Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Celal Erbay Yazdı...
Köşe Yazıları 18.4.2019 - 10:56:28

SEVGİLİ dostlar eğri oturup doğru konuşacak olursak her birimizin, hele hele kamu adına, temsil sorumluluğu içinde söz söyleyip icra-i faaliyette bulunan her bir şahsın hiç unutmaması gereken, daima aklında ve gönülde canlı tutması zorunlu olan temel ilke “NEFS MUHASEBESİ” ve bu anlayış içinde “ben ne demiştim ne yaptım” diyerek geçmişle bugünün değerlendirmesini yapmak, bu sorumluluk ve hassasiyet içinde geleceğe yönelik plan ve proje üretmektir.

Diyeceksiniz ki, nereden geldiniz bu noktaya… Haklısınız, hakkı zatında hiç uzaklaşmamalıyız bu noktadan hem de uzaklara… Bildiğiniz gibi kendimizi değil de, hep karşı tarafı çok yoğun bir şekilde hesaba çektiğimiz, ama kendimize toz konduramadığımız bir seçim dönemi geçirdik. Ben de geçtiğimiz iki hafta üst üste“SANDIK”a tercüman olup onun sesini dillendirmeye çalıştım. Bu hafta ne yazayım, diye zihnimi yoklarken Yazı İşleri Müdürümüz Çiğdem Hanımdan whatsapp yoluyla gazetemizin bir sayfasının fotoğrafının şahsıma gönderildiğini gördüm.

Sayfanın sol köşesine baktım 2008-Nisan 16 yazıyor. Sayfanın başlığı “TARİH GAZETESİ” şeklinde. Başlığın altında ise daha küçük puntolarla müthiş bir cümle yer almakta idi. “Gelişmek isteyen toplum geçmişinden ders almalı” kaydı düşülmüştü. Bir de başlığın altına doğru baktığımda benim Milletvekilliğim Döneminde 2008 Nisan ayında “Turizm Haftası” vesilesiyle yapmış olduğum bir konuşma 16 Nisan 2008 tarihli Düzce Postası Gazetesinin birinci sayfasında Turizm’den hak edilen payı almadık, serzenişiyle “Transit geçişin ötesine geçmeliyiz” başlığı altında manşetten verilmiş. Başlığı ve altında özetlenen konuşmamı okuyunca geçmişi hatırladım, haberin altına konulmuş olan o zamanki resmime, giydiğim kostüme, taktığım kravata baktım hep maziye daldım, hayatı paylaştığım zorlukları birlikte kucakladığım, hele o zamanlar birlikte TEM’den Düzce’ye gelirken Gölyaka gişelerinden çıkıp,  mahalle içinden D-100’e, oradan Düzce’ye doğru ilerlerken “bu giriş Düzce’ye yakışmıyor, ilk müdahale edeceğin yer burası olsun” diyen can dostumu hayat arkadaşımı hatırladım ve andım…

Öncelikle bana geçmişimin muhasebesini yapma imkanı verdiği içim yazı işleri müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Manşetin altındaki resmimin üstüne küçük puntolarla bana ait bir cümle özellikle kaydedilmiş. Tırnak içinde “Hem ülke geneli hem de şehrimiz için atılacak adımları görmek için bizi takip etmeye devam edin” demişim. Tabi ki bu, sıradan bir demek değil, kendinden emin olan bir iradenin açık alınla, halka güven veren bir ilanıdır.

