Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Oruç bir kilo verme yöntemi değildir
Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Diyetisyeni Seda Emek; oruç tutarken sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda önemli bilgiler verdi.
Sağlık 4.05.2019 - 17:52:21

“RAMAZAN AYINDA MUTLAKA SAHUR YAPILMALIDIR”

 

Ramazanda sahur beslenmesinin iftardan daha önemli olduğunu vurgulayarak açıklamasına başlayan Diyetisyen Emek, “Yaklaşık 16 saat süren açlığa vücudu hazırlamak ve kas kayıplarını önlemek için mutlaka sahur yapılmalıdır. Midede uzun süre kalması nedeniyle protein içeriği yüksek besinler doğru tercihlerden olacaktır. Peynir, yumurta, yoğurt, süt gibi besinlerden en az birini içeren, kahvaltı tarzında bir sahur menüsü oruç tutmayı kolaylaştırır.” ifadelerini kullandı.

 

“SAHURDA SU İÇMEK İHMAL EDİLMEMELİDİR”

 

Sahur menüsünde tuzlu besinlerden uzak durulması ve mutlaka meyve, hurma gibi lif içeriği yüksek, bağırsak dostu besinlerin yer alması gerektiğine işaret eden Emek, sahur yapılmadan tutulan orucun baş ağrısına ve halsizliğe neden olacağını söyleyerek sahur esnasında su içmenin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

İftar sofralarında uygulanacak basit ama önemli noktalara da değinen Diyetisyen Emek, “İftarda yemeğe besin değeri yüksek bir çorba ile başlamak ve ana yemeğe geçmeden önce 10-15 dakika ara vermek çok önemlidir. Yemek çeşit sayısı artırılmamalı, iftar menüsü; çorba, ana yemek, salata, yoğurtlular ve yemekten 2 saat sonra 1-2 porsiyon meyve veya küçük bir porsiyon tatlı olarak planlanmalıdır.  Makarna, pilav, hamur işleri ve kızartmalar kilo almaya sebep olur ve fazla tüketildiğinde kan şekeri dengesini bozarak iftar sonrası halsizliğe neden olur.” dedi.

 

“TAMAMEN DOYMADAN SOFRADAN KALKILMALIDIR”

 

“Oruç bir kilo verme yöntemi değildir.” diyen Emek, “Oruç karaciğer, bağırsaklar, mide gibi birçok organın dinlenmesini sağlar fakat iftarda aşırı besin tüketmek ve gün boyunca boş kalan mideyi fazla doldurmak sindirim sisteminde şok etkisi yaratır. Gerçekten kilo vermek veya sağlıklı yaşamak isteyen biri her zaman olması gerektiği gibi iftarda da tamamen doymadan sofradan kalkmalıdır.” şeklinde konuştu.

 

“YAPILAN EN BÜYÜK YANLIŞLARDAN

BİRİ DE ASİTLİ İÇECEK TÜKETİMİDİR”

 

Yapılan en büyük yanlışlardan birinin de asitli içecek tüketimi olduğunu kaydeden Diyetisyen Emek, “İftarda içilen bir bardak kola kan şekerinizi hızla artırır, iftar sonrası halsizliğe, şişkinliğe sebep olur. Vücuda su kaybettirerek böbreklerin yükünü artırır, karaciğeri yorar ve gün boyu yeterli kalsiyumu alamayan vücutta kemik ve diş hasarına neden olur.” ifadeleri ile açıklamasını sonlandırdı. 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8