Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin Köseer Yazdı...
Köşe Yazıları 19.4.2019 - 09:51:14

1500 Sağlık Bakanlığı elemanı bulundukları illerden başka illere giderek gece gündüz demeden sigara denetimi yapıyor. 10 yılda 22.5 milyon denetim yapıldı. Yasağı ihlal eden işletmelere kapatmaya varan cezalar var.

10 YILDIR YASAK: 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun kapsamında 19 Temmuz 2009’dan itibaren, evler hariç tüm kapalı alanlarda tütün ürünü kullanımı yasaklanmıştı. Kanun, tütün ürünü kullanmadığı için zarar görenleri yani toplum sağlığını korumayı amaçlıyor. Yasağa uymayan işletmelere caydırıcı cezalar uygulanıyor.

KATLANARAK ARTIYOR: 2 bin 140 lira ila 10 bin 555 lira arasında değişen cezalar her seferinde 1 kat artıyor. Üçüncü tekrardan itibaren 10 gün ila 30 gün arasında kapatma cezaları söz konusu oluyor. Kişilere ise 153 lira ceza kesiliyor. Bu cezalara rağmen bir çok mekanda sigara yasağına uyulmuyor. Ancak Sağlık Bakanlığı ve yerel yönetimler ihlallerin önüne geçmekte kararlı, yani denetimler katlanarak artacak.

4600 YENİ DENETMEN: Sağlık Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre; Türkiye genelinde 1500 denetim elemanı 7/24 denetim yapılıyor. Ekibe 4 bin 600 kişi daha katılacak. Görevliler başka illere ve ilçelere giderek denetim yapıyor. Bu yolla suiistimallerin önüne geçiliyor. Buna da ‘çapraz denetim’ deniyor. Çapraz yolla ihlal tespiti yüzde 0.6’dan yüzde 24’e çıkmış durumda. İhbarlı denetimlerde de ihlal tespiti yüzde 11’lerden yüzde 45’e yükseldi.

KAFELER VE OKUL ÇEVRESİ: Son günlerde özellikle büyük AVM’lerde denetimlerin arttığı ve cezaların kesildiği gelen bilgiler arasında. Geçtiğimiz 10 yılda toplam 22.5 milyon denetim yapıldı. Bundan sonraki süreçte denetimler özellikle nargile kafeler ve okulların etrafındaki işletmelerde yoğunlaşmaya devam edecek, aynı zamanda 18 yaş altına sigara satışını engellemek için her türlü tedbir alınacak.

YOĞUN MÜCADELE DÖNEMİ: Sigarayla mücadelenin yoğunlaşacağının mesajını veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘’Nargile dahil olmak üzere tütün ürünlerinin kullanıldığı açık alan kapalı alan tarifelerini güncelleyerek yoğun mücadele dönemine gireceğiz’’ dedi. Koca, sigara ve benzeri tütün ürünlerinin kullanımı konusunda elde edilen kazanımların son yıllarda kaybedildiğini ifade ederek, ‘’Yüzde 27’lere kadar düşen tütün ürünleri kullanımı tekrar yüzde 31’lere doğru çıktı’’ diye konuştu.

Bakan Fahrettin Koca, kapalı ve açık alan tariflerinin uygulamada istismar edildiğine dikkati çekerek, şöyle dedi: ‘’Açık alan adı altında açılır kapanır alanların oluşturulduğunu hepimiz biliyoruz. Bir mekana gittiğinizde o mekanın en iyi, en gözde, en manzaralı yerinin ön taraf olduğunu, toplumun sigara kullanmayan yüzde 70’nin ise arka taraflara itildiği bir yaklaşım tarzı… Bunun doğru olduğunu düşünmüyoruz.’’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kanunda kapalı alanlara en az 5 metre mesafede olacak şekilde tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmesinin önlenmesi konusunun yer aldığını söyledi.

(POSTA Gazetesi’nden Alıntıdır)

YORUM: Daha önceki yazılarımda sık sık dile getirmiştim. Düzce’de sigara ile ilgili denetimler yapılıyor mu?

Şayet yapılıyorsa ne kadar yer denetlendi? Ne kadar cezalar kesildi? Ne gibi uyarılar yapıldı?  Denetlemelerin devamı oldu mu? gibi sorular sormuştum.

Ne yazık ki beklenen cevabı yetkililerden alamamıştım. Köy kahvelerinde, merkez kahvelerde, çay ocaklarında, işyerlerinde, bürolarda, kapalı alanlarda sigara denetimlerinin yapılıp yapılmadığını hala bilmiyoruz. Bu sorduğum soru Düzce için geçerlidir.

Diğer yandan yerlere sigara izmariti atmanın cezası var. Düzce’nin bütün sokak, cadde ve kaldırımlarında binlerce sigara izmariti var. Bunlar hakkında işlem yapılıp yapılmadığını dahi bilmiyoruz.   

Yetkililerin konu hakkında doyurucu bir cevap vermelerini bekliyoruz. Düzce’de son durum nedir, ne değildir?

Esenkalın..  

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8