Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
En güçlü aday Nigar Demircan Çakar
Rektör Nigar Demircan Çakar 33 bin öğrencisi, yüzlerce akademisyeni ve çalışanıyla toplamda 40 bini geçen mevcuda sahip Düzce’nin en büyük özerk kurumunun başındaki başarılı bir kadın olarak iyi bir örnek, rol modeli olmayı başardı. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’ndan sonra Düzce Üniversitesi’ne Rektör seçilen Çakar, önümüzdeki 4 yıllık yeni dönemde de en güçlü aday.
Gündem 9.05.2019 - 16:42:21

Düzce Üniversitesi Rektörü ve Rektör Adayı Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Postası’nı ziyaret etti. Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu’nun ardından, Düzce Üniversitesi’nin ikinci kadın rektörü unvanına sahip olan 2016 yılında göreve gelen Çakar, 4 yıl içinde birçok konuda ilerleme sağladıklarını vurguladı.

4 yılda üniversitenin genel bütçesinin yüzde 55, öğrenci sayısının yüzde 35, hastane performansının yüzde 30, toplam kapalı alan miktarının yüzde 25 ve öğretim üyesi sayısının yüzde 23 oranında arttığına dikkat çeken Çakar, Düzce Üniversitesi’nin 220 üniversite arasında ilk 50’de, Düzce’nin de en önemli 3 değeri içinde yer aldığını ifade etti. Çakar, akademik performans gibi birçok sıralamada da üst basamaklara tırmandıklarını vurguladı.

Çakar, şu ifadelere yer verdi: “2014-2015 eğitim öğretim yılında 20 bin olan öğrenci sayımız, 2018-2019 yılında 33 bine ulaşmıştır. Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu lisans öğrencisidir. Lisansüstü programların açılmasına önem verdik. 2015-2016 eğitim öğretim yılında 57 olan lisansüstü program sayısı, 3 yıl içerisinde yüzde 50 artış göstererek 84’e yükselmiştir. Bölüm sayımız ise 203’ten 255’e yükselmiştir.

2015-2016 yılında 10 lisans, 6 yüksek lisans ve 1 doktora programına, 2016-2017 yılında 3 lisans, 2 ön lisans, 4 yüksek lisans ve 3 doktora programına, 2017-2018 yılında 3 ön lisans, 3 lisans, 6 yüksek lisans ve 2 doktora programına, 2018-2019 yılında 3 ön lisans, 8 lisans, 6 yüksek lisans ve 3 doktora programına ilk kez öğrenci alınmıştır. 2015-2019 yılları arasında 3 fakülte, bir enstitü, 10 araştırma ve uygulama merkezi kurulmuş ve çalışmalarına başlamıştır.

Toplam 186 uluslararası anlaşmaya imza atılmıştır. Üniversitemizin toplam akademik personel sayısı 2006 yılında 370 iken, 2014 yılında 923’e ulaşmıştır. 2018 yılı sonunda toplam 1140 akademik personel ile eğitim-öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir. 2014 yılında 1252 olan idari personel/sürekli işçi sayısı 1280’e ulaşmıştır.

Üniversitemiz bütçesi 2018 yılında 2014 yılının yaklaşık 2 katına ulaşmıştır. Toplam bütçe 2014 yılında 125 milyon TL iken, 2018 yılında 257 milyon TL’ye ulaşmıştır. Döner sermaye gelirlerinden oluşan toplam bütçe, 2014 yılında yaklaşık 53 milyon TL iken, 2018 yılında 90 milyon TL’ye yükselmiştir. Döner sermaye gelirlerinin büyük kısmı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi faaliyetlerinden, geriye kalan kısmı ise diğer birimlerin faaliyetlerinden elde edilmektedir.

Üniversitemiz kurulduğu günden bu yana içinde bulunduğu bölgenin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlamak üzere hazırladığı projeler ile ön plana çıkmaktadır. Bölgemizin rekabet avantajlarının bilimsel bir bakış açısı ile değerlendirilmesi ve bölgesel gelişmenin bilimsel rekabet avantajlarına dayalı olarak güçlendirilmesini çok önemseyen üniversitemiz özellikle çevre ve sağlık alanlarında olmak üzere birçok proje geliştirmiştir.

Ücretsiz kurslar ve kampüs içi seferler, öğrenci buluşmaları, kantin ve yemekhane buluşmaları, uzaktan eğitim merkezi, Düzce Üniversitesi mobil uygulaması DÜ-Mobil, üniversite kimlik kartı DÜ-Kart, ihtiyacı olan öğrenciler için DÜ-Butik, üniversitemizin markalı ve logolu ürünlerinin satışa sunulduğu DÜ-KKAN, kurumsal radyomuz DÜ-Et Radyo, kurumumuza ait güncel istatistikler ve verilerin paylaşıldığı DÜ-Panorama, dört dilde internet sayfamız, kampüs bilgi yönetim sistemi, akademik personel bilgi bankası, sosyal tesislerde 7/24 hizmet, açık mutfak gibi yenilikçi uygulamalar hayata geçirilmiştir. Açık kampüs, açık ders, açık kapı günü, Temiz Üniversite-Temiz Düzce etkinlikleri gibi ilklere imza atılmıştır. Ülkemizde ilk olan Çerkez Dili ve Edebiyatı Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Programları ile Nüfus ve Vatandaşlık Programı kurulmuştur.

Dr. Talat Bahçebaşı binası hizmete açılmış ve Üniversite hastanemizde başta acil, diyaliz ve radyoloji hizmetleri olmak üzere tüm poliklinik hizmetleri verilmektedir.”

Rektör Çakar, kendisi ile birlikte 17 rektör adayı olduğunu ifade ederek, adayların YÖK’te mülakata katıldığını ve Cumhurbaşkanı tarafından rektör atamasının önümüzdeki hafta yapılmasını beklediğini kaydetti.

Rektör adaylığı süresince birçok farklı kesimden destek gördüğünü ifade eden Çakar, “Çok güzel bir destek atmosferi var. Çok farklı kesimlerden bir dolu insan destek veriyor. Çalışma sistemimizde hiçbir ayrımcılık yapmadık, her düşünceden insanla diyalog kurduk. Öğretim üyesi seçimlerimizi yaparken de akademik kimliği ve duruşu olmasına öncelik gösterdik. İdeolojik kısımlara hiç bakmadık. Ben onun ekmeğini yediğimi düşünüyorum şu anda” ifadelerini kullandı. 

Rektör olamadığı takdirde Düzce Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine devam edeceğini belirten Nigar Demircan Çakar, “9 yıl önce ne yapıyorsam onu yapacağım. Kadrom işletme fakültesinde. 5 yıl rektör yardımcılığı, 4 yıl rektörlük yaptım. Şimdi de kendimde o heyecanı ve enerjiyi görüyorum. Kurumda güzel bir huzur atmosferi var. Üniversitemiz içinden benim dışında bir rektör adayının olması da o huzur ortamının bir göstergesi. 4 yıllık enerjim var. Nasip olursa görevime devam etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Rektör Çakar, ziyareti sonunda Düzce Postası Yayın Sahibi Aydın Ferih Maradit’e 2015-2019 yılı çalışmalarının yer aldığı kitapçığı takdim etti.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Nigar hoca iyi bir insan. Ama gel görki o makam iyilik makamı değil.
Nedir - 11.05.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,62

Nigar hoca iyi bir insan. Ama gel görki o makam iyilik makamı değil.
Nedir - 11.05.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,17

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8