Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
22.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Mehmet Şimşek Yazdı...
Köşe Yazıları 27.05.2019 - 13:58:21

Adı Hilmi Oflaz…

1926 Düzce doğumlu…

Ataları Trabzon'dan göçüp Düzce'yi mekân tutmuş.

Oflaz, eskilerin 'nevi şahsına münhasır' diye tanımladıkları sadece 'kendine benzeyen' bir kişilik. Ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek'in en sadık öğrencisi, sırdaşı, dostu...

Bilinen ifadeyle 'Necip Fazıl'ın manevi oğlu.'

Necip Fazıl da o'nu 'benim metafizik evladım’ diye takdim ediyor.  

Hilmi Oflaz, ilk gençlik yıllarında Düzce'den İstanbul'a gider. Gidiş o gidiş. 1950 yılında evlenir, 5 çocuğu olur. Düzce'deki tarlalardan gelen yüklü icar parası ona geçici de olsa İstanbul Çengelköy'de köşk hayatı yaşatır. Fakat paraya-pula önem vermez, biriktirmez, mevcudu korumaz.

Bir zaman sonra köşkten çıkarlar; ailecek yine aynı muhitte küçük bir gecekonduya yerleşirler.

Ama o bunu hiç dert etmez, İstanbul’da ticaretin nabzının attığı Mahmutpaşa'da işportacılığa başlar.

 

 

BÖYLE BİR BAĞLILIK GÖRÜLMEDİ

 

Hilmi Oflaz, Necip Fazıl'a o kadar bağlıdır ki, ünlü şair Üsküdar'da cezaevine düşünce Mahmutpaşa'daki işporta tezgâhını bırakıp pılı pırtıyı Toptaşı Cezaevi'ne taşır. Cezaevinin kapısında küçük bir işporta tezgâhı kurar. Burada kâğıt, zarf, kalem vesaire gibi ufak tefek şeyler satar. Bir arkadaşı, “Görüşme saatleri dışında üstadı görebiliyor musun?” sorusuna o meşhur yanıtı verecektir:

- Bulutların ardından güneşin görünmesi gibi canım önünden geçerken parmaklıkların arasından görüyorum...

 

“FARE TIKIRTISINDAN ÜRKER ARSLANLARIN ÖNÜNE ATLAR”

 

Bu sevgi ve muhabbet karşılıklıdır.

Necip Fazıl da onu bir an olsun yanından ayırmaz.

Bir gün şairin yolu Bursa’ya düşer. Yanında Hilmi Oflaz vardır.  Bursa'nın en lüks otellerinden biri olan Çelik Palas'ta çay içerlerken dönemin Adalet Partili milletvekilleri göz ucuyla Hilmi Oflaz'ı süzer. Necip Fazıl kafalardaki soru işaretlerini kaldırmakta gecikmez.

Şöyle takdim eder Oflaz'ı:

- Fare tıkırtısından ürkecek kadar hassas, kralları önünde eğdirecek kadar irade sahibi, aslanların önüne çırılçıplak atlayacak kadar cesur, aziz dostum işportacı Hilmi Oflaz.

 

DERGİLERİ SATAMAZSA CEBİNDEN ÖDER

 

Hilmi Oflaz aynı zamanda Necip Fazıl'ın ismiyle özdeşleşen Büyük Doğu dergisinin sıkı takipçisidir. O aynı zamanda tam bir kitap kurdudur. Evine bavul bavul kitap taşır. İşporta tezgâhının bir bölümünü dergilere ayırır ve kalabalığa haykırır: “Hanımlar beyler! Sadece giyim kuşamınızı düşünmeyin, biraz da kafanızı düşünün. Şu dergilerden bir tane alın.”  Baktı olmuyor, dergileri ücretsiz dağıtır parasını cebinden öder.

 

BU ABONELER DE KİM?

 

Milliyetçi-muhafazakâr kesimin ünlü edebiyatçılarından Mehmet Niyazi Özdemir bir gün Hilmi Oflaz'ın misafiri olur. Sohbetin bir esnasında postacı kucak dolusu bir paketle çıkagelir. Tahmin etmek zor değildir. Postacının kucağındaki torbanın içinde oldukça fazla miktarda Büyük Doğu dergileri vardır. Mehmet Niyazi'nin dikkatini çeken bir şey daha olur. Hilmi Oflaz, kendisini, karısını; dahası beşikteki bebeğini bile dergiye abone yapmıştır. Fakat gelen dergilerin üzerinde yazan başka isimler de vardır.  Mehmet Niyazi Bey sorar:

- Hilmi abi bunlar da kim?

Hilmi Oflaz sadece gülümsemekle yetinir.

Mehmet Niyazi Bey,  daha sonra işin aslını Hilmi Oflaz'ın eşinden öğrenir.

Meğer Oflaz, Necip Fazıl 'satışlarımız arttı' diye sevinsin, şevke gelsin diye, kümesteki horoz ve tavuklara da isim takmış, onları da Büyük Doğu dergisine abone yapmıştır.

 

“KİTAPLARIM, DOSTLARIM BİR DE SİGARAM”

 

Dünya malında gözü yoktur Hilmi Oflaz'ın. Yakın dostları “Bak Hilmi yaşlanıyorsun kenara bir şeyler koy, şu yaşa geldin, elinde neyin var?” derler. O gururla şöyle cevap verir: “Dostlarım, kitaplarım ve sigaram!...” Kendisine her sigara ikram edildiğinde geri çevirmez ve içsin içmesin herkese sigara tutar.

 

“UYUDUĞUM ZAMAN SİGARAYA İHANET EDERİM”

 

Sigaraya o kadar tutkundur ki, bir gün şöyle konuşur: “Ben tuttuğumu ölümüne tutarım. Öyle fanatiğim ki kibrit kullanmam. Sigarayı boş geçmeyeyim diye sigarayı sigara ile yakarım. Uyuduğum zaman sigaraya ihanet ettiğimin farkına varırım. Sabahleyin emzik gibi ağzıma onu sokarım.”
Gelgelelim toz kondurmadığı 'ihanet etmediği' sigara ona ihanet etmiş, hastalanmıştır. Konuşamayacak durumdadır.  Cerrahpaşa Hastanesi'nde son günlerinde kendisini ziyaret eden dostlarında elinde bulundurduğu deftere bir not yazar gösterir:

-Doktor söyledi, sigaradan değilmiş...

 

NECİP FAZIL'IN AYAKUCUNA DEFNEDİLİR

 

Hilmi Oflaz, 15 Mayıs 1998'de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ruhunu teslim eder. 17 Mayıs Pazar günü, Eyüp Sultan Camii'nde kılınan cenaze namazında sonra Eyüp Mezarlığı'na, Necip Fazıl'ın hemen ayakucundaki kabrine defnedilir. Aralarında o zamanki Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu büyük kalabalık, Hilmi Oflaz'ı işte böyle muhteşem bir merasimle ebediyete uğurlar...

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Yüce Rabbim mekânını cennet eylesin ruhu şad olsun.
Ferdi Burak ÇİÇEK - 27.05.2019

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,41

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8