Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Uzman onayı olmadan oruç tutmayın
Böbrek sağlığının korunması için Ramazan Ayı’nda sahur ve iftar arasında yeterli sıvı tüketimine dikkat edilmesi gerekiyor.
Sağlık 7.05.2019 - 13:19:02

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tansu Sav, Ramazan ayında  böbrek sağlığını korumak  için dikkat edilmesi gereken önemli noktaları anlattı.

 

“GERİ DÖNÜŞÜ MÜMKÜN OLMAYAN HASARLARA YOL AÇABİLİR”

 

Kronik böbrek hastalığı nedeniyle takip edilen tüm hastaların Nefroloji uzmanına danışmadan oruç tutmaması gerektiğinin altını çizerek açıklamasına başlayan Prof. Dr. Sav; “Bu hastalık gittikçe ilerleyici ve kalıcı böbrek hasarına yol açtığından, kaybedilen böbrek fonksiyonlarının geri dönüşümü çoğu zaman mümkün değildir. Vücudun özellikle susuz kalması geri dönüşü mümkün olmayan hasarlara yol açabilir. Tüm hastalar için önemli riskler olmakla birlikte özellikle kan şekeri ve tansiyonu düzenli olmayan,  insülin başta olmak üzere çok ilaç kullanan, gün içerisinde belli aralıklarla ilaç kullanmak zorunda olan hastaların oruç tutması uygun değildir.” diye konuştu.

Böbreğe henüz hasar vermemiş olan böbrek taşı durumunda iftar ve sahur arasında 1,5-2 lt su tüketebilecek olan hastaların kontrollü bir şekilde oruç tutabileceğimi ifade eden Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, “Eğer böbrek taşına bağlı hasar olduğu hekimi tarafından belirlenmiş hastaların oruç tutmaması gerekir. Tek böbrekli ve böbrek vericisi olması nedeniyle tek böbrekle yaşayan kişilerin de diğer böbreğin fonksiyonlarının normal olduğu belirtilmişse oruç tutmaları mümkündür.”dedi.

 

“BÖBREK HASARI RİSKİ YÜKSEK OLACAKTIR”

 

Uzun süre aç ve susuz kalmanın böbrek fonksiyonlarını bozabileceğini kaydeden Prof. Dr. Sav,  yeterli sıvı alınmadığında yatkın kişilerde taş oluşumu ve böbrek hasarı riskinin yüksek olacağını belirtti. İftar sonrası yatana kadar yeterli sıvı alımı söz konusuysa sahura kalkmadan oruç tutmanın ciddi bir risk getirmeyeceğini dile getiren Sav, “Ancak erken yatmaya bağlı sıvı alımı süresi kısalacağından, kısa sürede çok su içilmesi gerekebilir. Bu durum böbreğin aşırı çalışmasına ve içilen suyu kısa sürede vücuttan atılmasına neden olacaktır ki, bu durum günün geri kalan kısmında böbreğin daha  uzun süre susuz kalması sonucunu doğuracaktır.”şeklinde konuştu.

 

“BÖBREK HASTALIKLARINA ZEMİN HAZIRLAYABİLİR”

 

Böbrek sağlığını korumak için yeterli ve dengeli beslenmenin yanında günlük en az 1,5-2 lt su tüketilmesinin şart olduğunu vurgulayan Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, özellikle yaz aylarında bu sıvı miktarının daha da artırılabileceğinin altını çizdi.  Günlük belirlenen miktarların üzerine çıkmanın ve susamadan aşırı su tüketmenin de böbrek için bir risk olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sav, “Böbreğin aşırı çalışması ile erken yorulması arasında ciddi bir ilişki olduğundan, vücudun ihtiyacından fazla su tüketmek böbrek hastalıklarına zemin hazırlayabilir.”dedi.

Tuz tüketimine de dikkat çeken Prof. Dr. Tansu Sav, tuz tüketiminin direkt olarak böbreğe hasar vermenin yanında vücutta aşırı su birikimi oluşturmak ve kan basıncı yükseltmek gibi sorunlarla böbrek hastalıklarına zemin hazırladığını da bildirdi. Öte yanda  hangi tip tuzun daha zararlı olduğu konusunun net olmadığını kaydeden  Sav, yapılmış çalışmalarda ufak tefek farklar olsa da temel olarak tüm tuz tiplerinin vücuda zararlı olduğu sonucunun çıktığını da sözlerine ekledi.

 

“GÜNDE BİRDEN FAZLA MADEN SUYU TÜKETİLMESİ SAKINCALI”

 

Maden suyunun mineral açısından zengin olmakla birlikte içerdiği tuz oranının yüksekliği nedeniyle böbrek hastaları ve yüksek tansiyon hastaları için önerilmediğini belirten Prof. Dr. Sav, günde birden fazla maden suyu tüketilmesinin sakıncalı olduğunu ve suyun yerini hiçbir zaman tutmayacağını ifade etti. Ayran,meyve suyu gibi içeceklerin doğal olması koşuluyla tüketilebileceğini söyleyen Düzce Üniversitesi öğretim üyesi,  “Ancak  bu içecekler su ihtiyacı açısından hiçbir zaman içme suyunun yerini tutmaz. Çay tüketimi de yeterli sıvı almak için bir yol olmakla birlikte, çayın idrar söktürücü özelliği olması nedeniyle fazla içildiğinde fazla sıvı kaybına neden olacağından yine içme suyunun yerini tutmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

“SIVI ALMAYI İFTAR-SAHUR ARASINA YAYIN”

 

Böbrek hastalığı olanların Ramazan ayı öncesi mutlaka böbrekle ilgili tahlillerini yaptırması ve bir Nefroloji uzmanına danışması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr.Sav “Gerek iftar gerekse de sahurda tuzlu gıdalardan kaçınmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenme her zaman esas olmakla birlikte bu durum yaklaşık 16-17 saat aç ve susuz kalınacağından Ramazan ayında daha da önem kazanmaktadır. İftar ve sahurdaki öğünlerde aşırı yeme içmeye yüklenmektense, beslenme ve sıvı almayı iftar–sahur arasında yayarak gerçekleştirmek çok daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.”diye konuştu.

Nefroloji uzmanının onayı olmadan özellikle böbrek hastalarının oruç tutmaması gerektiğini yineleyen Prof. Dr. Tansu Sav, açıklamasını “Oruç tutması uygun görülen hastalar da ilaçlarını aksatmayacak şekilde hekimle birlikte ilaç düzeninin ayarlanması mutlaka gereklidir. Bu hastaların herhangi bir rahatsızlık hissettiklerinde zaman kaybetmeden  hastaneye başvurmaları, gerekli tahlilleri yaptırmaları oluşabilecek problemlerin erkenden önlenebilmesi için şarttır.”şeklinde tamamladı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8