Nitekim 2008’in Nisan’ında Gölyaka Gişelerinden çıkıp Düzce Merkeze gitmek isteyen sürücü mahalle arasında geçip D-100’e ulaşacaktı. Bölünmüş yol Melen Köprüsünde son buluyordu. Ne Gümüşova dal-çık’ı vardı ne de Çoban alt geçidi. Cumayeri Bulvarı yoktu, Çilimli Bağlantı yolu tam yapılmamıştı. Gölyaka Çevre yolu yoktu… Düzce-Akçakoca bölünmüş yolu daha tamamlanmamıştı, çevre yolunun birinci etabı devreye girmemişti. Bırakın bunları Kalıcı Konutların yolu bile son noktasına kadar tamamlanmamıştı. Üniversite Hastanesi devreye girmemiş, Üniversitenin istimlak işlemleri tamamlanmamış, bağlantı yolu yapılmamış. Üniversite gelişme halinde, ilçelere Yüksek Okullar vasıtasıyla daha ulaşamamıştı. Sağlıkta deprem tahribatının izlerini taşıyan Atatürk Devlet Hastanesi yetersiz, Muncurlu Yerleşkesi ise merkeze uzak ve ulaşımı halk için zahmetli idi. Aynı şekilde İlçelerde Sağlık Ocakları ihtiyaca cevap vermekte zorlanıyordu. Hele Yığılca halkı bu hususta çok rahatsızdı.

İşte ben Düzce Milletvekili olarak 2008 Nisan’ın 16’sında siz değerli hemşehrilerime açıklamışım: “Hem ülke genelimde hem şehrimiz için atılacak adımları görmek için bizi takip etmeye devam edin” diye. Kimse kusura bakmasın, bu kendinden emin olan ve kendine güvenen bir karakter ve şahsiyet için açıkça meydan okumadır. Benim karakter hamurumu yoğuran rahmetli anamdır… 5-6 yaşlarında rahmetliyle beraber kimi zaman hayvan güderken kimi zaman tarlada, bahçede dolaşırken şu dörtlüğü çok tekrar ederdi;

Kestaneyim kestane

Kes, koy beni yapıya

Yapıya uymasam

At beni kapıya    

Dolayısıyla biz ne dediysek, sözümüzün arkasındayız. Doğru söylemişiz, Düzce olarak “Transit geçişin ötesine geçmeliyiz.” Ama bu temenniyle olmaz. Şunu hepimiz gayet iyi biliyor ve şahsi hayatımızda da uyguluyoruz; bizler misafir beklediğimiz zaman evimizi, çevremizi gözden geçiriyor, misafirimizin hoşnutluğunu elde edebilmek için gereken hazırlıkları yapıyor, tedbirleri alıyoruz.

İşte biz de 2008 Nisan’ını takip eden süreçte yukarıda özet olarak ifade etmeye çalıştığım eksikliklerimizi gidermeye, önce siz hemşehrilerimin daha rahat bir şekilde hayatiyetinizi devam ettirebilmeniz ve hanenizde aile bütünlüğü içerisinde huzurlu ve mutlu bir şekilde günlerinizi idrak edebilmeniz için, daha sonra da Düzce’mizi organize bir şekilde görücüye çıkarmak “albenisi”ni yükseltmek, transit geçişleri kalıcı müşahedeye dönüştürmek için hasbi olarak çalıştık.

 

PEKİ NE YAPTIK!

Nitekim ısrarlı takibimiz sonucu Devlet Planlama ve Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü’nün özel ilgisiyle Merkez-Kalıcı Konutlar yolu tamamlandı, Akçakoca yoluna kadar çevre yolunun doğu kısmı devreye girdi. Zamanın Ulaştırma Bakanı Sayın Binali YILDIRIM’ın yakın takipleri sonucu Melen Köprüsünde kalan D-100’ün bölünmüş hale dönüştürülmesi Gümüşova Dal-Çık dahil tamamlanarak Sakarya İl sınırına kavuşturuldu. Cumayeri Bağlantı ve Bulvarı gurur verici haliyle devreye girdi. Yığılca-Düzce, Yığılca-Alaplı yolları yatırım planına alınarak peyder pey ihale edilerek yapımına başlandı.

