Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Talasemi hastalığına dikkat çektiler
Türkiye'de sağlıklı kişilerde Beta- Talasemi taşıyıcı sıklığı yüzde 2,1'dir.
Sağlık 8.05.2019 - 10:32:56

Düzce Valiliği öncülüğünde 2-5 Mayıs tarihleri arasında organize edilen ve Düzce’de ilk kez gerçekleştirilen “1. Düzce Fuarında” Düzce İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı tarafından stand açılarak Talasemi (Akdeniz Anemisi) hastalığına dikkat çekildi.

Standı ziyaret eden vatandaşlara ekiplerce Talasemi (Akdeniz Anemisi) hastalığına ile ilgili bilgilendirmelerde bulunarak, hazırlanan el broşürlerinin dağıtımı gerçekleştirildi.

Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, talaseminin dünyada en sık görülen, aynı zamanda önlemi en kolay olan kalıtsal bir kan hastalığı olduğuna dikkat çekilerek, “Türkiye'de sağlıklı kişilerde Beta- Talasemi taşıyıcı sıklığı yüzde 2,1'dir. Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 300 bin taşıyıcı ve 4 bin civarında hasta vardır.

Akdeniz bölgesinde ve göçlerle yayılarak dünyanın her ülkesinde görülen, anne ve babadan çocuğa geçen; 3 - 4 aylıkken başlayan, sürekli kan nakli gerektiren ciddi bir kan hastalığıdır. Bu çocuklar kendileri için; kan hücresi olan ve dokulara oksijen taşıyan eritrosit hücresi içindeki hemoglobini yeterli miktarda yapamazlar. Buna bağlı olarak halsizlik, solgunluk, iştahsızlık, huzursuzluk, karaciğer ve dalak büyümesi sonucu karın şişliği, sık sık ateşlenme, yüz ve kafa kemiklerinden başlayarak kemiklerde değişiklik ve tipik bir yüz görünümü ortaya çıkar.

Talasemi taşıyıcılarının büyük çoğunluğu bu hastalığı taşıdıklarını bilmezler. Ancak Talasemi hastası bir çocuk sahibi olduklarında ya da özel kan testini yaptırdıklarında öğrenirler. Talasemi taşıyıcılığı anne babadan çocuklara geçebilir. Kalıtsaldır ve yaşam boyu devam eder. Bu tür kalıtsal hastalıklarda en etkili yöntem, hasta çocuk doğumunu önlemektir.

Talasemi taşıyıcılığı evliliğe engel değildir. Talasemi taşıyıcılığı bir hastalık değildir, bir hastalığa dönüşmez ve tedavi gerektirmez. Talasemi taşıyıcılığı ırsi bir özelliktir. Sağlıklı bir çocuk sahibi olmak için evlilik öncesi mutlaka talasemi testinizi yaptırınız” ifadelerine yer verildi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8