ele alınmalı, gerekli değişiklikler yapılmalıdır. Burada önemli olan şey sadece ne yapılacağının

bilinmesidir! Amerika’yı yeniden keşfetmek için yeniden zaman israfına gerek yoktur!


Efendim Belediyede “Eğitim Danışmanı” olarak siz de görev yaptınız. Bunlar neden olmadı diye insanların aklından geçebilir! Bunların hepsi şifahi ve yazılı olarak en üst makamda halen görev yapan zevata bildirilmiştir! Kurum müdürü değiştiği için belki faydası olur diye tekrar hatırlatayım dedim! Esen kalın.

 

 

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
İş makineleri kursuna herkes katılır ,çünki meslek edinmiş oluyorsunuz ve de iş buluncada ücretleri üniversite mezunlarıdan yüksek. siz açın biz gelelim
Hamdi - 24.09.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,76

Sevgili arakadaşım İlhami Han, bu görevi layıkı ile yapar.Hayırlı olsun başarılar dilerim.
MEHMET - 23.09.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,96

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8