Üniversitemizin gelişmesine gösterdiğimiz takip ve özen sayesinde, Üniversite Hastanemiz devreye girip hizmet üretmeye başladı. Kamulaştırma işlemleri tamamlandı. Rektörlük binası başta olmak üzere inşaat hızlı bir şekilde devam etti. Üniversite bağlantı yolunun tamamlanıp devreye girmesi hem Üniversitemizi hem de Beçi’li esnaf ve vatandaşlarımızı rahatlattı.

Sağlıktaki gelişme ve dönüşüm halkımızın yüzünü daha çok güldürmüştü. Öncelikle ifade edeyim ki; Tıp Fakültemiz ve onun uygulama alanı olan Üniversite Hastanemiz, yeni görkemli binası ve öğretim kadrosuyla birlikte çevre illerin dikkatini üzerine çekmiş ve Düzce’de sağlık turizminin gözle görülür elle tutulur bir şekilde canlanıp gelişmesine sebep olmuştu. Buna ilave olarak merkezde 350 yataklı Devlet Hastanesinin ihalesi yapılmış ve Türkiye’de ilk olarak 20-30 yataklı İlçe Hastaneleri projesi Düzce’de uygulanmıştı… Zamanın Sağlık Müsteşarı aziz dostum Prof. Dr. Nihat Tosun beyi burada zikretmeden geçemeyeceğim. Müsteşarımızın himmetiyle Yığılca başta olmak üzere Kaynaşlı,  Gölyaka ve biri de Gümüşova-Cumayeri-Çilimli İlçe sınırlarının kesiştiği noktada olmak üzere tam dört tane İlçe Hastanesinin en kısa zamanda tamamlanıp hizmete sokulmasına karar verildi. Nitekim bizden sonra her biri tamamlandı ve hizmete girdi.

Düzce’nin transit geçişin ötesinde, seyir ve sefasına doyulmayan güzellikler diyarı turistlik bir görünüme dönüşebilmesi için DSİ’ye de o günlerde büyük iş düşüyordu.

Bu sebeple zamanın DSİ 5. Bölge Müdürü Halit Bey’le yakın dostluk tesis etmiş, hatta zaman zaman hafta sonları Düzce’de buluşmuş, Efteni Gölü başta olmak üzere, teker teker bütün dereleri dolaşmış ve nasıl ıslah edilebilirliklerini değerlendirmiş, kafamızda bir plan ve proje yapmıştık. Nitekim bu doğrultuda Asarsuyu, Uğur Suyu, Aksu belli bir noktaya kadar ıslah edilmiş oldu.

İzah edemediğim bir hususu sizinle paylaşmak isterim; her ülke tabii göl ve göletlerini muhafaza etmek için gayret sarf eder. Biz ise Efteni Gölü’nün önünü açmış, onu Melen Çayı’na katmışız. Şimdi ise yeniden önünü kapatıp tekrar onu göle dönüştürmek için plan proje yapıyoruz.

Düzce’nin güzelliklerinin müşahedesinden herkesin istifade edebilmesine yönelik, şu an Ankara Valisi olan Sayın Vasip Şahin, Düzce Valisi iken kendisiyle bir proje yapmıştık. Hatta yılsonu itibariyle Maliye Bakanlığından temin ettiğimiz 1 milyar lirayı da bu projenin gerçekleşmesine ayırmıştık.

Proje şöyleydi; Düzce-Yığılca arasının bakımını Karayolları yapacak, Yığılca-Yedigöller arasını Düzce İl Özel İdaresi, Yedigöller-Dirgine arasını Zonguldak İl Özel İdaresi, Dirgine-Mengen-Bolu Abant arasını Karayolları ve Bolu İl Özel İdaresi, Abant-Samandere arasını Düzce İl Özel İdaresi üstelenecek ve böylece bu durum Turizm Bakanlığı başta olmak üzere bütün turlarla paylaşılarak, Hasanlar Barajından itibaren Düzce’nin tabii güzellikleri müşahedeye arz edilecekti.

Fakat bizim Vekilliğimiz 11 Haziran 2011’de hukuken sona erdi, Sayın Valimiz bizden bir müddet sonra Malatya’ya tayin oldu. O projeyi hukuken takip edecek kimse kalmadı… Bizden sonra gelen arkadaşların işine karışmak da bize yakışmazdı.

Yalnız şu kadarını herkese söyledim; kimse kusura bakmasın. Ben başlattığım işin tamamlanmasını takip ederim. Dolayısıyla Çoban Alt geçidinin yapımı, Düzce Devlet Hastanesinin inşaatı, Yığılca-Alaplı, Yığılca-Düzce Karayolunun iyileştirilmesi çalışmalarını takip ettim…

Zaman zaman hem Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü’ne, hem DSİ 5. Bölge Müdürlüğü’ne, hem de benden sonraki Vekil arkadaşlarıma hesap sordum… Zira halka verilen söz mutlaka yerine getirilmelidir.

Şu hususu da önceden ilan etmiştim; Karayollarına ve Devlet Su İşlerine yönelik Düzce İl sınırları dahilinde yapılması gereken yol, aydınlatma, asfalt yenileme, dere ıslahı, bent, ne varsa vekilliğim sona ermeden hepsini yatırım planına aldırdım. Artık benden sonra gelenler takip edip yatırım planındaki her bir kalemin yapımını gerçekleştireceklerdi…

Bunların içinde yapılması en acil olanı da; çevre yolunun ikinci kısmı olan ve Akçakoca yolundan itibaren Gölyaka gişelerine kadar uzanan kısmın bir an önce tamamlanması idi. Bir an önce şehir merkezini egzoz dumanından kurtarmak şarttı. Sayın Belediye Başkanımız Bakan iken bu zarureti belki fark edememiştir, ama Belediye Başkanı olunca artık şimdi fark eder ve Valilik-Belediye Başkanlığı-Vekiller el birliğiyle Düzce’yi egzoz gazının tasallutundan kurtarırlar inşallah. Biz de elimizden geleni yaparız. Karşıdan bakıp durmak yok.

Bana 11 sene önce vermiş olduğum bir beyanat doğrultusunda kendi kendimi nefs muhasebesine çekip siz değerli hemşehrilerime hesap vermeme sebep olan Yazı İşleri Müdürümüz Çiğdem kızımıza bir kere daha teşekkür ediyorum. Siz değerli hemşehrilerime de müteşekkirim. Allah sizden razı olsun. Sizin elinizde müthiş bir ölçü var. Şunu-şuna yaptım, şöyle-şöyle ettim diyerek kendimden bahsettiğim için affınızı talep ediyorum bağışlayın beni…

Ama bazen “ne yaptı, ne etti ki” şeklinde kulağıma gelen rivayetler beni üzmüyor değil. Ama bilesiniz ki ebeden susup söylemediklerim, emin olunuz ki; söylediklerimden daha çoktur.. Şunu hiç yapmadım; kimseye tepeden bakmadım, hiç ayrım yapmadan herkes kucakladım, derdinizi dert edindim, probleminizi çözüp sıkıntınızı gidermeyi ibadet belledim. Bunun için elimden geleni yaptım. Sizden beklediğim ise Hakk’ın huzurunda “Allah Razı Olsun” deyip hoşnutluğunuzu izhar etmenizdir. Başka bir beklentim yoktur.

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar.       

NOT: Vekilliğimden bu yana sadık bir dost olarak her zaman yanımda olan, ölüme dirime daim sahip çıkan Sıtkı ÖZTÜRK kardeşimin Oğlu Nihat Evladımızın geçtiğimiz Cumartesi günü gerçekleşen düğün merasimlerine haberleşmedeki yanlış anlaşılma sebebiyle katılamadım. Her iki aileyi tebrik ediyor, evlatlarımıza hayat boyu mutluluklar diliyorum.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8